Վարչապետը ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել Պաշտպանության նորանշանակ նախարար Սուրեն Պապիկյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարարության աշխատակազմին և Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել Պաշտպանության նորանշանակ նախարար Սուրեն Պապիկյանին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել արդեն նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանին պաշտպանական գերատեսչությունում կատարած աշխատանքի համար և անդրադարձել Սուրեն Պապիկյանին Պաշտպանության նախարար նշանակելու որոշմանը: «Ըստ էության, կայացրել եմ քաղաքական կարևոր որոշում, և երբ այսօր առավոտյան պարոն Կարապետյանի հետ հանդիպում էինք՝ մի միտք ասաց, որի հետ չեմ կարող չհամաձայնել և որը չեմ կարող չբարձրաձայնել: Նա իրավացիորեն նկատեց, որ Պաշտպանության նախարարի կարգավիճակը Հայաստանի Հանրապետությունում թերևս ամենախոցելի կարգավիճակն է կամ ամենախոցելիներից մեկը: Ուզում եմ պարոն Կարապետյանին շնորհակալություն հայտնել այդ խոցելի կարգավիճակը ստանձնելու պատասխանատվություն և համարձակություն ունենալու համար, միևնույն ժամանակ պարոն Պապիկյանին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել, որ ընդունեց իմ որոշումը և փոխվարչապետի պակաս խոցելի կարգավիճակը, ըստ էության, փոխարինում է Պաշտպանության նախարարի շատ խոցելի կարգավիճակով:
Հարգելի գործընկերներ, հարգելի գեներալներ և սպաներ, մեր երկիրը գտնվում է ռազմավարական լրջագույն մարտահրավերների առաջ, և մենք ուղղակի իրավունք չունենք այդ մարտահրավերները չկառավարել Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և հայ ժողովրդի շահերին համապատասխան: Գիտեք, շատ գնահատականներ կարող են լինել, այդ գնահատականները կարող են լինել էմոցիոնալ, պակաս էմոցիոնալ, բայց հստակ պիտի իմանանք մի բան, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, երկրի ղեկավարությունը հստակ պատկերացնում են ինչ քայլեր են անհրաժեշտ երկիրն այս ռազմավարական մարտահրավերների խաչմերուկից բարեհաջող դուրս բերելու, տևական ու կայուն զարգացման ուղի մտցնելու համար, և մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով:
Պարոն Կարապետյանին այսօր առավոտյան ասել եմ, որ շարունակում եմ իրեն համարել թիմակից: Գիտեք, որ Սուրեն Պապիկյանն իմ վաղեմի քաղաքական դաշնակիցն է և ուղեկիցը, և ուզում եմ այս տանիքի ներքո ևս մի անգամ անել հետևյալ հայտարարությունը.
2018 թվականից հետո, իմ՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո, չի եղել գեթ մեկ դեպք, երբ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը, Պաշտպանության նախարարությունն առաջ քաշեն խնդիր, որը կառավարության լուծելիության տիրույթում է և այդ խնդիրը չլուծվի: Այսպես լինելու է նաև սրանից հետո, չեմ ուզում ասել առավել ևս, որովհետև սրանից առաջ էլ պակաս չի եղել, բայց մենք կանգնած ենք մի շատ կարևոր և լրջագույն մարտահրավերի առաջ, որի լուծումը պարոն Կարապետյանը սկսել էր և համոզված եմ՝ պարոն Պապիկյանը հաջողությամբ կշարունակի:
Պաշտպանության նախարարությունը, Զինված ուժերը մեր երկրի պետական ամենամեծ օրգանիզմն է, և այդ օրգանիզմը պետք է լինի առողջ, ֆունկցիոնալ առումով արդյունավետ, և որոշումները պետք է լինեն խորը, հիմնավորված, բխեն մեր ռազմական և ռազմավարական կարիքներից: Այս առումով ուզում եմ հենց այս նրբությունն ընդգծել, որի շուրջ մենք պիտի շարունակենք աշխատել»,- նշել է վարչապետը:
Արշակ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ՊՆ աշխատակազմին և ԶՈՒ սպայակազմին համատեղ աշխատանքի համար: «Ես բոլորին խնդրում եմ՝ համարեք սա իմ վերջին հրամանը՝ ամեն ինչ արեք, աջակցեք նոր նախարարին և համախմբվեք նոր նախարարի կողքին: Վստահ եմ, որ պարոն Պապիկյանը կարողանալու է շարունակել և իրագործել այն ծրագրերը, որ կառավարությունը հաստատել է Զինված ուժերի մասով: Ես առանձին զրույց ունեցա պարոն Պապիկյանի հետ, հայտնեցի իմ պատրաստակամությունը՝ հարկ եղած դեպքում աջակցելու: Պարոն վարչապետ, շնորհակալ եմ վստահության համար և հուսով եմ, որ հաջորդ նախարարն էլ ավելի մեծ հաջողություններ կունենա: Շնորհակալություն համատեղ ծառայության համար»,- ասել է Արշակ Կարապետյանը:
Իր հերթին նորանշանակ նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշել է. «Մեծարգո վարչապետ, պարոնայք գեներալներ, սպաներ, հարգելի գործընկերներ, այս պատասխանատու ու դժվարին ժամանակաշրջանում ինձ համար մեծ պատիվ է ստանձնել այս դերակատարումը: Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, այս պատասխանատու դերակատարումը վստահելու համար: Պատրաստ եմ զօր ու գիշեր ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը»:

Пашинян представил высшему офицерскому составу ВС новоназначенного министра обороны Сурена Папикяна
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату министерства обороны и высшему офицерскому составу ВС новоназначенного министра Сурена Папикяна.
