«Ես չեմ խոսում հայերեն, բայց ես հայ եմ». Ալեն Պրոստ` «Ֆորմուլա-1»-ի կենդանի լեգենդը
«Մայրս հայուհի է, և մանկությունս անցել է պապիկիս մոտ, ով տարբեր պատմություններ էր պատմում Հայաստանի մասին: Երբ դու 10 տարեկան ես, քեզ համար դա ընդամենը պատմություն է: Այդ պատմություններն սկսում ես գիտակցել և ամբողջապես ըմբռնել ավելի ուշ: Այսօր այդ պատմություններն իմ կյանքի անբաժանելի մասը են: Ես չեմ խոսում հայերեն, բայց ես հայ եմ, և դա ամենակարևորն է»,-  ասել է «Ֆորմուլա-1»-ի պատմության ընթացքում աշխարհի լավագույն ավտոարշավորդներից մեկը` Ալեն Պրոստը:
Պրոստը ծնվել է 1955 թվականի փետրվարի 24-ին Ֆրանսիայի Սեն-Շամոն քաղաքում, ֆրանսիացի Անդրե Պրոստի և ծագումով հայուհի Մարիա-Ռոզա Կարատչյանի ընտանիքում: Նրա փոքր եղբայր Դանիելը մահացել է քաղցկեղից 1986 թվականին: Չնայած կարճահասակ լինելուն` Ալեն Պրոստը եղել է ակտիվ և ատլետիկ երեխա, ով բարձր ոգևորությամբ զբաղվել է տարբեր սպորտաձևերով՝ ըմբշամարտով, անվաչմուշկներ քշելով և ֆուտբոլով։ Պրոստը հանուն հաղթանակի ոչինչ չէր խնայում: Ֆուտբոլ խաղալիս նա նույնիսկ մի քանի անգամ կոտրել է իր քիթը։ Նա մտածում էր դառնալ մարմնամարզական հրահանգիչ կամ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ, սակայն ամեն ինչ փոխվեց նրա 14-րդ տարեդարձի օրը, երբ ընտանեկան հավաքույթի մաս կազմեց քարթինգ խաղալը: Երեխան մեկընդմիշտ տարվեց  շարժիչների արագությամբ և քարթինգի սիրահարից դարձավ Ֆորմուլա 1-ի չեմպիոն։
Ալեն Պրոստն աշխարհի քառակի չեմպիոն է (1985, 1986, 1989, 1993): 1980-ականների վերջին և 1990-ականների սկզբին Պրոստը մի շարք ռեկորդներ է սահմանել` ըստ հաղթանակների թվի, լավագույն շրջանների, միավորների, և միայն Միխայել Շումախերին է հաջողվել մեկ տասնամյակ անց գերազանցել դրանք:
Ալեն Պրոստն արժանացել է Պատվավոր Լեգեոնի շքանշանի, որը նրան անձամբ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Միտերանն է հանձել: Պրոստի կարիերայի ամենավառ շրջանը համարվում է «Մակլարեն» թիմում նրա մրցակցությունն Այրտոն Սեննայի հետ։ Չնայած բազմաթիվ սկանդալներին և վեճերին` կարիերաների ավարտից հետո երկու մրցարշավորդների միջև չեզոք հարաբերություններ ստեղծվեց։ Սեննան մի անգամ ասել է, որ Ալենը «միշտ ձգտում էր բարձունքից էլ բարձր լինել»:
Ալեն Պրոստը միանգամից երեք մականուն ունի: Ի սկզբանե` 1986 թվականին,  Ալենին անվանում էին  «Հաշվիչ» Սան Մարինոյի Գրան Պրիի ժամանակ տեղի ունեցածի համար, երբ նա ճշգրտորեն հաշվարկել է վառելիքի սպառումը տուրբոռեժիմը օգտագործելու ժամանակ: Իր զույգի` Կեկե Ռոսբերգի` դատարկված բենզինի բաքի պատճառով Ալեն Պրոստը գլխավորեց մրցավազքը: Ալենը ստիպված էր մեծ ջանքեր գործադրել մինչև ավարտին հասնելը մեքենայում բավականաչափ վառելիք ունենալու համար: Եվ հենց այդ ճշգրիտ հաշվարկների համար էլ նա ստացավ «Պրոֆեսոր» մականունը։ Սակայն ամբողջովին անմեղ «Կլոուն» (Ծաղրածու) մականունը վիրավորական դարձավ Ալենի համար այն բանից հետո, երբ Սեննայի երկրպագուները սկսեցին այն օգտագործել նրան վիրավորելու նպատակով:
1997-ին Ալեն Պրոստը գնեց «Ligier» թիմը` վերանվանելով այն «Prost Grand Prix»: Թիմը 1997-2001 թթ. մասնակցել է «Formula 1»-ի առաջնություններին, սակայն որևէ լուրջ հաջողության չի հասել: Շատերը դա կապում են այն հանգամանքի հետ, որ Ալենը բավականին փափուկ և բարեսիրտ անձնավորություն է, իսկ նման աշխատանքում հարկավոր է կոշտ և նույնիսկ դաժան լինել:
Այսօր Պրոստը մնում է ակտիվորեն ներգրավված ավտոմոբիլային սպորտի ոլորտում` աշխատելով Formula E և Renault F1 թիմերի հետ:
Ալեն Պրոստն ամուսնացած է, ունի երկու որդի, մեկ դուստր: Ավագ որդին Նիկոլայ Պրոստը նույնպես ավտոարշավորդ է:
Պրոստ միշտ ներկայացել է նաև որպես հայ: 2007 թ. մարտին նա արժանացել է «Հայկական Սեզար» մրցանակին, որը Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների համար բարձրագույն պարգև է համարվում: Այսօր Ալեն Պրոստը հայ սփյուռքի ամենապայծառ և ամենաակտիվ ներկայացուցիչներից է: Նա նաև շարունակում է մնալ «աշխարհի ամենաարագ հայը»:

"Моя мама армянка, практически все детство мы провели у дедушки, который рассказывал нам разные истории об Армении. Когда тебе всего 10 лет - это всего лишь истории. Ты начинаешь осознавать их смысл позже. Сегодня эти истории являются неотъемлемой частью моей жизни. Я не разговариваю по армянски, но я - армянин, и это главное", - сказал Ален Прост - один из лучших гонщиков "Формулы-1" за всю ее историю, ставший легендой при жизни.
