Վարչապետն ընդունել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար, հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովին:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ տրանսպորտի նախարարը քննարկել են երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Այս առումով երկուստեք բարձր է գնահատվել հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը: Զրուցակիցներն արձանագրել են հանձնաժողովի 16-րդ նիստի հանձնարարականների կատարման բարձր մակարդակը և պայմանավորվածություն ձեռք բերել՝ հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել 2016 թ. հուլիսին Սանկտ Պետերբուրգում:
Առևտրատնտեսական կապերի սերտացման համատեքստում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման հեռանկարները: Ռուսական կողմը կարևորել է Հայաստան-Իրան երկաթգծի կառուցումը և պատրաստակամություն հայտնել ուսումնասիրել հնարավոր մասնակցության հարցը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Վերին Լարսի անցակետում բեռների և տրանսպորտային միջոցների մաքսային ձևակերպման գործընթացի արագացման խնդրին և քննարկել հարցի լուծման հնարավոր տարբերակները:

Премьер Армении и глава минтранса России обсудили ряд вопросов
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял министра транспорта России, сопредседателя российско-армянской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Максима Соколова. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу правительства РА.
О. Абраамян и М. Соколов обсудили вопросы, связанные с расширением экономического сотрудничества между двумя странами. В данном контексте собеседники высоко оценили работу российско-армянской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Премьер РА и глава минтранса РФ констатировали высокий уровень реализации рекомендаций 16-го заседания комиссии и согласовали проведение следующего заседания в июле 2016г. в Санкт-Петербурге.
В контексте укрепления торгово-экономических отношения собеседники обсудили перспективы реализации инфраструктурных программ регионального значения.
В частности, М. Соколов подчеркнул важность строительства железной дороги Армения – Иран и выразил готовность изучить вопрос возможного участия.