ԵԱՀԿ նախագահը կարծում է՝ Բելառուսի քաղաքականությունն ազդում է տարածաշրջանում կայունության վրա
ԵԱՀԿ-ի նախագահ և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդեի հետ քննարկել է իրավիճակը Բելառուսի և Լեհաստանի սահմանին: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Կարևոր քննարկում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդեի հետ Բելառուս-ԵՄ սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Պետք է դադարեցնել փախստականներին և միգրանտներին որպես գործիք օգտագործելը: Իրավիճակն ազդում է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա և լուրջ հետևանքներ ունի ժողովրդի համար», - գրել է Լինդեն հինգշաբթի Twitter-ում։
ԵՄ երկրները մեղադրում են Մինսկին ճգնաժամը միտումնավոր սրելու մեջ և կոչ են անում պատժամիջոցներ սահմանել։ Իսկ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել է, որ ստեղծված իրավիճակի մեղավորն արևմտյան պետություններն են, որոնց գործողությունների պատճառով մարդիկ փախչում են պատերազմից։

Председатель ОБСЕ полагает, что политика Минска влияет на стабильность в регионе
Председатель ОБСЕ и министр иностранных дел Швеции Анн Линде обсудила ситуацию на границе между Белоруссией и Польшей с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранде и считает, что она влияет на региональную безопасность и стабильность.
"Важное обсуждение с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранде ситуации на границе Белоруссия - ЕС. Необходимо прекратить использование беженцев и мигрантов в качестве инструментов. Ситуация влияет на региональную безопасность и стабильность и имеет серьезные последствия для людей", - написала Линде в четверг в Twitter, передает ТАСС
Страны Евросоюза обвиняют Минск в намеренной эскалации кризиса и призывают к введению санкций. Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что в этой ситуации виноваты именно западные государства, из-за действий которых люди бегут от войны.