ՆԱՏՕ-ն Ուկրաինային և Վրաստանին աջակցություն է խոստացել «Ռուսաստանի ճնշմանը դիմակայելու հարցում»
ՆԱՏՕ-ն միշտ կաջակցի Վրաստանի և Ուկրաինայի իր գործընկերներին, որպեսզի «օգնի դիմակայել Ռուսաստանի կողմից ահռելի ճնշմանը»: Այս մասին ասել է դաշինքի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միրչա Ջոանեն՝ ելույթ ունենալով դաշինքի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային լիագումար նիստի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեր դիրքորոշումն ակնհայտ է. մենք երբեք չենք ճանաչի Ղրիմի բռնակցումը, մենք կաջակցենք Ուկրաինայի և Վրաստանի մեր գործընկերներին ՝ օգնելու նրանց դիմակայել Ռուսաստանի հսկայական ճնշմանը», - ասել է նա:
Փոխքարտուղարը նշել է, որ «Ռուսաստանը ռազմական ուժեղ ներկայություն է պահպանում ինչպես Ուկրաինայի տարածքում, այնպես էլ դրա սահմաններին»: «Մենք չենք ընդունում ․․․ ինքնիշխան պետության դեմ ուժի կիրառումը»,- ասել է Ջոանեն:

НАТО пообещала Украине и Грузии помощь в "противостоянии давлению России"
НАТО всегда будет поддерживать своих партнеров в Грузии и Украине, чтобы "помогать противостоять огромному давлению со стороны России", сказал замгенсека альянса Мирча Джоанэ, выступая на заседании весенней пленарной сессии парламентской ассамблеи альянса, передает РИА Новости
"Наша позиция очевидна: мы никогда не признаем аннексию Крыма, будем поддерживать наших партнеров на Украине и в Грузии, чтобы помочь им противостоять огромному давлению со стороны России", - сказал он.
Джоанэ отметил, что "Россия сохраняет сильное военное присутствие как на территории Украины, так и у ее границ". "Мы не принимаем политику свершившегося факта и использование силы против суверенного государства", - указал он.