2018. Ի՞նչ ընտրություններ են սպասվում
2018 թվականն արդեն մեկնարկել է, և ցանկալի է իմանալ թե ինչ ընտրական գործընթացներ են սպասվում աշխարհում, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի առնչվում են նաև մեզ:
Տարեսկզբին նախագահական ընտրություններ են սպասվում Չեխիայում, Կիպրոսում և Ֆինլանդիայում:
Մարտի  1-10-ը Հայաստանում առաջին անգամ երկրի նախագահը կընտրվի ոչ թե համաժողովրդական քվեարկությամբ, այլ Ազգային ժողովի կողմից: Նման փոփոխությունը պայմանավորված է խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցմամբ, ըստ որի՝ երկրի ղեկավարի լիազորությունները կանցնեն կառավարության ղեկավարին:
Մարտի 18-ին նախագահական ընտրություններ կկայանան նաև Ռուսաստանում: Ի թիվս տարբեր գործիչների՝ իրենց թեկնածությունն առաջադրել են ռուս հեռուստահաղորդավար Քսենիա Սոբչակը, Կոմունիստական կուսակցության առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը, Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Վլադիմիր Ժիրինովսկին և հիմնական ֆովորիտ համարվող, գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Մայիսին խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում Լիբանանում, որի արդյունքները բավական կարևոր են երկրում քաղաքական կայունության ապահովման տեսանկյունից:
Բացի այդ, խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում նաև Աֆղանստանում և Բրազիլիայում:
Իսկ հոկտեմբերին նախագահական ընտրություններ կկայանան հարևան Ադրբեջանում: Սպասվող ոչ մրցակցային ընտրությունների հաղթողն ակնհայտ է արդեն հիմա. գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը ջախջախիչ հաղթանակ կտանի և 4-րդ անգամ կստանձնի Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնը:
Տարվա վերջին նշանակալի ընտրական գործընթացը կլինեն նոյեմբերին նախատեսվող ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի ընտրությունները, որոնք բավական կարևոր են Միացյալ Նահանգներում գործող հայկական լոբբիստական կառույցների համար:

2018: What Elections are Expected in the World?
2018 has already launched, and we would like to know what electoral processes are expected in the world, which can directly or indirectly affect us.
At the beginning of the year, presidential elections are expected in the Czech Republic, Cyprus and Finland.
For the first time in Armenia, on March 1-10, the country's president will be elected by the National Assembly, not by popular vote. Such a change is conditioned by the transition to a parliamentary system, according to which the powers of the head of state will pass to the head of the government.
Presidential elections will be held in Russia on March 18. Celebrity show-woman Ksenia Sobchak, the Communist Party leader, Gennady Zyuganov, the leader of the Liberal-Democratic Party, Vladimir Zhirinovsky, and Vladimir Putin, the incumbent President, are nominated for the post.
Parliamentary elections are expected in May in Lebanon, the results of which are very important from the standpoint of political stability in the country.
In addition, parliamentary elections are also expected in Afghanistan and Brazil.
In October, presidential elections will be held in neighboring Azerbaijan. The winner of the upcoming non-competitive elections is already obvious. The incumbent President Ilham Aliyev will take a crushing victory and will assume the office of the President of Azerbaijan for the fourth time.
The final electoral process of the year will be the November elections of the US House of Representatives and the Senate, which are crucial for the Armenian lobbying organizations operating in the United States.