ՆԱՏՕ-ի անվտանգության երաշխիքները չեն վերաբերում Ուկրաինային, քանի որ այն դաշինքի անդամ չէ. Ստոլտենբերգ
ՆԱՏՕ-ի անվտանգության երաշխիքները չեն վերաբերում Ուկրաինային, քանի որ նա դաշինքի անդամ չէ, թեև գործընկեր է։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, փոխանցում է RT-ն:
«Կարծում եմ՝ մենք պետք է հիշենք, որ Ուկրաինան շատ մոտ գործընկեր է։ Մենք աջակցում ենք նրան: Այնուամենայնիվ, ՆԱՏՕ-ի հավաքական պաշտպանության կետը չի տարածվում Ուկրաինայի վրա, քանի որ այն դաշինքի անդամ չէ, այն գործընկեր է»,- ասել է նա ճեպազրույցում։
Սթոլթենբերգը հիշեցրել է, որ միևնույն ժամանակ դաշինքի 30 պետություններ պաշտպանված են այս սկզբունքով, որոնցից 28-ը գտնվում են Եվրոպայում։

Столтенберг вновь напомнил, что на Украину не распространяются гарантии безопасности НАТО
На Украину не распространяются гарантии безопасности НАТО, так как она не состоит в альянсе, хоть и является партнёром. Об этом заявил на брифинге генсек блока Йенс Столтенберг, передает RT.
''Я думаю, нам нужно помнить, что Украина - это очень близкий партнёр. Мы предоставляем ей поддержку. Однако пункт о коллективной защите НАТО не покрывает Украину, потому что она не является членом альянса, она партнёр'', - сказал он на брифинге.
Столтенберг напомнил, что при этом 30 государств, состоящих в блоке, защищены этим принципом, 28 из них находятся в Европе.