ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը նոր հանգրվան է մեր հարաբերություններում
Փետրվարի 27-ին Բրյուսելում պաշտոնապես հայտարարվեց, որ ՀՀ-ԵՄ բանակցությունները նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ավարտվել են: Այդ մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարեցին նախագահի՝ Բրյուսել կատարած այցի ընթացքում:
Բանակցությունները համաձայնագրի շուրջ ավարտված են
Հայաստցոցման համաձանը դեռևս 2013թ.-ին Եվրամիության հետ ավարտին էր հասցրել Ասոցացման պայմանագրի շուրջ բանակցությունները, և կողմերն ամրագրել էին, որ պատրաստ են դրա ստորագրմանը: Սակայն, Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու մասին հայտարարությունից հետո եվրոպական գործընկերներն անհնար համարեցին Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը, և գործընթացն այդ փուլում կանգ առավ: Մոտ երկու տարի տևած հետևողական աշխատանքի արդյունքում Հայաստանը կարողացավ վերականգնել վստահության բարձր մակարդակն ու հասնել նոր շրջանակային համաձայանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին:
Բանակցություններին սկիզբ դրվեց 2015թ. դեկտեմբերին, և մեկ տարվա ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում այսօր արդեն համաձայնեցված է նոր փաստաթուղթը:
Ինչպես Բրյուսելում նշել է Սերժ Սարգսյանը. «Ճիշտ է, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը սկզբնական շրջանում փշոտ ընդունվեց մեր որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից, սակայն ժամանակն ամեն բան իր տեղը դրեց»:
Շրջանակային նոր համաձայնագիրը կոչվելու է «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր»: Իսկ դա նշանակում է, որ այն անդրադառնալու է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության բոլոր ոլորտներին՝ ներառելով դրանց զարգացման տեսլականը՝ քաղաքականից մինչև տնտեսական:
Ակնկալվում է, որ առաջիկայում կմեկնարկի նաև Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
Հայաստանը կնպաստի ԵԱՏՄ-ԵՄ մերձեցմանը
Հայաստանը երբեք չի կատարել քաղաքակրթական ընտրություն, քանի որ հավատարիմ է թե´ եվրոպական արժեքներին, թե´ իր ավանդական գործընկերների հետ հարաբերություններին: Ուստի, եվրոպական և եվրասիական վեկտորների համատեղումն ու համադրումը մշտապես եղել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնքարերից մեկը:  «Հայաստանն անգամ պատմության ամենադժվարին պահերին իր առջև քաղաքակրթական ընտրության խնդիր չի դրել»,- նշել է նախագահը՝ շեշտելով, որ ԵՄ հետ համագործակցությունը հիմնված է արժեքային հիմքի վրա:
Հայաստանը, գիտակցելով երկու ինտեգրացիոն գործընթացները հակադրելու, ինչպես նախագահն է նշել, «հակամարտության ու նոր բաժանարար գծերի ստեղծման քաղաքականության» անարդյունավետ ու վնասակար լինելը, ջանք է գործադրում ոչ միայն համատեղել, համադրել դրանք, այլև նպաստ բերել ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի մերձեցմանը:
Այս համատեքստում կարևոր է նաև Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ անդամի, և Վրաստանի՝ որպես ԵՄ ասոցացված գործընկերոջ, միջև հարաբերությունների որակը: Եվ դա ընդգծվել է ամենաբարձր մակարդակով: Այցի ընթացքում ամրագրվեց, որ «Հայաստանը պատրաստ է դառնալ այն կայուն գործընկերը տարածաշրջանում, որը կնպաստի խոշոր դերակատարների միջև հակասությունների հարթմանը, տնտեսական զարգացմանն ուղղված ուղիների մշակմանը և ներդրումային արդյունավետ քաղաքականության ձևավորման գործընթացին»:
Բարեփոխումները շարունակվելու են
ՀՀ նախագահի Բրյուսելյան այցի ընթացքում ընդգծվել է նաև, որ Հայաստանը շարունակելու է բարեփոխումները բոլոր ոլորտներում և կարևորում է այդ գործընթացում ԵՄ աջակցությունը:
