Զիկա վիրուսի թափանցումը Հայաստան չի բացառվում. Առողջապահության նախարարություն
ՀՀ-ում զիկա տենդը փոխանցող «Aedes aegypti» ցեղի մոծակներ Հայաստանում չեն հայտնաբերվել: Այս մասին նշվել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի փետրվարի 3-ի հանդիպմանը առաջատար և գլխավոր համաճարակաբանների, վարակաբանների, իմունոլոգների հետ:
Մուրադյանը գիտնական-մասնագետների հետ քննարկել է ինչպես գրիպի, մասնավորապես` H1N1-ի բուժման արդյունավետությանն, այնպես էլ` աշխարհի մի շարք երկրներում արձանագրված զիկա տենդի և այլ վարակների ներթափանցման հնարավորությունները։
Մասնագետները նշել են, որ զիկա տենդը փոխանցող «Aedes aegypti» ցեղի մոծակներ Հայաստանում չեն հայտնաբերվել։ Սակայն Կենտրոնական կամ Հարավային Ամերիկա մեկնողներին անհրաժեշտ է իրազեկել։ Չեն բացառվում ներկրվող դեպքերը։
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը նշել է, որ աշխատանքներ են տարվում տենդի հետ կապված ուղեցույցների պատրաստման ուղղությամբ:

Минздрав: проникновение вируса Зика в Армению - не исключено
Министерство здравоохранения Армении не исключает вероятности проникновения вируса Зика в страну. Как сообщает Новости-Армения со ссылкой на пресс-службу ведомства, этот вопрос обсуждался в среду на встрече министра здравоохранения Армении Армена Мурадяна с ведущими и главными эпидемиологами, вирусологами и иммунологами республики.
"Специалисты отметили, что комары вида Aedes aegypti, являющиеся переносчиками вируса Зика, в Армении не обнаружены. Однако отъезжающие в страны Центральной и Южной Америки должны быть проинформированы. Не исключаются случаи проникновения", - отмечается в сообщении.
Генеральный директор Национального центра контроля и профилактики заболеваний Артавазд Ванян отметил, что ведутся работы по разработке информационных материалов по вирусу Зика.