Վարչապետ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
Ֆրանսիայի նախագահը Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ և բարձր գնահատել երկրում ժողովրդավարական գործընթացների անխափան իրականացումը: Ֆրանսիայի նախագահը հայտնել է Հայաստանին 200 հազար չափաբաժին պատվաստանյութ տրամադրելու որոշման մասին: Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Մակրոնին իր երախտագիտությունն է հայտնել այս առթիվ:
ՀՀ վարչապետը տեղեկատվություն է տրամադրել Ադրբեջանի կողմից սահմանային վերջին սադրանքների, ինչպես նաև Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանց նպատակն է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում: Նա նաև անթույլատրելի է համարել հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանում տեղի ունեցող շինծու դատավարությունները:
Նախագահ Մակրոնը հույժ կարևորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծումն ու սահմանազատումը: Համաձայնելով այս մտքին՝ ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանազատում ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը որևէ կերպ խաչաձևվող գործընթացներ չեն: Նա կրկնել է սահմանի երկայնքով ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու, կամ նման որոշման անհնարինության դեպքում՝ որպես այլընտրանք, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների դիտորդական առաքելության տեղակայման առաջարկությունը:
Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստասել է իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու հետևողական ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ տարածաշրջանային համատեքստ ունեցող նախաձեռնություններն ու քայլերը կարող են հաջողության հասնել, եթե դրանք արժանանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահող երկրների հավանությանը: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ նոյեմբերի 9-ին հաջորդած հայտարարությունները, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացը վերականգնելու ուղղությամբ և պատրաստ է լիարժեք ներգրավվել բանակցային գործընթացում:

Президент Франции поздравил Никола Пашиняна с назначением на пост премьер-министра Республики Армения и высоко оценил осуществление демократических процессов в стране. Президент Франции сообщил о решении предоставить Армении 200 тысяч доз вакцины. Премьер-министр Пашинян выразил за это благодарность президенту Макрону.
Премьер-министр Армении представил информацию о недавних пограничных провокациях Азербайджана, а также об агрессивной риторике официального Баку, подчеркнув, что их цель - дестабилизировать ситуацию в регионе. Он также назвал недопустимыми сфабрикованные судебные процессы над армянскими пленными в Азербайджане.
Президент Макрон подчеркнул крайнюю необходимость демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Согласившись с этой мыслью, премьер-министр Армении подчеркнул, что демаркация армяно-азербайджанской границы и урегулирование нагорно-карабахского конфликта никоим образом не являются пересекающимися процессами. Он повторил предложение о размещении миссии наблюдателей ОДКБ вдоль границы или, в случае невозможности такого решения, в качестве альтернативы развертывании наблюдательной миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Президент Франции подтвердил свою готовность продолжить последовательные усилия по установлению прочного мира в регионе.
Премьер-министр Республики Армения выразил уверенность, что имеющие региональный контекст инициативы и шаги могут быть успешными, если они будут одобрены всеми странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что правительство Армении приветствовало сделанные после 9 ноября заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе о возобновлении переговорного процесса, и готово к полному участию в переговорном процессе.