«Ես չեմ խոսում հայերեն, բայց ես հայ եմ». Ալեն Պրոստ` «Ֆորմուլա-1»-ի կենդանի լեգենդը
«Մայրս հայուհի է, և մանկությունս անցել է պապիկիս մոտ, ով տարբեր պատմություններ էր պատմում Հայաստանի մասին: Երբ դու 10 տարեկան ես, քեզ համար դա ընդամենը պատմություն է: Այդ պատմություններն սկսում ես գիտակցել և ամբողջապես ըմբռնել ավելի ուշ: Այսօր այդ պատմություններն իմ կյանքի անբաժանելի մասը են: Ես չեմ խոսում հայերեն, բայց ես հայ եմ, և դա ամենակարևորն է»,-  ասել է «Ֆորմուլա-1»-ի պատմության ընթացքում աշխարհի լավագույն ավտոարշավորդներից մեկը` Ալեն Պրոստը:
Պրոստը ծնվել է 1955 թվականի փետրվարի 24-ին Ֆրանսիայի Սեն-Շամոն քաղաքում, ֆրանսիացի Անդրե Պրոստի և ծագումով հայուհի Մարիա-Ռոզա Կարատչյանի ընտանիքում: Նրա փոքր եղբայր Դանիելը մահացել է քաղցկեղից 1986 թվականին: Չնայած կարճահասակ լինելուն` Ալեն Պրոստը եղել է ակտիվ և ատլետիկ երեխա, ով բարձր ոգևորությամբ զբաղվել է տարբեր սպորտաձևերով՝ ըմբշամարտով, անվաչմուշկներ քշելով և ֆուտբոլով։ Պրոստը հանուն հաղթանակի ոչինչ չէր խնայում: Ֆուտբոլ խաղալիս նա նույնիսկ մի քանի անգամ կոտրել է իր քիթը։ Նա մտածում էր դառնալ մարմնամարզական հրահանգիչ կամ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ, սակայն ամեն ինչ փոխվեց նրա 14-րդ տարեդարձի օրը, երբ ընտանեկան հավաքույթի մաս կազմեց քարթինգ խաղալը: Երեխան մեկընդմիշտ տարվեց  շարժիչների արագությամբ և քարթինգի սիրահարից դարձավ Ֆորմուլա 1-ի չեմպիոն։
Ալեն Պրոստն աշխարհի քառակի չեմպիոն է (1985, 1986, 1989, 1993): 1980-ականների վերջին և 1990-ականների սկզբին Պրոստը մի շարք ռեկորդներ է սահմանել` ըստ հաղթանակների թվի, լավագույն շրջանների, միավորների, և միայն Միխայել Շումախերին է հաջողվել մեկ տասնամյակ անց գերազանցել դրանք:
Ալեն Պրոստն արժանացել է Պատվավոր Լեգեոնի շքանշանի, որը նրան անձամբ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Միտերանն է հանձել: Պրոստի կարիերայի ամենավառ շրջանը համարվում է «Մակլարեն» թիմում նրա մրցակցությունն Այրտոն Սեննայի հետ։ Չնայած բազմաթիվ սկանդալներին և վեճերին` կարիերաների ավարտից հետո երկու մրցարշավորդների միջև չեզոք հարաբերություններ ստեղծվեց։ Սեննան մի անգամ ասել է, որ Ալենը «միշտ ձգտում էր բարձունքից էլ բարձր լինել»:
Ալեն Պրոստը միանգամից երեք մականուն ունի: Ի սկզբանե` 1986 թվականին,  Ալենին անվանում էին  «Հաշվիչ» Սան Մարինոյի Գրան Պրիի ժամանակ տեղի ունեցածի համար, երբ նա ճշգրտորեն հաշվարկել է վառելիքի սպառումը տուրբոռեժիմը օգտագործելու ժամանակ: Իր զույգի` Կեկե Ռոսբերգի` դատարկված բենզինի բաքի պատճառով Ալեն Պրոստը գլխավորեց մրցավազքը: Ալենը ստիպված էր մեծ ջանքեր գործադրել մինչև ավարտին հասնելը մեքենայում բավականաչափ վառելիք ունենալու համար: Եվ հենց այդ ճշգրիտ հաշվարկների համար էլ նա ստացավ «Պրոֆեսոր» մականունը։ Սակայն ամբողջովին անմեղ «Կլոուն» (Ծաղրածու) մականունը վիրավորական դարձավ Ալենի համար այն բանից հետո, երբ Սեննայի երկրպագուները սկսեցին այն օգտագործել նրան վիրավորելու նպատակով:
1997-ին Ալեն Պրոստը գնեց «Ligier» թիմը` վերանվանելով այն «Prost Grand Prix»: Թիմը 1997-2001 թթ. մասնակցել է «Formula 1»-ի առաջնություններին, սակայն որևէ լուրջ հաջողության չի հասել: Շատերը դա կապում են այն հանգամանքի հետ, որ Ալենը բավականին փափուկ և բարեսիրտ անձնավորություն է, իսկ նման աշխատանքում հարկավոր է կոշտ և նույնիսկ դաժան լինել:
Այսօր Պրոստը մնում է ակտիվորեն ներգրավված ավտոմոբիլային սպորտի ոլորտում` աշխատելով Formula E և Renault F1 թիմերի հետ:
Ալեն Պրոստն ամուսնացած է, ունի երկու որդի, մեկ դուստր: Ավագ որդին Նիկոլայ Պրոստը նույնպես ավտոարշավորդ է:
Պրոստ միշտ ներկայացել է նաև որպես հայ: 2007 թ. մարտին նա արժանացել է «Հայկական Սեզար» մրցանակին, որը Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների համար բարձրագույն պարգև է համարվում: Այսօր Ալեն Պրոստը հայ սփյուռքի ամենապայծառ և ամենաակտիվ ներկայացուցիչներից է: Նա նաև շարունակում է մնալ «աշխարհի ամենաարագ հայը»:

