Բլինկենը մտահոգություն է հայտնել Ուկրաինայի սահմանի մոտ ռուսական զորքերի տեղաշարժի կապակցությամբ
ԱՄՆ իշխանությունները տվյալներ չունեն Ուկրաինայի սահմանի մոտ Ռուսաստանի Դաշնության հնարավոր մտադրությունների մասին, սակայն մտահոգված են ռուսական զորքերի տեղաշարժով:  «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը:
«Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք Ուկրաինայի սահմանի մոտ նկատվող անկանոն տեղաշարժերով: Ես չեմ կարող խոսել Ռուսաստանի մտադրությունների մասին, մենք դրանք չգիտենք: Սակայն, մենք գիտենք, որ նախկինում ռուսական զորքերը սադրանքներ են իրականացրել Ուկրաինայի հետ սահմանին, իսկ հետո ներխուժել »,-ասել է Բլինկենը:
Ինչպես ընդգծել է նա, 2014 թվականի իրադարձությունների կրկնությունը «մեծ սխալ» կլինի Ռուսաստանի կողմից։
«Ես չեմ կարող ձեզ ասել, թե ինչ է ծրագրում ՌԴ նախագահը, բայց մենք մեր մտահոգությունն ենք հայտնում ներկա իրավիճակի վերաբերյալ, քանի որ հիշում ենք, թե ինչի է դա հանգեցրել անցյալում», - հավելել է Բլինկենը։

Блинкен выразил озабоченность перемещениями российских войск
Власти США не располагают данными о возможных намерениях РФ у границы Украины, но озабочены перемещениями российских войск, заявил в пятницу госсекретарь США Энтони Блинкен, передает РИА Новости
"Мы серьезно озабочены нерегулярными перемещениями, которые мы наблюдаем вблизи украинской границы. Я не могу говорить о намерениях со стороны России - мы не знаем их. Однако мы знаем, что в прошлом российские войска совершали провокации на границе с Украиной - и тогда они совершили вторжение", - сказал Блинкен на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Катара Мухаммедом бен Абдеррахманом Аль Тани.
Как подчеркнул глава американской дипломатии, повторение событий 2014 года стала бы "большой ошибкой" со стороны России.
"Я не могу вам сказать, что замыслил президент России, однако мы выражаем опасения в связи с нынешней ситуацией, поскольку помним, к чему она привела в прошлом", - добавил Блинкен.