Ален родился 24 февраля 1955 года во французском городе Сен-Шамон в семье француза Андре Проста и армянки Марии-Розы Каратчян. Младший брат Алана Даниэль в 1986 году умер от рака. Несмотря на невысокий рост, Ален Прост был активным и атлетичным ребенком, который с большим энтузиазмом занимался разными видами спорта, включая рестлинг, роликовые коньки и футбол. Прост не жалел себя ради победы,поэтому несколько раз ломал нос на футбольном поле. Именно так его нос получил форму, которая в будущем стала знаменитой на весь мир. В будущем Ален думал стать инструктором гимнастики или профессиональным футболистом. Однако все изменил его 14-ый день рождения. Одним из элементов семейного торжества были картинговые гонки. Мальчик однажды и навсегда полюбил скорость и рев моторов и в дальнейшем прошел длинный путь - от картингиста до величайшего чемпиона Формулы-1, пишет Stoneforest.ru.
Ален Прост четырежды становился чемпионом мира (1985, 1986, 1989, 1993 гг). В конце 1980-ых и начале 1990-ых годов Прост поставил рекорды по количеству побед, подиумов, очков и лучших кругов, и лишь Михаэлю Шумахеру через десятилетие удалось их побить. Ален Прост получил высшую гражданскую награду Франции - Орден Почетного легиона - из рук президента Франсуа Миттерана.
Самым ярким периодом в карьере Алена Проста считается его соперничество с партнером по команде "McLaren" Айртоном Сенной. Несмотря на большое количество скандалов и ссор, вызванных этим соперничеством, к концу карьеры у двух чемпионов сложились вполне нейтральные отношения. Сенна как-то отметил, что Ален "...всегда стремился быть выше, чем сама вершина".
Ален Прост может похвастаться сразу тремя прозвищами. Изначально в 1986-ом Алена прозвали "Калькулятор" из-за истории на Гран-при Сан-Марино, когда он идеально просчитал расход топлива при использовании турборежима. После схода из-за опустевших баков Кеке Росберга его напарник Ален Прост возглавил гонку. Алену пришлось изрядно потрудиться, чтобы топлива в его болиде хватило до финиша. На последнем круге Ален начал активно атаковать поребрики, чтоб вытрясти из бака последние граммы бензина, заглохнув сразу после пересечения финишной прямой. Позже за свои расчеты Ален получил и самое его знаменитое прозвище - "Профессор". А вот совсем невинная кличка "Клоун" стала обидной для Проста после того, как фанаты Сенны начали использовать ее в качестве оскорбления, пишет Xsport.ua
В 1997 году Ален Прост купил команду Ligier, переименовал ее в Prost Grand Prix и поучаствовал в пяти сезонах Формулы-1 с 1997 по 2001 годы. Никаких серьезных успехов команда не добилась. Многие связывают это с тем, что у Алена слишком мягкий характер и доброе сердце, а в такой работе нужна жесткость и даже жестокость. Сегодня Прост остается активно вовлеченным в автомобильное спортивное сообщество за счет работы с командами Формулы Е и Renault F1.
Ален Прост женат, у него двое сыновей и дочь. Старший сын Проста Николя также стал автогонщиком.
Великий гонщик всегда идентифицировал себя как армянин. В марте 2007 года ему была вручена награда "Армянский Сезар", которая считается высшей наградой представителям армянской общины Франции. Сегодня Ален Прост является одним из самых ярких и активных представителей армянской диаспоры, пишет Yerkramas.org. Он также остается пока "самым быстрым армянином мира".