Լուկաշենկոն Եվրոպային մեղադրել է երրորդ համաշխարհային պատերազմ հրահրելու մեջ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ հիբրիդային պատերազմը, որն ուղղորդում է Եվրոպան Մինսկի, Ռուսաստանի և Չինաստանի դեմ, կարող է հանգեցնել երրորդ համաշխարհային պատերազմի: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Եվրոպացիները, ուղղորդելով հիբրիդային պատերազմ մեր, Ռուսաստանի և նույնիսկ Չինաստանի դեմ, ոչ միայն լարվածության օջախ են ստեղծում, այլ նաև հրահրում են երրորդ համաշխարհային պատերազմ», -ասել է նախագահը Sky News Arabia ընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ եվրոպացիներ ասելով,  նկատի ունի բացառապես երկրների «խելագար քաղաքական գործիչներին», ոչ թե նրանց ժողովուրդներին: Լուկաշենկոյի կարծիքով, Եվրոպայի կողմից նման գործողությունների պատճառն այն է, որ նրանք անկախ չեն իրենց քաղաքականության մեջ և գաղութային կախվածության մեջ են ԱՄՆ-ից:

Лукашенко обвинил Европу в провоцировании третьей мировой войны
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что гибридная война, которую нацеливает Европа против Минска, России и Китая может привести к третьей мировой войне.
"Европейцы, нацеливая гибридную войну против нас, России и даже Китая, создают не только очаг сильного напряжения, но и подталкивают к третьей мировой войне", - заявил президент в интервью телеканалу Sky News Arabia, передает РИА Новости
Он отметил, что под европейцами он подразумевает исключительно "безумных политиков" стран, а не их народы. С точки зрения Лукашенко, причиной подобных действий Европы является то, что они не самостоятельны в свой политике и находятся в колониальной зависимости от США.