Զելենսկին հայտնել է, որ արևմտյան առաջնորդներն ու լրատվամիջոցները խուճապ են տարածում
Արևմտյան առաջնորդներն ու լրատվամիջոցները թյուր տպավորություն են ստեղծում, որ վաղը Ուկրաինայում պատերազմ է սկսվելու, ինչն ապակայունացնում է տնտեսությունը և դրա կայունացման համար անհրաժեշտ է դարձնում ծախսել առնվազն 4-5 միլիարդ դոլար։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արտասահմանյան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ազդանշաններ են եկել անգամ հարգված պետությունների ղեկավարներից, ովքեր արդեն բացահայտ ոչ դիվանագիտական լեզվով ասում են, որ վաղը մեզ մոտ պատերազմ է սպասվում»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։ «Անգլիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Լիտվայում լրատվամիջոցները տպավորություն են ստեղծել, թե մեզ մոտ պատերազմ է, ճանապարհներով զորքեր են անցնում, մեզ մոտ մոբիլիզացիա է: Բայց դա այդպես չէ: Մեզ այդպիսի խուճապ պետք չէ»,- ասել է Զելենսկին:
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի հետ ուկրաինական սահմանին տիրող իրավիճակի շուրջ ստեղծված խուճապի պատճառով Ուկրաինայից դուրս է բերվել 12,5 միլիարդ դոլար.«Մեր պետությունը չի կարող ինքնուրույն դիմակայել նման մարտահրավերներին։ Պետական պահուստներից մենք կայունացնում ենք մեր ազգային արժույթը, ուստի այն շատ թանկ է նստում Ուկրաինայի վրա»,- ասել է Զելենսկին։ «Կարծում եմ, որ մենք ավելի քան 4-5 միլիարդ դոլար կծախսենք մեր տնտեսությունը կայունացնելու համար, ավելի փոքր ցուցանիշ չեմ ակնկալում, քանի որ մեզ իսկապես այդչափ գումար է պետք»,- հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-ը ֆինանսական օգնություն կտրամադրի Կիևին, իսկ ԱՄՀ-ն կարագացնի վարկային տրանշների հատկացումը։

Зеленский заявил, что западные лидеры и СМИ нагнетают панику, дестабилизирующую Украину
Западные лидеры и средства массовой информации создают ложное впечатление, что на Украине завтра начнется война, это дестабилизирует экономику и создает необходимость потратить для ее стабилизации не менее $4-5 млрд. Об этом заявил в пятницу президент Украины Владимир Зеленский в ходе интервью представителям зарубежных СМИ, передает ТАСС
"Сигналы пошли даже от уважаемых глав государств, которые уже открыто, недипломатическим языком говорят, что завтра у нас война", - сказал президент Украины. "В Англии, Германии, Франции, Литве, из средств массовой информации складывается впечатление, что у нас война, что у нас идут войска по дорогам, у нас мобилизация. А это не так. Нам не нужна эта паника", - заявил Зеленский.
Он добавил, что из-за паники вокруг ситуации на украинской границе с Россией с Украины было выведено $12,5 млрд. "Наше государство не может само справиться с такими вызовами. Из госрезервов мы стабилизируем нашу национальную валюту, поэтому это очень дорого стоит для Украины", - заявил Зеленский. "Я считаю, что для стабилизации нашей экономики мы потратим более $4-5 млрд, на меньшую цифру я и не рассчитываю, так как такая сумма нам очень нужна", - добавил президент Украины. Он выразил надежду, что США окажут Киеву финансовую помощь, а МВФ ускорит выделение кредитных траншей.