Վարչապետն ընդունել է Վրաստանի սահմանադրական դատարանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի սահմանադրական դատարանի նախագահ Մերաբ Տուրավային և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով Վրաստանի ՍԴ ներկայացուցչական պատվիրակության պաշտոնական այցը մեր երկիր՝ վարչապետը նշել է. «Ուրախ եմ ընդգծել, որ Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերություններում նոր դինամիկա է արձանագրվում: Այդ մասին են վկայում երկու երկրների տարբեր ոլորտները ներկայացնող պատվիրակությունների ակտիվ փոխայցերը, սերտ շփումները, այս անգամ արդեն՝ սահմանադրական արդարադատության բնագավառում»: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է երկու երկրների Սահմանադրական դատարանների միջև համագործակցության զարգացումն ու փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով կառավարման համակարգերի ընդհանրությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին և հայկական կողմին ջերմ ընդունելության համար՝ Մերաբ Տուրավան նշել է, որ Վրաստանի ՍԴ նախագահ ընտրվելուց հետո սա իր առաջին արտերկրյա այցն է՝ ի վկայություն այն բանի, թե որքան է Վրաստանը կարևորում Հայաստանի հետ բազմաոլորտ կապերի զարգացումը: Նա արդյունավետ է գնահատել հայ գործընկերների հետ քննարկումները և ամուր համագործակցությունը և ընդգծել, որ հայ-վրացական կապերի՝ վերջին շրջանի դինամիկան լավ հիմք է երկու երկրների սահմանադրական դատարանների միջև իրավական կապերի ամրապնդման համար:
Հանդիպմանն արծարծվել են խորհրդարանական կառավարմանը և դրա ժողովրդավարական նշանակությանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում և Վրաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգի ներդրման ընթացքի և առանձնահատկությունների շուրջ: Վրաստանի ՍԴ նախագահը նշել է, որ Վրաստանում ոգևորիչ են համարում և բարձր գնահատում Նիկոլ Փաշինյանի ներդրումը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման գործում:

PM Pashinyan Receives President of Constitutional Court of Georgia
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation of Georgia led by President of the Constitutional Court Merab Turava.
Welcoming the official visit of the representational delegation of the Georgian Constitutional Court to our country, the Prime Minister noted, “I am glad to record that a new dynamics is being observed in the relations between Armenia and Georgia. The active mutual visits, close contacts of delegations representing different sectors, this time already in the constitutional justice field, between the two countries are the evidence of this”. Nikol Pashinyan highlighted the development of cooperation and the exchange of experience between the Constitutional Courts of the two countries, taking into account the commonalities of the governance systems.
Thanking the Prime Minister of Armenia for the warm reception of the Armenian side, Merab Turava noted that this is his first foreign visit after being elected President of the Georgian Constitutional Court, an evidence of how much Georgia highlights the development of multifaceted relations with Armenia. He assessed the discussions and solid cooperation with the Armenian partners as effective and stressed that the recent dynamics of the Armenian-Georgian relations is a good basis for strengthening the legal ties between the constitutional courts of the two countries.
Issues related to parliamentary governance and its importance in terms of democracy were discussed at the meeting. The sides exchanged views on the process and peculiarities of introduction of the parliamentary system of governance in Armenia and Georgia. The President of the Constitutional Court of Georgia noted that Georgia considers Nikol Pashinyan's contribution to the democratic development of Armenia to be encouraging.