ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը նոր հանգրվան է մեր հարաբերություններում
Փետրվարի 27-ին Բրյուսելում պաշտոնապես հայտարարվեց, որ ՀՀ-ԵՄ բանակցությունները նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ ավարտվել են: Այդ մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարեցին նախագահի՝ Բրյուսել կատարած այցի ընթացքում:
Բանակցությունները համաձայնագրի շուրջ ավարտված են
Հայաստցոցման համաձանը դեռևս 2013թ.-ին Եվրամիության հետ ավարտին էր հասցրել Ասոցացման պայմանագրի շուրջ բանակցությունները, և կողմերն ամրագրել էին, որ պատրաստ են դրա ստորագրմանը: Սակայն, Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու մասին հայտարարությունից հետո եվրոպական գործընկերներն անհնար համարեցին Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը, և գործընթացն այդ փուլում կանգ առավ: Մոտ երկու տարի տևած հետևողական աշխատանքի արդյունքում Հայաստանը կարողացավ վերականգնել վստահության բարձր մակարդակն ու հասնել նոր շրջանակային համաձայանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին:
Բանակցություններին սկիզբ դրվեց 2015թ. դեկտեմբերին, և մեկ տարվա ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում այսօր արդեն համաձայնեցված է նոր փաստաթուղթը:
Ինչպես Բրյուսելում նշել է Սերժ Սարգսյանը. «Ճիշտ է, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը սկզբնական շրջանում փշոտ ընդունվեց մեր որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից, սակայն ժամանակն ամեն բան իր տեղը դրեց»:
Շրջանակային նոր համաձայնագիրը կոչվելու է «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր»: Իսկ դա նշանակում է, որ այն անդրադառնալու է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության բոլոր ոլորտներին՝ ներառելով դրանց զարգացման տեսլականը՝ քաղաքականից մինչև տնտեսական:
Ակնկալվում է, որ առաջիկայում կմեկնարկի նաև Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
Հայաստանը կնպաստի ԵԱՏՄ-ԵՄ մերձեցմանը
Հայաստանը երբեք չի կատարել քաղաքակրթական ընտրություն, քանի որ հավատարիմ է թե´ եվրոպական արժեքներին, թե´ իր ավանդական գործընկերների հետ հարաբերություններին: Ուստի, եվրոպական և եվրասիական վեկտորների համատեղումն ու համադրումը մշտապես եղել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնքարերից մեկը:  «Հայաստանն անգամ պատմության ամենադժվարին պահերին իր առջև քաղաքակրթական ընտրության խնդիր չի դրել»,- նշել է նախագահը՝ շեշտելով, որ ԵՄ հետ համագործակցությունը հիմնված է արժեքային հիմքի վրա:
Հայաստանը, գիտակցելով երկու ինտեգրացիոն գործընթացները հակադրելու, ինչպես նախագահն է նշել, «հակամարտության ու նոր բաժանարար գծերի ստեղծման քաղաքականության» անարդյունավետ ու վնասակար լինելը, ջանք է գործադրում ոչ միայն համատեղել, համադրել դրանք, այլև նպաստ բերել ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի մերձեցմանը:
Այս համատեքստում կարևոր է նաև Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ անդամի, և Վրաստանի՝ որպես ԵՄ ասոցացված գործընկերոջ, միջև հարաբերությունների որակը: Եվ դա ընդգծվել է ամենաբարձր մակարդակով: Այցի ընթացքում ամրագրվեց, որ «Հայաստանը պատրաստ է դառնալ այն կայուն գործընկերը տարածաշրջանում, որը կնպաստի խոշոր դերակատարների միջև հակասությունների հարթմանը, տնտեսական զարգացմանն ուղղված ուղիների մշակմանը և ներդրումային արդյունավետ քաղաքականության ձևավորման գործընթացին»:
Բարեփոխումները շարունակվելու են
ՀՀ նախագահի Բրյուսելյան այցի ընթացքում ընդգծվել է նաև, որ Հայաստանը շարունակելու է բարեփոխումները բոլոր ոլորտներում և կարևորում է այդ գործընթացում ԵՄ աջակցությունը:
