Նիկոլա Սարկոզին կրկին կկանգնի դատարանի առջև
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին կրկին կկանգնի դատարանի առջև 2012 թվականին իր նախընտրական արշավի ապօրինի ֆինանսավորման մեղադրանքով, հայտնում է AP-ն:
Ավելի վաղ նա մեղավոր էր ճանաչվել այլ գործով կոռուպցիայի և ազդեցության չարաշահման համար: Սարկոզին մտադիր է բողոքարկել վճիռն այս գործով:
66-ամյա Սարկոզին, ով նախագահ էր 2007-ից 2012 թվականներին, մեղադրվում է 2012-ին վերընտրվելու իր հայտի համար թույլատրված գումարից՝  22.5 միլիոն եվրոյից գրեթե կրկնակի անգամ ավել ծախսելու մեջ: Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում նրան մեկ տարվա ազատազրկում և 3750 եվրո տուգանք է է սպառնում:

Николя Саркози вновь предстанет перед судом
Бывший президент Франции Николя Саркози вновь предстанет  перед судом по обвинению в незаконном финансировании своей предвыборной кампании  в 2012 году, передает AP.
Ранее он был признан виновным в коррупции и злоупотреблении влиянием по другому делу. Саркози намерен обжаловать приговор по этому делу.
66-летний Саркози, который был президентом с 2007 по 2012 год, обвиняется в том, что он потратил почти вдвое больше разрешенной суммы - 22,5 миллиона евро в своей заявке на переизбрание в 2012 году. В случае признания его виновным ему грозит до одного года тюрьмы и штраф в размере 3750 евро.