«Մենք այնտեղ չենք, որտեղ պետք է լինեինք» կլիմայի պաշտպանության հարցում. Մերկել
Գերմանիայի կանցլերի ժամանակավոր պաշտոնակատարԱնգելա Մերկելը Գլազգոյում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովում համաշխարհային առաջնորդներին կոչ է արել ընդունել ավելի հավակնոտ կլիմայական նպատակներ:
«Առայժմ մենք այնտեղ չենք, որտեղ պետք է լինեինք», - ասել է նա երկուշաբթի՝ նոյեմբերի 1-ին կայացած համաժողովում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների լիագումար հանդիպման ժամանակ, հայտնում է DW-ն։
Մերկելի խոսքով՝ 2015 թվականի Փարիզի կլիմայի համաձայնագրով սահմանված արտանետումների նվազեցման թիրախները «միասնաբար չեն հանգեցրել նրան, ինչի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Փարիզում»։
Այս նպատակով, նա «շատ կարևոր» է անվանել հաջորդ տարվանից ածխով աշխատող էլեկտրակայանների միջազգային ֆինանսավորումը դադարեցնելու մասին համաձայնագիրը, որը ձեռք է բերվել G20 երկրների ղեկավարների կողմից անցյալ շաբաթավերջին Հռոմում կայացած հանդիպման ժամանակ։

''Мы не там, где должны быть" в деле защиты климата: Меркель
И. о. канцлера Германии Ангела Меркель (Angela Merkel) призвала мировых лидеров, собравшихся на конференции ООН по изменению климата (COP26, КС-26) в Глазго, к принятию более амбициозных климатических целей. "Пока мы не там, где должны быть", - сказала она на пленарном заседании глав государств и правительств в рамках конференции в понедельник, 1 ноября, передает DW.
По словам Меркель, которую цитирует агентство AFP, цели в области сокращения выбросов, закрепленные в Парижском соглашении по климату 2015 года "в совокупности не привели к тому, о чем мы договорились в Париже". В то же время Меркель отметила успехи в борьбе с изменением климата. Так, она назвала "очень важной" договоренность прекратить международное финансирование угольных электростанций со следующего года, которой достигли лидеры стран "большой двадцатки" (G20) на встрече в Риме в минувшие выходные.