Արևելյան գործընկերությունն ավելի տեսանելի է դառնում քաղաքացիների համար
Շաբաթվա սկզբին Բրյուսելում տեղի ունեցավ ԵՄ Արևելյան գործընկերության քաղաքականության նոր կառուցվածքի կյանքի կոչման առաջին հանդիպումը: Սա կարևոր գործընթաց է ինչպես ԵՄ-ի, այնպես էլ ԱլԳ գործընկեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար, քանի որ համատեղ ուժերով փորձ է արվում հարմարեցնել Արևելյան գործընկերությունն առկա իրողություններին և նոր թափ հաղորդել համագործակցությանը:
2017թ. նոյեմբերին տեղի ունեցած ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ ամփոփվեցին անցած տարիների արդյունքները և սահմանվեցին հաջորդ 3 տարիների համար հիմնական գերակայությունները: Կարևոր է, որ տեղի ունեցավ մոտեցումների որոշակի փոփոխություն: Եթե իսկզբանե ԵՄ-ն ուներ ԱլԳ երկրների հետ աշխատանքի որոշակի «օրինակելի մեխանիզմ», որով փորձում էր առաջ շարժվել միաժամանակ բոլոր վեց երկրների հետ, ապա ժամանակի ընթացքում հասունացավ այն գիտակցումը, որ դա հնարավոր չէ: Դրա փոխարեն հիմքում դրվեց ԱլԳ անդամ երկրների հանդեպ տարբերակված մոտեցումը՝ հիմնված նրանց ակնկալիքների, ձգտումների և պատրաստակամության վրա: Այդ տրամաբանության ներքո հաջորդ տարիների համար սահմանվեցին համատեղ աշխատանքի հիմնական 20 ուղղություններ՝ 4 գերակայությունների շուրջ (ավելի ուժեղ տնտեսություն, ավելի ուժեղ կառավարում, ավելի սերտ փոխգործակցություն, ավելի ուժեղ հասարակություն), և որդեգրվեց արդյունքի վրա կենտրոնացած աշխատանքի մոտեցումը:
Ընտրվել են առավել հստակ, ավելի կոնկրետ նպատակներ, օրինակ՝ ներդաշնակեցնել թվային շուկաները, խթանել գործընկերների միջև առևտուրը, աջակցել հանրային կառավարման ոլորտում բարեփոխումներին, զարգացնել տրանսպորտային կապերը, ինտեգրել ԵՄ և ԱլԳ երկրների հետազոտական ծրագրերը և այլն: Միաժամանակ, ընդլայնվել է այս գործընթացում հասարակության տարբեր շերտերի ուղղակի ներգրավումը:
Ըստ էության, սա բազմակողմ համագործակցության ոլորտներն ու ուղղություններն են, իսկ ԵՄ հետ երկրներից յուրաքանչյուրի երկկողմ հարաբերությունները զարգանալու են առկա պայմանագրերի՝ Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի Ասոցացման համաձայնագրերի, և Հայաստանի ու ԵՄ միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում:
Այժմ ԵՄ-ն ու ԱլԳ երկրները միասին մշակում են իրենց ընդհանուր տեսլականը, թե ինչին պետք է հասած լինեն մինչև տարեվերջին կայանալիք ԱլԳ Արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որպեսզի  կարողանան ընտրված 20 ուղղություններով արդյունքներ գրանցած մոտենալ 2020թ.-ին:
Տեղի ունեցող փոփոխությունները կարևոր են նրանով, որ ոչ թե ԵՄ-ն է թելադրում որոշակի «խաղի կանոններ», այլ ԱլԳ երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը,  իրենք են ԵՄ հետ միասին սահմանում իրենց անելիքներն այդ ուղղությամբ և իրենց առջև դրվող նպատակները: Իսկ դա լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում Արևելյան գործընկերների համար՝ առաջ մղելու սեփական բարեփոխումները, հանդես գալու նախաձեռնություններով և մեծացնելու սեփական դերակատարումը տարածաշրջանում:
Կարելի է ակնկալել, որ գլոբալ քաղաքական հարցերից կոնկրետ առանձին քաղաքացու կյանքին առնչվող հարցերին անցումն ավելի տեսանելի կդարձնի ԱլԳ արդյունքները այդ երկրների քաղաքացիների համար: Միաժամանակ, պետք չէ մոռանալ, որ ԱլԳ-ն քաղաքական ծրագիր է, և ընդհանուր նպատակը քաղաքական է՝ ԵՄ հետ ԱլԳ վեց երկրների մերձեցում:

"Восточное Партнерство" становится более ощущаемым для граждан
В начале недели состоялась первая встреча по воплощению в жизнь новой архитектуры политики Восточного Партнерства (ВП) ЕС. Это важный процесс - как для ЕС, так и для стран Восточного Партнерства, в том числе для Армении, так как совместными усилиями делается попытка привести политику ВП в соответствие с геополитическими реалиями и задать новый темп сотрудничеству.
На состоявшемся в ноябре 2017 года саммите Восточного Партнерства были подведены итоги прошедших лет и определены основные приоритеты на предстоящие три года. Важно отметить, что основные подходы были подвержены некоторыми изменениям. Если изначально Евросоюз руководствовался единым механизмом выстраивания сотрудничества со всеми шести странами ВП, то со временем созрело осознание того, что это неэффективно. Вместо этого, сейчас в основу кооперации заложен принцип индивидуального подхода к каждому из восточных партнеров, основанного на их ожиданиях, стремлениях и готовности к реформам. В рамках этой логики до 2020-ого года было определено 20 направлений совместной деятельности по четырем приоритетам (более сильная экономика, более сильное управление, более тесное взаимодействие, более сильное общество), и основной акцент начал делаться на работу с конкретными результатами.
Были выбраны наиболее конкретные, четкие цели: например, гармонизировать цифровые рынки, способствовать торговле между партнерами, оказывать поддержку реформам в сфере общественного управления, развивать транспортные связи, интегрировать исследовательские программы ЕС и стран ВП и т.д. Одновременно был расширен круг представителей разных слоев общества, вовлеченных в процесс.
По сути, это основные сферы и направления многостороннего сотрудничества, а свои двухсторонние отношения с каждой из стран Восточного Партнерства ЕС развивает в рамках подписанных с ними соглашений – Соглашений об Ассоциации с Украиной, Грузией и Молдовой и Соглашении о Расширенном и всеобъемлющем сотрудничестве с Арменией.
Сейчас ЕС и страны ВП совместными усилиями разрабатывают общее видение того, к чему они должны дойти до встречи министров иностранных дел стран ЕС и ВП, назначенной на конец года, чтобы к 2020 году достичь поставленных целей по 20 направлениям.
Происходящие изменения важны тем, что не ЕС диктует "правила игры", а страны Восточного партнерства, в том числе, Армения вместе с ЕС определяют свои дальнейшие действия по выбранным направлениями и цели, которые ставят перед собой. А это создает дополнительные возможности для продвижения своих реформ, проявления инициатив и повышения своей роли в регионе.
Можно ожидать, что в политике Восточного Партнерства переход от глобальных политических задач к более конкретным вопросам, касающимся жизни людей, сделает результаты ВП более видимыми для граждан этих стран. В то же время не стоит забывать, что Восточное Партнерство - политический проект, и основная цель политическая – сближение стран ВП и ЕС.