Հայաստանը բոլոր հնարավոր և անհնար միջոցներով պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի ապակառուցողական գործողություններին և հայտարարություններին: Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է Հայաստանի և Արցախի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մանդատ: Մանդատը ստացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից:
Այդ մանդատը ենթադրում է մեր երկրի շուրջ բարենպաստ միջավայրի ձևավորում, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում, տարածաշրջանային կայունության ու տեւական խաղաղության հաստատում:
Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից հետո, սակայն, հետո տեղի ունեցավ և տեղի է ունենում այն, ինչ մենք կանխատեսում էինք, ասելով, որ մեծ հավանականություն կա, որ Ադրբեջանն ի հեճուկս միջազգային ասպարեզներում արվող խաղաղասիրական հայտարարությունների, ամեն ինչ անելու է խաղաղությունը տարածաշրջանում խոչընդոտելու համար և սա անելու մի մարտավարությամբ, որը նույնպես կանխատեսելի է՝ ցույց տալ, թե Հայաստանը կամ Արցախն իբր դեմ են խաղաղությանը, դեմ են սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացներին եւ այս ֆոնին ագրեսիվ քաղաքականություն կառուցելու կեղծ հիմնավորումներ ստեղծելու, ինչի դրսեւորումները մենք տեսնում ենք նաեւ վերջին օրերին, բայց դա տեսել ենք նաեւ վերջին ամիսներին:
Մասնավորապես՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի փոխվարչապետների մակարդակով գործող աշխատանքային խումբը բավականին կառուցողական և արդյունավետ աշխատանք է իրականացնում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ եւ Ադրբեջանի անհասկանալի հայտարարություններն, այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, որևէ կապ չունեն աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի եւ որ առավել կարեւոր է՝ հունվարի 11-ի Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության բովանդակության հետ, որը բացահայտում է, թե ինչ է նշանակում և ինչպես պետք է իրագործվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը:
Իմ մեկնաբանությունը միանշանակ է՝ Ադրբեջանը միջանցքի մասին հայտարարություններ անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու եւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում թույլ չտալու համար: Ինչո՞ւ, որովհետև Ադրբեջանի նպատակն է՝ շարունակել Հայաստանի շրջափակման՝ շուրջ 30-ամյա գործընթացը, քաղաքականությունը:
Բայց մենք՝ առանց սեթեւեթելու շարունակելու ենք աշխատանքը եռակողմ աշխատանքային խմբում Հայաստանի շրջափակումը ճեղքելու ուղղությամբ և ռուսաստանցի մեր գործընկերների, միջազգային մեր գործընկերների աջակցությամբ հասնելու ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակմանը:
Հաջորդը՝ Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել, թե Հայաստանը դեմ է և խոչընդոտում է սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքներին: Իրականությունն ուղիղ հակառակն է՝ այդ Ադրբեջանն է դեմ սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքներին, որովհետեւ ասպարեզ է բերել ակնհայտորեն կեղծված քարտեզներ փորձելով հիմնավորել իր զինված ուժերի ներկայությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մի շարք հատվածներում, մասնավորապես, հայ-ադրբեջանական սահմանի Սոտք-Խոզնավար հատվածի մի շարք տեղանքներում: Ինչպես միջազգային հանրությունը, այնպես էլ Հայաստանը հստակ արտահայտել են իրենց դիրքորոշումն այս հարցի վերաբերյալ նույնպես. տվյալ տարածքներից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրս բերում, սահմանագծից և Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի հայելային ետքաշում՝ մշտական տեղակայման վայրեր, սահմանագծի վրա ռուս սահմանապահների եւ/կամ միջազգային դիտորդների տեղակայում, եւ միջազգային հովանու ներքո սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքների նախապատրաստություն և մեկնարկ:
Մեր այս առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ, և մենք մեր գործընկերների, մասնավորապես ռուսաստանցի գործընկերների հետ աշխատում ենք այս ուղղությամբ, իսկ Ադրբեջանը որևէ կերպ չի արձագանքել այս հայտարարությանը և առաջարկին:
Ադրբեջանը փորձ է անում տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանը դեմ է խաղաղությանը և խաղաղության պայմանագրին: Մինչդեռ Հայաստանը արդեն մի քանի անգամ հրապարակային ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է՝ մեջբերում եմ. «Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ-ի մանդատի ժամկետները և տարածաշրջանի բոլոր բնակիչների ձգտումները դեպի կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագա, համանախագահները շեշտում են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորման ձեռքբերմանը` կողմերին լավ հայտնի սկզբունքների հիման վրա:
Այս առումով նրանք կոչ են անում կողմերին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո: Համանախագահները կրկնում են ուղղակի երկկողմ խորհրդատվություններ կազմակերպելու իրենց առաջարկը, որպեսզի կողմերը համատեղ վերանայեն և համաձայնեցնեն իրենց առաջնահերթությունները ներկայացնող կառուցվածքային օրակարգը՝ առանց նախապայմանների»: Մեջբերման ավարտ։