Премьер-министр поблагодарил бывшего министра Аршака Карапетяна за его работу и коснулся решения о назначении Сурена Папикяна на должность министра обороны.
"По сути, я принял важное политическое решение, и когда сегодня утром мы встречались с г-ном Карапетяном, он высказал идею, с которой я не могу не согласиться и которую не могу не озвучить. Он справедливо отметил, что статус министра обороны - это, пожалуй, самый уязвимый или один из самых уязвимых статусов в Республике Армения. Хочу поблагодарить г-на Карапетяна за его ответственность и мужество в принятии этого уязвимого статуса. Вместе с тем хочу поблагодарить г-на Папикяна за то, что он принял мое предложение и заменяет менее уязвимый статус вице-премьера на, по сути, очень уязвимый статус министра обороны.
Уважаемые коллеги, уважаемые генералы и офицеры, перед нашей страной стоят серьезные стратегические вызовы, и мы просто не имеем права не управлять этими вызовами в соответствии с интересами Республики Армения, Арцаха и армянского народа. Может быть много оценок, эти оценки могут быть эмоциональными, менее эмоциональными, но мы должны знать однозначно, что правительство Республики Армения, руководство страны четко понимает, какие шаги необходимы, чтобы успешно вывести страну из перекрестка этих стратегических вызовов, вывести страну на путь устойчивого и стабильного развития, и мы пойдем этим путем.
Сегодня утром я сказал господину Карапетяну, что продолжаю считать его товарищем по команде. Вы знаете, что Сурен Папикян - мой давний политический соратник и товарищ, и я хочу под этой крышей еще раз сделать следующее заявление: после 2018 года, после моего вступления в должность премьер-министра не было ни одного случая, чтобы Вооруженные силы Республики Армения, министерство обороны выдвигали проблему, входящую в сферу решения правительства, и эта проблема не была решена.
Так будет и впредь, я не хочу говорить фразу "тем более", потому что и до этого недостатка не было, но мы стоим перед очень серьезным вызовом, к решению которого приступил г-н Карапетян и я уверен, что г-н Папикян успешно продолжит процесс.
Министерство обороны, Вооруженные силы - крупнейший государственный орган нашей страны, и этот орган должен быть здоровым, функционально эффективным, его решения должны быть глубокими, обоснованными, основанными на военных и стратегических потребностях нашей страны. В этой связи и хочу подчеркнуть этот нюанс, над которым мы должны продолжать работать", - сказал премьер-министр.
Аршак Карапетян поблагодарил аппарат министерства обороны и офицерский состав Вооруженных сил за совместную работу. "Прошу всех считать это моим последним приказом: делайте все, чтобы поддерживать нового министра, сплотитесь вокруг нового министра. Уверен, что г-ин Папикян сможет продолжить реализацию утвержденных правительством программ по части Вооруженных сил. Я провел отдельную беседу с г-ном Папикяном, я выразил готовность помочь в случае необходимости. Господин премьер-министр, спасибо за доверие, надеюсь, что следующий министр добьется больших успехов. Спасибо за совместную службу", - сказал Аршак Карапетян.
В свою очередь, новоназначенный министр Сурен Папикян отметил: "Многоуважаемый премьер-министр, господа генералы, офицеры, уважаемые коллеги, для меня большая честь принять эту должность в это ответственное и трудное время. Спасибо, господин премьер-министр, за то, что доверили мне эту ответственную должность. Я готов служить Республике Армения днем и ночью".