Հյուսիսային Կիպրոսի գործող նախագահը պարտվել է ընտրություններում
Միջազգայնորեն չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի հանրապետությունում ապրիլի 27-ին կայացած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքում հաղթել է Մուստաֆա Ակընջին, հայտնում է Reuters-ը։
Կենտրոնական ընտրական հանձանժողովի նախնական տվյալների համաձայն՝ Ակընջին գործող նախագահ Էրօղլուին հաղթել է ձայների 60,38 տոկոսով։
67-ամյա Մուստաֆա Ակընջին խոստացել է բաժանված կղզու թուրքական և հունական հատվածների բնակչության միջև վերականգնել վստահությունը։
Հիշեցնենք, որ Կիպրոսը բաժանվել է թուրքական և հունական մասերի 1974 թվականին։ 1983 թվականին թուրքական հատվածն իրեն հռչակել է հանրապետությունը, ինչը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը անվանել է անօրինական։ Հյուսիսային Կիպրոսի հանրապետությունը ճանաչել է միայն Թուրքիան։

Северный Кипр возглавит сторонник федерализации острова
В непризнанном Северном Кипре  27 апреля прошел второй тур выборов "президента": действующий глава Дервиш Эроглу проиграл Мустафе Акынджи, с приходом к власти которого связывают надежду на примирение двух частей острова, передает Reuters.
По предварительным данным Центризбиркома, Акынджи набрал 60,38 % голосов, а Эроглу – около 40%. Окончательные результаты будут обнародованы в начале следующей недели.
67-летний Мустафа Акынджи, член правительства и бывший мэр турецкой части Никосии, которую местные жители называют Левкоша. Акынджи обещает взять курс на восстановление доверия между греческой и турецкой общинами разъединенного острова.
Кипр разделен с 1974 года. В 1983-ем турецкая община севера острова самопровозгласила себя Республикой. Этот акт был осуждён в резолюции Совбеза ООН и признан юридически недействительным. Северный Кипр остался в международной изоляции, а греческая часть присоединилась к Евросоюзу.