Ընդհանուր բարեփոխումների համատեքստում հատուկ ուշադրության են արժանացել Հայաստանում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներն ու կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները: Սերժ Սարգսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել բարեփոխումների այդ գործընթացում ԵՄ ցուցաբերած աջակցությանը: «Հայաստանի համար այս կարևոր փուլում ԵՄ-ն մեր կողքին է և զգալի միջոցներ է տրամադրում Ընտրական օրենսգրքի դրույթների իրագործման համար։ Վստահ եմ, որ այս օժանդակության և մեր համագործակցության արդյունքները տեսանելի կլինեն բոլորի համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը: Նա ընդգծել է հատկապես ընտրական գործընթացի հանդեպ հանրային վստահության բարձրացման նպատակն ու ընդդիմության հետ շարունակական աշխատանքն ընտրությունների կազմակերպման գործընթացում:
«Մեր սահմանած նշաձողը բարձր է. անցկացնել ժողովրդավարական, ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրություններ: Վստահ եմ՝ իրականություն կդարձնենք մեր այդ նպատակը, և ընտրությունների մթնոլորտն ու ընտրական գործընթացի արդյունքները կհաստատեն մեր մոտեցումների ճշմարտացիությունը»,- ասել է Սարգսյանը:
Ադրբեջանն այլընտրանք չի թողնում
Նախագահի այցի ընթացքում, բնականաբար, անդրադարձ է կատարվել նաև Ղարաբաղյան հակամարտությանն ու Ադրբեջանի վարած ապակառուցողական քաղաքականությանը: Նախագահն ընդգծել է. «Ադրբեջանի ագրեսիան կրկին ապացուցեց, որ Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական հողի վրա անվտանգ գոյության ու ազատության համար այլընտրանք չի ունեցել ու այսօր էլ չունի»:
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել ստատուս քվոյի փոփոխության վերաբերյալ Ադրբեջանի վերջին հայտարարություններին և ամրագրվել է, որ ստատուս քվոյի փոփոխության միայն մի տարբերակ կա՝ դա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է:
Հավատարիմ մնալով հակամարտության խաղաղ կարգավորման գաղափարին՝ ՀՀ նախագահը զգուշացրել է, որ «Ադրբեջանի կողմից ռազմական արկածախնդրության նոր փորձերը կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ հենց իր՝ Ադրբեջանի համար»:
Ուստի, Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականությունը որոշակի տոնայնության փոփոխության է հանգեցրել նաև Հայաստանի վարած քաղաքականության մեջ:
Բացի այդ, եվրոպական հանրության ուշադրությունը հրավիրվել է նաև Արցախում  ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների և Արցախի ժողովրդի՝  ժողովրդավարական աշխարհի հետ հավասար համամարդկային բոլոր հիմնարար ազատությունները վայելելու իրավունք վրա:
Ընդհանուր առմամբ, պետք է նշել, որ Բրյուսելյան այս այցն ազդարարեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների անցումը նոր որակի՝ նոր իրավական հիմքի վրա, որը համապատասխանում է հարաբերությունների առկա բարձր մակարդակին և դրանց զարգացման հեռանկարները: Դրա հետ մեկտեղ, հարկավոր է ամրագրել, որ շրջանակային համաձայնագիրը նոր գործընթացի սկիզբ չէ, այլ շարունակական և միշտ առաջընթաց ապրող գործընթացի հերթական հանգրվան: Մոտակա մի քանի ամիսներին ժամանակ կպահանջվի այն ԵՄ անդամ երկրների լեզուներով թարգմանելու, ստորագրելու և վավերացնելու համար:

EU-Armenia New Agreement Is a New Cornerstone for Our Relations
On February 27, in Brussels it was officially announced that the EU negotiations on the new framework agreement have been completed. The President of Armenia Serzh Sargsyan and the President of the European Council Donald Tusk said this during Sargsyan's visit to Brussels.
