Նովրուզը՝ նոր անկյունաքար Թուրքիայում քրդական խնդրի կարգավորման գործընթացում
Թուրքիայի փոխվարչապետ Յալչին Աքդոգանը, մեկնաբանելով քրդական կարգավորման գործընթացը, հայտարարել է, որ «Նովրուզը նոր անկյունաքար է դառնալու քրդական կարգավորման գործընթացում»: «Ես կարծում եմ, որ Նովրուզը նոր կարևոր կետ է դառնալու այս գործընթացում: Հուսանք, որ Նովրուզի ժամանակ մենք կայրենք բախումները, բռնությունն ու զենքը ժողովրդավարության կրակում», - ընդգծել է Աքդոգանը, ում խոսքերը մեջբերում է Hurriyet Daily News-ը: Նա նաև հայտարարել է, որ «նոր Սահմանադրությունը կարևոր հող կստեղծի երկրի գլխավոր խնդիրների կարգավորման համար»:
Այս տարի Նովրուզը խորհրդանշելու է քրդական կարգավորման գործընթացի ևս մեկ կարևոր պահ: Նովրուզն ամեն տարի նշվում է մարտի 21-ին: Այս օրը քրդերը տոնում են գարնան սկիզբը: 2013 թվականին հենց այս օրը Քրդստանի Աշխատավորական կուսակցության (PKK) բանտարկված առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը հանդես եկավ պատմական հայտարարությամբ՝ կոչ անելով PKK-ի զինյալներին վայր դնել զենքը և քաղաքական պայքար սկսել քրդերի իրավունքների համար: Իսկ մի քանի շաբաթ առաջ Օջալանը հայտարարեց, որ գարնանը PKK-ի արտահերթ նիստ է գումարվելու, որը նվիրված է լինելու զինաթափման և քրդական կարգավորման գործընթացին աջակցելու խնդիրներին:
Միաժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշել է, որ «զինաթափման մասին ահաբեկչական կազմակերպության հայտարարությունը կարևոր սկիզբ կդառնա, որը կնպաստի Թուրքիայում ժողովրդավարության, արդարության, վստահության և կայունության կառուցմանը»: «Դա չի կարող տեղի ունենալ միայն բառերի միջոցով: Ես հույս ունեմ, որ վերջին զարգացումները կյանքի կկոչվեն», - հայտարարել է Էրդողանը:
Թուրքիայում հունիսին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հետաքրքիր ներքաղաքական զարգացումներ են տեղի ունենում: Խնդրահարույց «ներքին անվտանգության» օրինագծի  քննարկմանը զուգահեռ կրկին երկրի օրակարգում է հայտնվել քրդական խնդրի խաղաղ կարգավորումը, որը վերջին ամիսներին փակուղի էր մտել: Բանակցային գործընթացի կասեցման հիմնական պատճառը, թերևս, այն էր, որ կողմերը միմյանց մեղադրում էին հարցը կարգավորելու քաղաքական կամքի բացակայության մեջ: Իսկ այժմ Թուրքիայում քրդական խնդրի կարգավորումը նոր փուլ է մտել: Այս մասին հայտարարում են ինչպես թուրք, այնպես էլ քուրդ գործիչները:

Станет ли Новруз точкой примирения курдов и турок?
Вице-премьер Турции Ялчын Акдоган, комментируя процесс урегулирования курдской проблемы, заявил, что "Новруз станет важной вехой в процессе примирения". "Я думаю, что Новруз будет важной вехой в этом процессе. Дай Бог, во время праздника Новруз мы сожжем столкновение, насилие и оружие в пламени демократии и вместе перепрыгнем через это демократическое пламя", - подчеркнул Акдоган, слова которого цитирует Hurriyet Daily News. Он также заявил, что "новая Конституция создаст важную почву для разрешения хронических проблем ".
В этом году Новруз будет символизировать еще один поворотный момент в процессе урегулирования курдской проблемы. Новруз - ежегодный праздник, отмечаемый 21 марта: в этот день курды празднуют начало весны. В 2013 году заключенный в тюрьму лидер запрещенной Рабочей партии Курдистана (PKK) Абдулла Оджалан именно в этот день выступил с историческим заявлением и призвал боевиков PKK начать политическую борьбу за права курдов. А несколько недель назад Оджалан заявил, что созывает весной внеочередной конгресс PKK по вопросам разоружения и содействия процессу курдского урегулирования.
Одновременно президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что "заявление террористической организации о разоружении станет важным началом, которое будет способствовать строительству демократии, права, справедливости, доверия и стабильности в Турции". "Это не произойдет только с помощью слов. Я надеюсь, что недавние заявления будут реализованы", - заявил Эрдоган.
Урегулирование курдской проблемы в Турции вступило в новую стадию. Об этом заявляют как турецкие, так и курдские деятели. Ранее турецкие СМИ отмечали, что мирные переговоры между правительством Турции и PKK находятся на грани срыва. Турецкое руководство заявляло, что для продвижения процесса необходимы конкретные шаги, в первую очередь, они требуют, чтобы PKK сложило оружие и отказалось от насилия. В свою очередь, курды требуют "легализировать" переговоры с Оджаланом.