ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի արագ կիրարկումը լայն հնարավորություններ կարող է բացել
Հունիսի 1-ից մասամբ ուժի մեջ է մտել Հայաստանի և Եվրամիության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Համաձայնագրի մասնակի կիրարկումը հնարավոր է դարձել Հայաստանի Հանրապետության կողմից վերջինիս վավերացումից հետո: ԵՄ անդամ երկրներից վավերացման գործընթացն այսօրվա դրությամբ ավարտել են Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան: Լիարժեք ուժի մեջ մտնելու համար համաձայնագիրը պետք է վավերացվի դեռևս ԵՄ անդամ մյուս 25 երկրների և Եվրախորհրդարանի կողմից:
Այս փուլում կգործեն համաձայնագրի այն դրույթները, որոնք վերաբերում են Հայաստանի և ԵՄ ընդհանուր իրավասություններին՝ չառնչվելով ԵՄ առանձին երկրներին:
Հատկանշական է, որ համաձայնագրի թեկուզ և մասնակի, սակայն արագ կիրարկումը հնարավորություն կտա լրացուցիչ թափ հաղորդել ԵՄ աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, ինչպես նաև էլ ավելի խորացնել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում: Արդյունքում, համաձայնագիրն ավելի արագ իր ուղղակի ազդեցությունը կունենա ՀՀ քաղաքացիների կյանքի վրա:
Դրա հետ մեկտեղ, խիստ կարևոր է հետևողական և ինտենսիվ աշխատանք տանել ԵՄ անդամ երկրների հետ՝ խթանելու նրանց կողմից համաձայնագրի վավերացումը, որպեսզի գործընթացը հասնի իր տրամաբանական ավարտին և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները լիարժեք կերպով նոր փուլ թևակոխեն: Այդ հարցում իրենց մեծ դերակատարումը կարող են ունենալ բոլոր ինստիտուտները՝ թե՛ խորհրդարանը, թե՚՛գործադիր իշխանությունը, թե՛քաղաքացիական հասարակությունը, այդ թվում՝ ԶԼՄ-երը: ԵՄ անդամ երկրների հետ աշխատանքը ենթադրում է հարցի ակտիվ բարձրաձայնում, դրա կարևորում՝ Հայաստանում բարեփոխումների առաջմղման, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման և Հայաստանի եվրաինտեգրման վեկտորի ամրապնդման ու խորացման տեսանկյունից: Բացի այդ, համաձայնագրի լիարժեք վավերացումն ու կիրարկումը կամրապնդի Արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը՝ ցույց տալով վերջինիս կենսունակությունն այս բարդ տարածաշրջանում: Հայաստանի օրինակը կապացուցի եվրասիական և եվրաինետգրման վեկտորների համադրման հնարավորությունը՝ բալանսների պահպանման պարագայում, ինչն, իր հերթին, տարածաշրջանի կայուն զարգացման կարևոր բաղադրիչ է:

Cкорейшая имплементация соглашения Армения-ЕС открывает широкие возможности
С 1 июня частично вступило в силу подписанное между Арменией и Евросоюзом Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Частичное исполнение соглашения стало возможным после его ратификации Республикой Армения. Среди государств-членов ЕС процесс ратификации на сегодняшний день завершили Латвия, Литва и Эстония. Для полного вступления в силу Соглашение должно быть ратифицировано остальными 25 странами-членами ЕС и Европарламентом.
На этом этапе будут действовать те положения Соглашения, которые касаются общих полномочий Армении и ЕС, не касаясь отдельных стран ЕС.
Примечательно, что хотя бы частичное, но скорейшее функционирование Соглашения позволит придать дополнительный импульс осуществляемым при содействии ЕС реформам в Армении, а также еще более углубить сотрудничество Армения-ЕС в ряде сфер. В результате Соглашение быстрее будет иметь прямое влияние на жизнь граждан.
Вместе с тем, крайне важно вести последовательную и интенсивную работу со странами-членами ЕС в целях содействия ратификации Соглашения с их стороны, чтобы довести процесс до своего логического завершения. После этого отношения между Арменией и ЕС перейдут на новый этап. В этом вопросе свой большой вклад могут иметь все институты - как парламент, так и исполнительная власть, гражданское общество, в том числе и СМИ.
Работа со странами-членами ЕС предполагает активное обсуждение вопрос, подчеркивание его важности с точки зрения продвижения реформ в Армении, развития отношений Армении с ЕС и укрепления и углубления вектора евроинтеграции. Кроме того, полная ратификация соглашения и его имплементация укрепят политику Восточного Партнерства, показав его жизнеспособность в этом сложном регионе. Пример Армении докажет также возможность совмещения векторов европейской и евразийской интеграций при сохранении балансов, что, в свою очередь, является важной составляющей стабильного развития.