Իմ երազանքն է Հայաստանը դարձնել աշխարհում արհեստական բանականության լավագույն վայրերից մեկը. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 12-ին Հռոմում մասնակցել է իտալական հանրահայտ «Elettronica Group» ընկերության հիմնադրման 70-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը:
«Elettronica Group»-ը պաշտպանության, կիբերանվտանգության, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում ծառայություններ մատուցող աշխարհի առաջատար ընկերություններից է: Ընկերությունը մեծ ռեսուրսներ է օգտագործվում հետազոտություններ ու զարգացման ծրագրեր իրականացնելու համար և գրասենյակներ ունի աշխարհի տարբեր կետերում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը միջոցառմանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայաստանը հետաքրքրված է «Elettronica Group» -ի հետ կիբերանվտանգության, մաթեմատիկայի, արհեստական բանականության ոլորտներում փոխգործակցությամբ: Ընդգծելով, որ նշված ոլորտներում մեր երկիրը զարգացման մեծ ներուժ ունի, Հայաստանի նախագահն ասել է, որ իր երազանքն է Հայաստանը դարձնել աշխարհում արհեստական բանականության լավագույն վայրերից մեկը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով են հանդես եկել նաև Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի Դի Մայոն ու Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի ու ֆինանսների նախարար Բրունո լե Մերը:
«Elettronica Group»-ի 70-րդ տարեդարձի հանդիսությանը ներկա են եղել Իտալիայի պաշտպանության նախարար Կլաուդիո Գրացիանոն, տնտեսական զարգացման նախարար Ջանկարլո Ջորջետին, Եվրամիության ռազմական հանձնաժողովի նախարար Դեյվիդ Պետրայուսը, Իտալական կիբերանվտանգության գործակալության տնօրեն Ռոբերտո Բալդոնին:

Моя мечта превратить Армению в одно из лучших мест в мире в плане искусственного интеллекта: Армен Саркисян
Президент Республики Армен Саркисян 12 октября в Риме принял участие в мероприятии, посвящённом 70-летию создания знаменитой итальянской компании Elettronica Group.
Компания Elettronica Group принадлежит к числу ведущих мировых компаний, оказывающих услуги в сферах обороны, кибербезопасности, новейших технологий. Компания вкладывает большие ресурсы в реализацию исследовательских проектов и программ развития, имеет офисы в разных частях мира.
На мероприятии президент Армен Саркисян выступил с приветствием, в частности, отметив, что Армения заинтересована во взаимодействии с Elettronica Group в сферах кибербезопасности, математики, искусственного интеллекта. Подчеркнув, что в указанных отраслях наша страна обладает большим потенциалом развития, президент Армении сказал, что его мечта превратить Армению в одно из лучших мест в мире в плане искусственного интеллекта.
На мероприятии с приветствием выступил также министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Майо и министр экономики и финансов Франции Бруно ле Мер.
На торжестве по случаю 70-летия Elettronica Group присутствовали министр обороны Италии Клаудио Грациано, Министр экономического развития Джанкарло Джорджетти, Директор Итальянского агентства по кибербезопасности Роберто Балдони.