Negotiations on the agreement are completed
Back in 2013 the Association Agreement with the EU was totally ready and the sides were also ready for signing. However, after the announcement of Armenia's joining the Customs Union it became impossible to sign an Association Agreement with the European partners, and the process was stopped at that stage. With the help of two years of consistent work Armenia managed to restore confidence at the high level and even started the negotiations on a new framework agreement.
The negotiations were launched in December 2015, and the new document has been agreed today after a year of intensive negotiations.
As President Sargsyan said in Brussels, "It’s true that Armenia's joining the Eurasian Economic Union was not initially approved by some of our Western partners, but time puts everything in place ."
The new framework agreement will be called "comprehensive partnership agreement." This means that it will address all areas of EU cooperation, including the vision of their development, from political to economic one.
It is expected that in the nearest future the parties will start a dialogue on visa liberalization with Armenia.
Armenia will contribute to the rapprochement of the EU with the Eurasian Economic Union
Armenia has never made a choice of civilization, because it is both committed to European values, as well as its relations with traditional partners. Therefore, Armenia's foreign policy has always been a combination of both European and Eurasian vectors. "Even at the most difficult moments in the history Armenia has not put the issue to make a choice of civilization," the President said, stressing that the cooperation with the EU is based on values.
Armenia, avoiding the creation of new dividing lines between the two opposing integration processes, in turn tries to contribute to closer ties between the EU and the Eurasian Economic Union.
In this context, the quality of the relationship between Armenia, as a member of the Eurasian Economic Union, and Georgia, as an associate partner in the EU is important. And this was emphasized at the highest level. During the visit it was also confirmed that "Armenia is ready to become a stable partner in the region, which will contribute to the enhancement of relations between major players, as well as economic development and the formation of effective investment policy."
Reforms will continue
During his visit to Brussels, Armenian President underlined that Armenia will continue reforms in all areas, and it attaches importance to the EU's support in that process.
In the context of the overall reform a special attention was paid to the constitutional reform and the upcoming parliamentary elections in Armenia. Serzh Sargsyan expressed gratitude to the EU for the support in the process of reform. "At this important stage for Armenia the EU stands by our side providing some significant resources for the implementation of the provisions of the Electoral Code. I am confident that this support and the results of our cooperation will be visible to everyone," said Serzh Sargsyan. He underscored the need to increase public confidence in the electoral process and the continuing work with the opposition for organizing the elections.
"We set the bar high: to hold democratic, free, fair and transparent elections. I am confident that we will make our goal a reality, and the atmosphere in the electoral process and election results will confirm the rightness of our approach,"  he said.
Azerbaijan leaves no alternative
During the visit, naturally, Sargsyan also referred to the Karabakh conflict and Azerbaijan's destructive policy. The President underlined: "Azerbaijan's aggression proved once again that there has not been and there is no alternative to the secure existence of Artsakh people struggling for freedom on their own land."
In particular, reference was made to Azerbaijan's recent statements on the status quo and it was specified that there is only one way to change the status quo, it is the recognition of self-determination of Artsakh people.
In order to remain committed to a peaceful settlement of the conflict, the president warned that "new military adventure attempts by Azerbaijan will have unpredictable consequences for Azerbaijan itself."
Therefore, Azerbaijan's aggressive policy has led to a change in the tone of Armenia's policy.
In addition, the European public's attention was drawn to the ongoing democratic processes in Artsakh and the Artsakh people’s right to equally enjoy all fundamental human rights in the democratic world.
Overall, it should be noted that this visit to Brussels marked the transition to a new quality of relations with the EU on a new legal basis, which is consistent with the high level of relations and prospects of their development. At the same time, it is necessary to state that the framework agreement is not a new process, but progress is always ongoing.
During the next few months some time will be needed to translate the document into the EU Member States languages, to sign and ratify it.