Ուզում եմ հիշեցնել, որ կողմերին լավ հայտնի սկզբունքները, որոնց մասին խոսվում է այս հայտարարության մեջ և որոնք դրված են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում, երեքն են՝ ժողովուրդների ինքնորոշում, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառում եւ տարածքային ամբողջականություն։
Համնանախագահների այս հայտարարությունը, այսպիսով, ոչ այլինչ է, քան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ճանապարհային քարտեզի առաջարկ, և Հայաստանը, կրկնում եմ, ողջունել է այս հայտարարությունը ու դրական է արձագանքել դրանում նշված դրույթներին, և ուզում եմ ևս մեկ անգամ պաշտոնապես հայտարարել, որ Հայաստանը պատրաստ է ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը՝ համանախագահների հայտարարության մեջ նշված ֆորմատով և բովանդակությամբ։ Եվ կարծում եմ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը լավ կանի ապակառուցողական գործողությունների և հայտարարությունների փոխարեն, անսա միջնորդների հորդորներին ու նույնպես հստակ դիրքորոշում հայտնի համանախագահների հայտարարության վերաբերյալ։ Հստակ է, որ մենք նախանձախնդիր հետապնդելու ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանը։
Հարգելի գործընկերներ, եթե այս ամենին ավելացնում ենք Ադրբեջանի սադրիչ, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող հայտարարությունները, ակնհայտ է դառնում, թե ո՞վ, որ երկիրն է խոչընդոտում տարածաշրջանային կայունության եւ խաղաղության հաստատմանը: Եթե մենք ուշադիր դիտարկենք Ադրբեջանի գործողություններն ու հայտարարությունները, կտեսնենք, որ այդ երկիրը տարածքային նկրտումներ ունի իր հարևանների մեծամասնության նկատմամբ և սա մեր տարածաշրջանային կայունությունն ու խաղաղությունը կասկածի տակ դնող հիմնական գործոնն է:
Անկախ ամեն ինչից՝ Հայաստանը բոլոր հնարավոր և անհնար միջոցներով պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մեխանիզմների գործարկմամբ, ինչի շուրջ մենք շարունակում ենք մեր խորհրդակցությունները մեր գործընկերների հետ:
Վերջին երկու ամիսներին հայ-ադրբեջանական սահմանին երկու զոհ ենք ունեցել: Ցավակցություն հայտնելով զոհերի հարազատներին եւ մերձավորներին Հվաքական անվտանգության պայմանագրի մեր գործընկերների, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրությունն եմ հրավիրում այս փաստի վրա:
Տարածաշրջանային կայունության և փոխվստահության հաստատմանը խոչընդոտող հաջորդ կարեւոր գործոնն այն փաստն է, որ ի հեճուկս իր ստանձնած պարտավորությունների՝ Ադրբեջանը մինչև օրս չի վերադարձրել մեր բոլոր ռազմագերիներին:
Ամեն դեպքում՝ միջազգային մեր գործընկերների հետ համագործակցությամբ մինչև օրս մենք կարողացել ենք վերադարձնել 104 ռազմագերիների: Մենք շարունակելու ենք աշխատել մեր ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ, Ղարաբաղի հարցի համապարփակ կարգավորման սահմանների սահմանագծման եւ սահմանազատման աշխատանքները, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը եղել են կան և լինելու են մեր առաջնահերթությունների շարքում:
Ադրբեջանն այս ապակառուցողական գործողություններով ոչ միայն խախտում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլ նաև փորձում է խաթարել հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարությամբ նախատեսված խաղաղ բանակցությունները և տարածաշրջանային կայունթյունն ընդհանրապես։
Ադրբեջանի նման գործողությունները մարտահրավեր են միջազգային իրավունքին և բոլոր այն ուժերին, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության հաստատմամբ և մենք շարունակելու ենք մեր խորհրդակցությունները և համագործակցությունը այդ ուժերի հետ:
Եվ ընդգծում եմ մեր առանցքային նպատակը՝ իրականացնել և իրացնել ժողովրդից ստացած մեր մանդատը. այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ: Եվ մենք հետևողականորեն շարժվելու ենք հենց այս ուղղությամբ՝ այս մանդատն իրացնելու նպատակով:

Nikol Pashinyan: Armenia will Defend its Sovereignty and Territorial Integrity Through All Possible and Impossible Means
Addressing the Cabinet meeting with opening remarks, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the destructive actions and statements of the President of Azerbaijan. Nikol Pashinyan stated, in particular: “Dear colleagues, the Civil Contract Party received a mandate in the 2021 snap parliamentary elections to open up an era of peaceful development for Armenia and Artsakh. The mandate was given by the citizens of the Republic of Armenia. The mandate implies engineering a favorable environment around our country, opening of regional communications, achieving regional stability and lasting peace. However, as we predicted by saying that there was a high probability that in spite of its peace-loving statements made for international audiences, after the snap parliamentary elections in Armenia Azerbaijan would do everything to impede the reinstatement of regional peace with an attempted tactic of showing that Armenia or Artsakh are supposedly against the peace process, against demarcation and delimitation.
