Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը նոր սպառնալիքներ են ստեղծում Հայաստանի և Արցախի համար. Նիկոլ Փաշինյան
Ցավոք, մեր տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով սահմանային լարվածությանը, հաղորդում է Aysor.am-ը։
«Ադրբեջանի սադրիչ քայլերը և առավելապաշտական նկրտումները նորանոր սպառնալիքներ են ստեղծում մեր տարածաշրջանի, Հայաստանի և Արցախի համար», – ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց այն առանցքային դերը, որ կատարում է Ռուսաստանը տարածաշրջանում կայունությունն և անվտանգությունը ապահվելու գործում։
Նա նշեց, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի Զինված ուժերի միացյալ խմբավորումը և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը անկյունաքարային նշանակություն ունեն տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման գործում:
«Միևնույն ժամանակ, շարունակում եմ կարծել, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի խափանել նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11–ի եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը, մասնավորապես, տարածշրջանային կոմունիկացիաների բացման և Հայաստանի ապաշրջափակման մասով», – ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը շատ կարևոր և առաջնային է համարում կոմունիկացիաների բացումը ու պատրաստ է շարունակել աշխատանքն այս ուղղությամբ:
«Ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը օր առաջ կկատարի գերիներին, պատանդներին և այլ պահվող անձանց վերադարձնելու իր ստանձնած գրավոր պարտավորությունը», - նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա շեշտեց՝ Հայաստանը վերահաստատում է Սոթք-Խոզնավար հատվածում երկու կողմերի ստորաբաժանումների հայ-ադրբեջանական սահմանագծից հայելային հետքաշման ռուս սահմանապահների կամ միջազգային դիտորդների տեղակայման ճանապարհով ճգնաժամի լուծման առաջարկը, ինչը կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ու սահամանգծման ուղղությամբ:
«Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է իրացնել Հայաստանի, Արցախի և, ընդհանրապես, տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու հայ ժողովրդից ստացած մանդատը», – հավելեց Փաշինյանը:

Azerbaijan's Provocative Steps Pose New Threats for Armenia and Artsakh - Acting PM
The military-political situation in Armenia unfortunately continues to remain tense, Armenia's Acting Prime Minister Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting today, referring to the situation on the borderAysor.am reports.
"The provocative steps of Azerbaijan and the maximalist ambitions pose new threats for our region, Armenia and Artsakh," he said.
Pashinyan emphasized the core role Russia implements to ensure stability and security in the region.
He noted that the united group of Armenian and Russian Armed Forces and Russia's peacekeeping mission in Nagorno Karabakh are of cornerstone significance for ensuring peace in the region.
"At the same time, I still believe that Azerbaijan attempts to undermine the implementation of November 9 and January 11 trilateral statements, in particular opening regional communications and unblocking Armenia," the acting PM said.
Pashinyan stressed that Armenia prioritizes the opening of communications and is ready to work in that direction.
"We expect that Azerbaijan a day earlier will implement its key commitment and release the captives, hostages and people it holds," Pashinyan said.
He stressed that Armenia reiterates the proposal on mirror-way withdrawal of troops from the Sotk-Khoznavar section of the border or solution of the issue by deploying international observers.
He said it may create necessary conditions for delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border.
"Armenia's government is committed to the implemention of the mandate received from the Armenian people to open new ear of peaceful development of Armenia, Artsakh and the region in general," Pashinyan added.