Ընդհանուր բարեփոխումների համատեքստում հատուկ ուշադրության են արժանացել Հայաստանում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներն ու կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները: Սերժ Սարգսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել բարեփոխումների այդ գործընթացում ԵՄ ցուցաբերած աջակցությանը: «Հայաստանի համար այս կարևոր փուլում ԵՄ-ն մեր կողքին է և զգալի միջոցներ է տրամադրում Ընտրական օրենսգրքի դրույթների իրագործման համար։ Վստահ եմ, որ այս օժանդակության և մեր համագործակցության արդյունքները տեսանելի կլինեն բոլորի համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը: Նա ընդգծել է հատկապես ընտրական գործընթացի հանդեպ հանրային վստահության բարձրացման նպատակն ու ընդդիմության հետ շարունակական աշխատանքն ընտրությունների կազմակերպման գործընթացում:
«Մեր սահմանած նշաձողը բարձր է. անցկացնել ժողովրդավարական, ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրություններ: Վստահ եմ՝ իրականություն կդարձնենք մեր այդ նպատակը, և ընտրությունների մթնոլորտն ու ընտրական գործընթացի արդյունքները կհաստատեն մեր մոտեցումների ճշմարտացիությունը»,- ասել է Սարգսյանը:
Ադրբեջանն այլընտրանք չի թողնում
Նախագահի այցի ընթացքում, բնականաբար, անդրադարձ է կատարվել նաև Ղարաբաղյան հակամարտությանն ու Ադրբեջանի վարած ապակառուցողական քաղաքականությանը: Նախագահն ընդգծել է. «Ադրբեջանի ագրեսիան կրկին ապացուցեց, որ Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական հողի վրա անվտանգ գոյության ու ազատության համար այլընտրանք չի ունեցել ու այսօր էլ չունի»:
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել ստատուս քվոյի փոփոխության վերաբերյալ Ադրբեջանի վերջին հայտարարություններին և ամրագրվել է, որ ստատուս քվոյի փոփոխության միայն մի տարբերակ կա՝ դա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է:
Հավատարիմ մնալով հակամարտության խաղաղ կարգավորման գաղափարին՝ ՀՀ նախագահը զգուշացրել է, որ «Ադրբեջանի կողմից ռազմական արկածախնդրության նոր փորձերը կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ հենց իր՝ Ադրբեջանի համար»:
Ուստի, Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունը որոշակի տոնայնության փոփոխության է հանգեցրել նաև Հայաստանի վարած քաղաքականության մեջ:
Բացի այդ, եվրոպական հանրության ուշադրությունը հրավիրվել է նաև Արցախում  ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների և Արցախի ժողովրդի՝  ժողովրդավարական աշխարհի հետ հավասար համամարդկային բոլոր հիմնարար ազատությունները վայելելու իրավունք վրա:
Ընդհանուր առմամբ, պետք է նշել, որ Բրյուսելյան այս այցն ազդարարեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների անցումը նոր որակի՝ նոր իրավական հիմքի վրա, որը համապատասխանում է հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակին և դրանց զարգացման հեռանկարները: Դրա հետ մեկտեղ, հարկավոր է ամրագրել, որ շրջանակային համաձայնագիրը նոր գործընթացի սկիզբ չէ, այլ շարունակական և միշտ առաջընթաց ապրող գործընթացի հերթական հանգրվան: Մոտակա մի քանի ամիսներին ժամանակ կպահանջվի այն ԵՄ անդամ երկրների լեզուներով թարգմանելու, ստորագրելու և վավերացնելու համար:

Соглашение РА-ЕС является новой вехой в наших отношениях
В Брюсселе 27 февраля было официально объявлено, что переговоры РА-ЕС вокруг нового рамочного соглашения завершены. Об этом заявили президент РА Серж Саргсян и председатель Европейского совета Дональд Туск во время визита Саргсяна в Брюссель.
Переговоры вокруг соглашения завершены
Армения еще в 2013-ом году завершила переговоры вокруг Соглашения по ассоциации с Евросоюзом и стороны зафиксировали, что готовы к подписанию. Однако после заявления Армении о присоединении к Таможенному союзу европейские партнеры посчитали невозможным подписание Соглашения по ассоциации, и процесс на данном этапе остановился. В результате двухгодичной последовательной работы Армения сумела восстановить высокий уровень доверия и достичь старта переговоров вокруг нового рамочного соглашения.
Начало переговорам было дано в декабре 2015-го года и в результате годичных интенсивных работ сегодня уже согласован новый документ.
