ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչների հետ քննարկել են Ղարաբաղյան հակամարտությունը
ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով գլխավոր տեղակալ Դերեկ Հոգանը և Ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի գլխավոր տնօրեն Ամանդա Սլոաթը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և Իգոր Խովաևի հետ (Ռուսաստանի Դաշնություն), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունից:
Համանախագահները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների առաջին համատեղ հանդիպման հաջող ընթացքը, որն անցկացվել է անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում:
Նրանք նաև նշել են, որ սեպտեմբերի 27-ը Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսված ռազմական գործողությունների մեկնարկի մեկամյակն է և ցավակցություն են հայտնել երկու կողմերի մարդկային կորուստների համար: Նրանք ընդգծել են, որ միայն համապարփակ լուծումը, որն անդրադառնում է բոլոր չլուծված խնդիրներին, կարող է կարգավորել երկու երկրների միջև հարաբերությունները և թույլ տալ տարածաշրջանի ժողովրդին միասին ապրել խաղաղությամբ:
Հոգանը և Սլոաթը ողջունել են համանախագահների ջանքերն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի վճռականությունը` ուղիղ երկխոսության միջոցով խաղաղության գործընթացում կրկին ներգրավվելու` ուղղված տարածաշրջանում անվտանգությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը: Նրանք փոխանցել են Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը ՝ շարունակելու աշխատել համանախագահ երկրների հետ՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված խնդիրները, այդ թվում ՝գերիների, անհետ կորածների և մարդասիրական ականազերծման աշխատանքների մասով:

Сопредседатели МГ ОБСЕ обсудили карабахский конфликт с представителями Госдепа
Первый заместитель помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии Дерек Хоган и старший директор Совета национальной безопасности по Европе Аманда Слоут встретились с сопредседателями МГ ОБСЕ Стефаном Висконти (Франция), Эндрю Шофером (США) и Игорем Ховаевым (РФ), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Стороны обсудили успешное содействие в проведении первой совместной с ноября 2020 года встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, которая состоялась на прошлой неделе в кулуарах Генеральной Ассамблеи ООН. Они также отметили, что 27 сентября является годовщиной возобновления активных боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта, и выразили соболезнования в связи с гибелью людей с обеих сторон.
Они подчеркнули, что только всеобъемлющее решение, в котором рассматриваются все нерешенные вопросы, может нормализовать отношения между двумя странами и позволить народам региона жить вместе в мире, сообщает пресс-служба Госдепа, передает News.am
Хоган и Слоут приветствовали ''усилия сопредседателей и решимость Армении и Азербайджана возобновить мирный процесс посредством прямого диалога, направленного на содействие безопасности, стабильности и процветанию в регионе''. Они заявили о приверженности Соединенных Штатов ''продолжению работы с другими странами-сопредседателями, чтобы помочь Армении и Азербайджану решить все нерешенные вопросы, связанные с или возникшие в результате нагорно-карабахского конфликта, в том числе в отношении задержанных, пропавших без вести и гуманитарного разминирования''.