Azerbaijan is trying to create ill-grounded justifications for its aggressive policy, the manifestations of which we have seen in recent days and in recent months. In particular, the working group featuring the deputy prime ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan is making constructive and effective efforts to unblock regional communications, while Azerbaijan’s incomprehensible statements about the so-called Zangezur Corridor have nothing to do with the working group’s goals, with the January 11 trilateral statement of Moscow, which specifies the way Clause 9 of the trilateral statement of November 9 should be implemented.
My comment is unequivocal: Azerbaijan is making statements about the “corridor” in order to disrupt the working group’s proceedings and prevent the opening of regional communications. Why, because Azerbaijan seeks to continue the 30-year-long blockade of Armenia, but we will continue to work in the trilateral working group to break the blockade of Armenia with the support of our Russian and international partners, we will do everything to open regional communications, that is, we will get Armenia out of a protracted blockade.
Next, Azerbaijan is trying to make believe that Armenia is against demarcation and delimitation activities. The reality is just the opposite: Azerbaijan itself is opposing demarcation and delimitation, because it has brought up obviously false maps trying to justify the presence of its troops in Armenia’s sovereign territory, in particular, in some parts of the Sotk-Khoznavar section of the Armenian-Azerbaijani border.
Both the international community and Armenia have clearly expressed their position on this issue, calling for Azerbaijan’s pullout from these territories; mirror withdrawal of both Armenian and Azerbaijani troops from the border to their initial positions; deployment of Russian border guards and/or international observers on the border; preparation and start of demarcation and delimitation works under international auspices. This is our proposal, and we are working with our partners, in particular our Russian colleagues, but Azerbaijan has failed to respond in any way to our statement and proposal.
Azerbaijan is trying to create the impression that Armenia is against peace and against signing a peace treaty. Meanwhile, on several occasions Armenia publicly welcomed the statement issued by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on April 13, which states: Quote: “Having in mind the terms of their OSCE mandate and the aspirations of all the people of the region for a stable, peaceful, and prosperous future, the Co-Chairs stress that special attention should be paid to the achievement of a final comprehensive and sustainable settlement on the basis of the elements and principles well-known to the sides.
In this respect, the Co-Chairs call on the parties to resume high-level political dialogue under the auspices of the Co-Chairs at the earliest opportunity. They reiterate their proposal to organize direct bilateral consultations under their auspices, in order for the sides to review and agree jointly upon a structured agenda, reflecting their priorities, without preconditions” End of quote.
Let me remind that the three “the elements and principles well-known to the sides” as specified in the aforementioned statement, which underlie the settlement of the conflict, are as follows: people’s right to self-determination, ruling out the use of force or the threat of force and territorial integrity.
Therefore, this statement is nothing more than a proposal for a roadmap to reinstate peace in the region. Armenia welcomed the statement and responded favorably to its provisions, and now I wish to officially declare once again that Armenia is prepared to resume the settlement process in the format and content specified in the Co-Chairs’ statement. I think that instead of destructive actions and statements, Azerbaijan’s leadership should have complied with the calls voiced by the mediators. Azerbaijan should express a clear-cut position on the statement of the Co-Chairs. We will unequivocally uphold the right of the people of Artsakh to self-determination.
Dear colleagues, given Azerbaijan’s provocative statements threatening Armenia’s territorial integrity, it becomes obvious which of the sides is hindering the establishment of regional stability and peace. By carefully considering Azerbaijan’s actions and statements, we can see that it has territorial claims to most of its neighbors, and this is the main factor that questions their aspiration to regional stability and peace. In spite of everything, Armenia will defend its sovereignty and territorial integrity through all possible and impossible means, including the launch of the mechanisms available to the Armenian-Russian united group of forces and the Collective Security Treaty Organization. We continue consultations with our partners on this issue.
Over the past two months we have had two casualties on the Armenian-Azerbaijani border. Reiterating my condolences to the families and friends of the victims, I call the attention of our partners in the Collective Security Treaty and the OSCE Minsk Group Co-Chairs to this regretful fact. Another important factor hindering regional stability and the establishment of mutual trust is the fact that, despite its commitments, Azerbaijan has not yet returned all our prisoners of war.
In any case, in cooperation with our international partners, we have so far managed to repatriate 104 prisoners of war. We will continue to work in this direction, as well as on the demarcation and delimitation of borders, towards achieving a comprehensive settlement of the Karabakh issue and for the opening of regional communications. These issues have been and will be among our priorities.
With these destructive actions Azerbaijan not only violates the statement of November 9, but it also tries to frustrate the process of unblocking regional infrastructure as stipulated in the trilateral statement of January 11, as well as to undermine the peace talks and regional stability in general, which is stipulated in the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ statement of April 13. Azerbaijan’s provocative actions are a challenge to international law and all those interested in regional stability, in the establishment of peace, and we will continue our consultations and cooperation with these forces.
In conclusion, I would like to reaffirm our primary objective, that is, to honor the mandate received from the people, to usher in an era of peaceful development for the Republic of Armenia and the Armenian people. And we will consistently move ahead in pursuit of this mandate.”