"My mother is Armenian; we spent all our childhood with my grandfather, who told us various stories about Armenia. When you are only 10 years old - these are just stories. You realize their real meaning a bit later. Today, these stories are an integral part of my life. I do not speak Armenian, but I am Armenian, and this is the most important thing ", - racing driver and a four-time Formula One Drivers' Champion Alain Prost said.
Alain Prost was born on 24 February 1955, near the town of Saint-Chamond in the family of André Prost and Marie-Rose Karatchian, born in France of Armenian descent. Alain’s younger brother Daniel died of cancer in 1986. Although short, Prost was an active, athletic child, who enthusiastically took part in diverse sports, including wrestling, roller skating and football. Prost did everything in the sake of victory, and in doing so he broke his nose several times. That is how his nose got the form, which in the future became famous to the whole world. Alain considered careers as a gym instructor or a professional footballer before he discovered kart racing at the age of 14 while on a family holiday. The boy once and forever fell in love with the speed and roar of the motors and later from the kart driver became the greatest Formula One champion.
Alain is a four-time World Formula One Drivers' Champion  (1985, 1986, 1989, 1993). In the late 1980s and early 1990s, Prost set a number of records and only Michael Schumacher managed to break them a decade later. Alain Prost was awarded the Légion d'Honneur by President François Mitterrand. The most striking period in Alain Prost’s career was during his rivalry with Ayrton Senna, who is the McLaren Formula One team member. But despite the scandals and quarrels caused by this rivalry, by the end of the career, the two champions had completely neutral relations. Senna once said that Alain "... always sought to be at the peak and even higher."
Alain Prost had three nicknames at once. Initially, in 1986, Alain was nicknamed the "Calculator" due to the exact calculation of the fuel consumption at the San Marino Grand Prix. Because of the empty tanks of Keke Rosberg's car his teammate Alain Prost led the race. Alain had to work hard to have enough fuel in his car to reach the finish. Later, this calculations and intellectual approach to racing earned him the nickname 'The Professor'. But the completely innocent nickname "Clown" became offensive for Prost after Senna's fans began using it for insulting him.
In 1997, Prost bought the Ligier team and renamed it "Prost Grand Prix". The team has not achieved any serious success. Many connect this to the fact that Alan is soft-hearted and such work needs rigidity and even cruelty.
Nowadays, Prost remains actively involved in the auto sport community by working with Formula E and Renault F1 teams.
Alain Prost is married; he has two sons and a daughter. The eldest son Prost Nicolas is a racing driver, too. Alain Prost has always identified himself as Armenian. In March 2007, he was awarded the "Armenian Cesar", which is considered the highest award of the Armenian community of France. Today Prost is one of the most prominent and active representatives of the Armenian Diaspora. He also remains "the fastest Armenian of the world."