ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել Ուկրաինային ավելի քան 40 մլրդ դոլարի օգնության փաթեթին
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը երեքշաբթի հավանություն է տվել Ուկրաինային մոտ 40 մլրդ դոլարի չափով լրացուցիչ օգնություն հատկացնելու օրինագծին: Հանդիպումը հեռարձակվել է ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի կայքում։
Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 368 կոնգրեսական, դեմ՝ 57։ Այժմ օրինագիծը կանցնի Սենատի քննարկմանը: Սենատի դեմոկրատական ​​մեծամասնության առաջնորդ Չակ Շումերն ավելի վաղ խոստացել էր հնարավորինս շուտ կազմակերպել նախաձեռնության քվեարկություն: Վերին պալատի կողմից հաստատվելու դեպքում այն ​​կուղարկվի, որպեսզի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենիը ստորագրի։
Փաստաթուղթը նախատեսում է միջոցներ հատկացնել Կիևին ռազմական, տնտեսական և հումանիտար օգնության համար։ Մասնավորապես, 6 միլիարդ դոլար պետք է ուղղվի զենքի և անվտանգության ապահովմանը, 8,7 միլիարդ դոլար՝ տնտեսական օգնության և հանրային ծառայությունների աշխատանքի ֆինանսավորմանը, 5 միլիարդ դոլար՝ պարենային օգնությանը Ուկրաինային և աշխարհի այլ երկրներին, 900 միլիոն դոլար նախատեսված է աջակցել ուկրաինացի փախստականներին, բացի այդ, 3,9 մլրդ դոլար կհատկացվի Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի հզորացման համար։
Սպիտակ տունը ողջունել է Ներկայացուցիչների պալատի նախաձեռնության հաստատումը։ «Լրացուցիչ ռեսուրսները, որոնք ներառված են այս օրինագծում, թույլ կտան մեզ ավելի շատ զենք ուղարկել Ուկրաինա, օրինակ՝ հրետանի և զրահատեխնիկա, ինչպես նաև զինամթերք: Դրանք նաև կօգնեն մեզ համալրել մեր զինանոցը և աջակցել ԱՄՆ-ի զորքերին [այլ] ՆԱՏՕ-ի երկրների տարածքում»,- ասվում է ԱՄՆ նախագահի մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակիի տարածած հայտարարության մեջ։

Палата представителей США одобрила почти $40 миллиардов помощи Украине
Палата представителей Конгресса США одобрила во вторник законопроект о выделении дополнительной помощи Украине в объеме около $40 млрд, передает ТАСС.
В поддержку инициативы проголосовали 368 конгрессменов, 57 выступили против. Теперь законопроект поступит на рассмотрение Сената Конгресса. Лидер демократического большинства в Сенате Чак Шумер (от штата Нью-Йорк) ранее обещал организовать голосование по инициативе как можно скорее. В случае одобрения в верхней палате она будет направлена на подпись президенту США Джо Байдену.
Документ предполагает выделение средств на военную, экономическую и гуманитарную помощь Киеву. В частности, $6 млрд должно пойти на предоставление вооружений и помощи в сфере безопасности, $8,7 млрд - на экономическую помощь и финансирование работы государственных служб Украины, $5 млрд - на продовольственную помощь Украине и другим странам мира, $900 млн предназначены для поддержки украинских беженцев. Кроме того, $3,9 млрд будет выделено на усиление американских войск в Европе.
В Белом доме приветствовали одобрение инициативы Палатой представителей. "Дополнительные ресурсы, которые включены в этот законопроект, позволят нам направить больше вооружений, таких как артиллерия и бронемашины, а также боеприпасов на Украину. Они также помогут нам восполнить наши арсеналы и поддержать войска США на территории [других стран] НАТО", - говорится в распространенном заявлении пресс-секретаря американского президента Джен Псаки.