Առաջին տարաձայնությունները Էրդողանի և Դավութօղլուի միջև
Թուրքական քաղաքական վերնախավում` մասնավորապես, վարչապետ Դավութօղլուի և նախագահ Էրդողանի միջև ի հայտ են եկել առաջին հրապարակային տարաձայնությունները: Գլխավոր պատճառը քրդական խաղաղ կարգավորման գործընթացն է: Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Արինչը քննադատել է Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը, ով իր անհամաձայնությունն է հայտնել քրդական գործընթացին հետևելու համար մոնիթորինգային խումբ ստեղծելու թուրքական կառավարության ծրագրի կապակցությամբ: Էրդողանը հայտարարել է, որ տեղեկություն չունի նման խմբի ստեղծման մասին, ավելին, այդ մասին տեղեկացել է մամուլից և դրական չի վերաբերվում այդ գաղափարին:
«Մեր կառավարությունն օգտակար է համարում մոնիթորինգային խմբի ստեղծումը: Մենք պատասխանատու ենք այդ գործընթացի համար: Էրդողանի հայտարարությունն իր անձնական դիրքորոշումն է», - հայտարարել է Արինչը: Նրա խոսքերով անհնար է պատկերացնել, որ Թուրքիայի նախագահն անտեղյակ է կառավարության ծրագրերից, քանի որ նա ստանում է ողջ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը:
Ավելի ուշ Արինչը հաստատել է իր քննադատությունը քրդական գործընթացում Էրդողանի միջամտության կապակցությամբ՝ հայտարարելով, որ չնայած իշխող կուսակցությունը սիրում է երկրի նախագահին՝ չպետք է մոռանալ, որ երկրում կառավարություն կա: «Մենք սիրում ենք մեր նախագահին, գիտենք նրա ուժը, սակայն խնդրում եմ, պետք չէ մոռանալ, որ այս երկրում կառավարություն կա», - Արինչի խոսքերը մեջբերում է Hurriyet Daily News-ը:
Էրդողանին ուղղված Արինչի հայտարարությունը հնչել է ճիշտ այն օրը, երբ Քրդստանի Աշխատավորական կուսակցության (PKK) բանտարկված առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը կրկին կոչ է արել իր կողմնակիցներին հնարավորինս շուտ համագումար կազմակերպել և քննարկել խմբավորման զինաթափումը: Օջանալը կոչ է արել վերջ տալ բռնությանը և «անցում կատարել խաղաղությանը, եղբայրությանն ու ժողովրդավարությանը»: Օջալանի հայտարարությունն ընթերցվել է Նովրուզի տոնակատարությանը նվիրված քրդական մեծ ցույցի ժամանակ: Ինչպես նշում է Today’s Zaman-ը, Օջալանը 10 կետանոց հռչակագիր է ներկայացել և հայտարարել, որ կառավարությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի և նպաստի PKK-ի համագումարի կայացմանը:
Թուրքական կառավարությունն իր գոհունակությունն է արտահայտել Օջալանի կոչի կապակցությամբ՝ գնահատելով նրա հայտարարությունը որպես անհրաժեշտ քայլ: Մինչդեռ երկրի նախագահ Էրդողանը հատարարել է, որ Օջալանի հայտարարությունը «ոչ մի կապ չունի ժողովրդավարության հետ»:

Первые публичные разногласия между Эрдоганом и Давутоглу
В турецком политическом руководстве, в частности, между премьер-министром Давутоглу и президентом страны Эрдоганом возникли первые публичные разногласия. Главная причина – процесс мирного урегулирования курдской проблемы. Вице-премьер Турции Бюлент Арынч подверг критике заявление президента страны Тайипа Эрдогана, который выразил несогласие с планами турецкого правительства по созданию наблюдательной группы для мониторинга за процессом урегулирования курдской проблемы. Эрдоган заявил, что не обладает информацией о создании такой группы, узнал об этом из СМИ и не относится положительно к этой идее, сообщает РИА Новости.
"Наше правительство считает полезным создание наблюдательной группы по курдскому урегулированию. Мы отвечаем за этот процесс. Заявление Эрдогана о теплом или холодном отношении - это личная позиция", - заявил Арынч журналистам. По словам Арынча, невозможно представить себе, что президент Турции не знает о планах правительства по созданию наблюдательной группы, поскольку он получает об этом всю необходимую информацию.
Позднее Бюлент Арынч подтвердил свою критику по отношению к вмешательств Эрдогана в курдский мирный процесс, который ведется под руководством правительства, и заявил, что несмотря на то, что правящая партия любит президента, никто не должен забывать о том, что в стране действует правительство. "Мы любим нашего президента, знаем его силу, но, пожалуйста, не забывайте, что в этой стране действует правительство", - слова Арынча цитирует Hurriyet Daily News.
Критика Арынча прозвучала в тот же день, когда лидер Рабочей партии Курдистана (PKK) Абдулла Оджалан обнародовал новый призыв к своим сторонникам и призвал провести съезд PKK как можно скорее, чтобы обсудить разоружение организации. Оджалан призвал покончить с насилием и "перейти к миру, братству и демократии". Послание Оджалана было зачитано на большом курдском митинге, посвященном празднику Навруз. Как отмечает Today’s Zaman, Оджалан представил 10-пунктовую декларацию, которая включает в себя предложения по демократизации, а также заявил, что правительство должно принять меры, изложенные в заявлении для того, чтобы PKK созвал съезд для обсуждения разоружения.
Турецкое правительство выразило свое удовлетворение, оценив это заявление как необходимый шаг. Однако Эрдоган заявил, что декларация Оджалана не имеет "ничего общего с демократией".