ԵԱՏՄ-ում փոխադարձ առևտուրը կրճատվել է 16 տոկոսով
ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ առևտրի ծավալն առաջին եռամսյակում կրճատվել է տարեկան կտրվածքով 16 տոկոսով: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է РИА Новости-ն, հայտարարել է ինտեգրման և մակրոտնտեսական քաղաքականության հարցերով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարար Տատյանա Վալովայան։
«Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում այն (փոխադարձ առևտուրը ԵԱՏՄ-ում) ընդհանուր առմամբ կրճատվել է 16 տոկոսով։ Բելառուսում արտահանումը կրճատվել է 10 տոկոսով, Ղազախստանում՝ 20 տոկոսով, Ռուսաստանում՝ 18, իսկ Հայաստանում արտահանման ծավալը աճել է կրկնակի»,- ասել է Վալովայան։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ-ին միանալուց հետո Հայաստանի արտահանման ծավալի աճը կազմել է 3 տոկոս։ Նշվում է, որ ԵԱՏՄ երկրների հետ անցած տարի Հայաստանի առևտուրը 2014-ի համեմատ կրճատվել է 27 տոկոսով, սակայն առանձին ապրանքային խմբերում գրանցվել են հետևյալ ցուցանիշները։ Հայաստանը մեծացրել է ԵԱՏՄ կաթնամթերթի մատակարարումները 2.5 անգամ, բանջարեղենի և ծխախոտի մատակարարումներ՝ կրկնակի, դեղերի և կահույքի մատակարարումները՝ 50 տոկոսով։

Взаимная торговля в ЕАЭС сократилась на 16%
Объем взаимной торговли стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в первом квартале сократился на 16% в годовом выражении. Об этом, как передает РИА Новости, заявила министр ЕЭК по интеграции и макроэкономической политике Татьяна Валовая.
По итогам 2015 года сокращение показателя составило 26%. Однако, как отмечали ранее в ЕЭК, данные по торговле приводятся в статистике в долларовом выражении, что вследствие девальвации национальных валют искажает картину.
"В первом квартале текущего года в целом она сократилась на 16%. У Беларуси экспорт сократился на 10%, у Казахстана - на 20%, у России - на 18%, а у Армении объем экспорта увеличился в два раза", - сказала Валовая в беседе с армянскими журналистами в Москве.
По ее словам, рост объемов экспорта Армении после присоединения к ЕАЭС составил 3%. Торговля Армении со странами ЕАЭС в прошлом году сократилась на 27% в сравнении с 2014 годом, однако по отдельным товарным группам зафиксированы фантастические цифры: Армения увеличила поставки в ЕАЭС молочной продукции в 2,5 раза, овощной продукции и табачных изделий - вдвое, фармацевтики и мебели - на 50%.