ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և Ֆրանսիայի հատուկ նշանակության ջոկատներն ուսումնամարզական մարտեր կանցկացնեն քաղաքային պայմաններում
ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ճապոնիայի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումները երեքշաբթի մեկնարկած համատեղ զորավարժությունների ընթացքում առաջին անգամ մարտեր կանցկացնեն քաղաքային պայմաններում: Դրանք տեղի կունենան ճապոնական հարավ-արումտյան Կյուսյու կղզու վրա գտնվող Կիրիսիմա պոլիգոններում հատուկ վերակառուցված դեկորացիաներում՝ ճապոնական և ֆրանսիական ռազմանավերից օդային զորքերի վայրէջքից անմիջապես հետո, հայտնում է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ստորաբաժանումների տեղափոխման համար ենթադրվում է ուղղաթիռներ և MV-22 Osprey  կոնուղղաթիռներ օգտագործել: Շուրջ 220 հատուկ ջոկատայինների մասնակցությամբ օպերացիան կիմիտացնի զորքերի տեղափոխումը Ճապոնիայի կողմից վերահսկվող Արևելաչինական ծովի հեռավոր կղզիներ, որոնց մի մասին հավակնում է Պեկինը:
Պաշտպանության նախարար Նոբուո Կիսին երեքշաբթի Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտնել է, որ երեք երկրների ռազմանավերը համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն Արևելաչինական ծովում: Նրանց կմիանա նաև Ավստրալիայի ռազմածովային ուժերի սուզանավը:

Спецназ США, Японии и Франции проведет учебные бои в условиях города
Элитные подразделения вооруженных сил США, Франции и Японии в ходе начавшихся во вторник совместных учений впервые проведут отработку боев в городских условиях. Они состоятся в специально отстроенных декорациях на полигоне Кирисима на юго-западном японском острове Кюсю вслед за высадкой туда воздушного десанта с военных кораблей ВМС Японии и Франции, сообщило Министерство обороны Японии передает ТАСС.
Для переброски подразделений предполагается использовать вертолеты и конвертопланы MV-22 Osprey. Эта операция с участием примерно 220 спецназовцев будет имитировать доставку десанта на контролируемые Японией отдаленные острова в Восточно-Китайском море, на часть которых претендует Пекин.
Начавшиеся во вторник учения продлятся до 17 мая, их сухопутная часть пройдет на трех военных объектах на острове Кюсю. На расположенную на его северо-западе базу ВМС Сасебо для участия в тренировках прибудет французский легкий крейсер "Жанна д'Арк". Вооруженные силы США и Японии уже трижды проводили подобные учения на острове Кюсю, однако французские военные принимают в них участие впервые.
Параллельно с нынешними учениями, сообщил во вторник на пресс-конференции в Токио министр обороны Нобуо Киси, боевые корабли трех стран проведут совместные тренировки в Восточно-Китайском море. К ним присоединится также фрегат ВМС Австралии.