Как отметил в Брюсселе Серж Саргсян, "Это правда, что присоединение Армении к ЕАЭС некоторыми нашими западными партнерами первоначально было встречено прохладно, однако время все расставило по своим местам".
Новое рамочное соглашение будет называться "Соглашение по комплексному и расширенному партнерству". А это означает, что оно включит в себя все сферы сотрудничества РА-ЕС, включая также представления об их развитии, начиная от политики и заканчивая экономикой.
Ожидается, что в ближайшем будущем будет также дан старт диалогу вокруг либерализации визового режима.
Армения будет способствовать сближению ЕАЭС-ЕС
Армения никогда не стояла перед цивилизационным выбором, поскольку остается верной как европейским ценностям, так и отношениям с традиционными партнерами. Следовательно, сочетание европейского и евразийского векторов всегда остается одним из краеугольных камней внешней политики Армении.
"Армения - даже в самые трудные для себя исторические периоды - не ставила перед собой задачи цивилизационного выбора", - отметил президент, подчеркнув, что сотрудничество с ЕС основывается на цивилизационных ценностях.
Армения, как отметил президент, осознавая неэффективность и опасность "политики создания новых разделительных линий" противопоставления двух интеграционных процессов, прилагает усилия не только для того, чтобы совместить их, но и внести вклад в сближение ЕАЭС и ЕС.
В данном контексте важно также качество отношений между Арменией - как члена ЕАЭС и Грузией - как партнера по ассоциации с ЕС. И это было подчеркнуто на самом высоком уровне. Во время визита было зафиксировано, что "Армения готова стать тем стабильным партнером в регионе, который способствует сглаживанию противоречий между крупными акторами, способствует разработке путей, направленных на развитие экономики и формированию эффективной инвестиционной политики".
Реформы продолжатся
Во время брюссельского визита президента РА было также подчеркнуто то, что Армения продолжит реформы во всех областях и считает важным поддержку ЕС в этом деле.
В контексте общих реформ особого внимания были удостоены конституционные реформы в Армении, а также предстоящие парламентские выборы. Серж Саргсян выразил особую благодарность за поддержку со стороны ЕС в процессе названных реформ. "На данном, важном для Армении этапе, ЕС находится рядом с нами и предоставляет значительные средства для реализации положений Избирательного кодекса. Уверен, что эта поддержка и плоды нашего сотрудничества будут ощутимы для всех", - сказал Серж Саргсян. Он особо подчеркнул важность усиления общественного доверия к избирательным процессам и непрерывного сотрудничества с оппозицией в процессах организации выборов.
"Перед нами поставлена высокая планка: провести демократические, свободные, справедливые и прозрачные выборы. Уверен, что мы достигнем поставленной цели и результаты выборов докажут правильность наших подходов", - сказал Саргсян.
Азербайджан не оставляет альтернативы
Во время визита президента, естественно, было обращено внимание на карабахский конфликт и неконструктивную политику Азербайджана. Президент подчеркнул: "агрессия Азербайджана вновь доказала, что борьба народа Арцаха за безопасное существование на своей земле, за свободу не имела альтернативы, не имеет и сегодня".
В частности, было обращено внимание на последние заявления официального Азербайджана по поводу изменения статус-кво и было зафиксировано, что изменение статус-кво имеет лишь один вариант – это признание за народом Арцаха права на самоопределение. Оставаясь верным идее мирного урегулирования, президент РА предупредил, что "новые попытки военных авантюр со стороны Азербайджана могут иметь непредсказуемые последствия именно для Азербайджана".
Как следствие, агрессивная политика Азербайджана привела к определенному изменению в политической риторике Армении. Кроме того, внимание европейской общественности было обращено на идущие в Арцахе демократические процессы, а также на право народа Арцаха в равной степени со всем остальным демократическим миром использовать все основные общечеловеческие свободы.
В целом необходимо отметить, что нынешний брюссельский визит провозгласил переход отношений РА-ЕС к новому качеству, на новых правовых основах, которые соответствуют высокому уровню существующих отношений и перспективам их развития.
Одновременно с этим необходимо отметить, что рамочное соглашение не является началом нового процесса, а является очередной вехой непрерывного и всегда развивающегося процесса. Отметим, что ближайшие несколько месяцев уйдут на перевод текста Соглашения на языки стран-членов ЕС, на подписание и ратификацию самого Соглашения.