Ուկրաինան Թուրքիայից կգնի «Բայրաքթար» անօդաչուների նոր խմբաքանակ
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը հաջորդ տարի Թուրքիայից ձեռք կբերի «Բայրաքթար» անօդաչու սարքերի նոր խմբաքանակ՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի կարիքների համար։ ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովը:
«Մեր թուրք գործընկերները հրապարակայնորեն հայտարարել են, որ վերցնում են ուկրաինական շարժիչներ՝ «Բայրաքթար»-ը վերազինելու համար: Մենք նախատեսում ենք լրացուցիչ խմբաքանակ գնել հաջորդ տարի: Բայց դա կլինի ուկրաինական «Բայրաքթար», ընդգծում եմ: Այսինքն՝ արտադրված Թուրքիայում, բայց դրանք կլինեն ուկրաինական և կծառայեն Ուկրաինայի զինված ուժերում»,- ասել է Ռեզնիկովը:
Կիևն առաջին անգամ Թուրքիայից «Բայրաքթար» անօդաչու սարքեր է գնել 2019 թվականին։ Պյոտր Պորոշենկոն, որն այն ժամանակ Ուկրաինայի նախագահն էր, ասել է, որ անօդաչուները համապատասխանում են ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին։

Украина купит у Турции новую партию беспилотников Bayraktar
Министерство обороны Украины в следующем году закупит у Турции новую партию беспилотных летательных аппаратов Bayraktar. Об этом как передает РБКсообщается на сайте ведомства.
''Наши турецкие партнеры публично объявили, что они берут украинские двигатели для оборудования Bayraktar. Мы дополнительно планируем приобрести их в следующем году. Но это будут украинские Bayraktar, подчеркиваю. То есть изготовлены в Турции, но они будут украинские, на вооружении Вооруженных сил Украины'', - заявил министр обороны Украины Алексей Резников.
Впервые Киев закупил у Турции дроны Bayraktar в 2019 году. Занимавший в то время пост президента Украины Петр Порошенко заявлял, что беспилотники соответствуют стандартам НАТО.