Պեկինն ընտրվել է որպես 2022 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաք
Հուլիսի 31-ին Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն ընտրեց Պեկինը՝ որպես 2022 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի անցկացման վայր:
Ինչպես հայտնում է BBC-ի կայքը, Չինաստանի մայրաքաղաքից բացի, որպես օլիմպիական թեկնածու քաղաք էր հանդես գալիս նաեւ Ալմաթին: Ղազախստանի պատվիրակությունը վերջնական ընտրական ելույթի ժամանակ շեշտը դրել էր կլիմայական եւ պատմական գործոնների վրա, մինչդեռ չինական պատվիրակությունը շեշտում էր, որ ապահովված է բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով, քանզի 2008 թվականի ամառային օլիմպիադան ևս անցել է Պեկինում:

Пекин выбран столицей зимней Олимпиады-2022
Международный олимпийский комитет в пятницу выбрал Пекин столицей зимних Олимпийских игр 2022 года, сообщает BBC.
На заседании МОК 31 июля члены комитета делали выбор между Пекином и Алматы. Перед голосованием делегации из Казахстана и Китая провели финальные презентации.
Делегация из Казахстана сделала упор на климатический и исторический факторы. Слоган кампании звучал как "Keeping it real". "Настоящий снег, настоящие горы и настоящие зимние игры" - говорилось в презентации Казахстана.
Заявка Пекина предполагает использование искусственного снега.
Китайская делегация, в свою очередь, сделала упор на то, что в городе уже проходила Олимпиада, а значит, у него есть все необходимые ресурсы, инфраструктура и кадры, чтобы повторить летние Игры 2008 года, но уже в зимнем варианте.