Չինաստանը հերքում է COVID-19-ի արտահոսքի մասին վարկածը, կոչ է անում հետաքննել ամերիկյան լաբորատորիաները
PHOTO: THOMAS PETER/REUTERS
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Չժաո Լիջյանը ուրբաթ օրը հերթական ճեպազրույցի ժամանակ «հորինված սուտ է» անվանել  այն տեսությունը, որ SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի արտահոսքը տեղի է ունեցել Ուհանի լաբորատորիայից և նաև կոչ է արել հետաքննություն անցկացնել Միացյալ Նահանգների երկու կենսաբանական լաբորատորիաներում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կորոնավիրուսի ծագման հաստատումը պետք է հիմնված լինի գիտական ​​մոտեցման վրա և զերծ քաղաքական միջամտությունից։ Լաբորատոր արտահոսքի տեսությունը քաղաքական նպատակներով ստեղծված սուտ է: Այն լիովին զուրկ է տրամաբանությունից»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետների վերջին զեկույցը, որում նրանք կոչ էին անում ավելի մանրամասն ուսումնասիրել այս տեսությունը։
«Չինաստանն արդեն մի քանի անգամ կազմակերպել է ԱՀԿ-ի փորձագիտական ​​խմբերի այցերը: Նրանց զեկույցը հստակ ցույց է տալիս, որ լաբորատոր միջադեպի արդյունքում կորոնավիրուսի արտահոսքի տեսությունը չափազանց քիչ հավանական է», - ավելացրել է Չժաոն:
«Եթե մենք ուզում ենք ուսումնասիրություն անցկացնել, ինչու չենք դիտարկում Ֆորտ Դետրիկը և նաև Հարավային Կարոլինայի համալսարանը: ԱՄՆ-ի այս երկու վայրերն էլ չափազանց կասկածելի են: Եվ այնուամենայնիվ, ավելի ու ավելի շատ ապացույցներ ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսը հայտնվել է աշխարհի տարբեր մասերում»,- ասել է չինացի դիվանագետը։

PHOTO: THOMAS PETER/REUTERS
Chinese Foreign Ministry Spokesman Zhao Lijian has branded the theory of the SARS-CoV-2 coronavirus leak from a Wuhan laboratory as "fabricated lies" and called for an investigation at two US biological laboratories at a regular briefing on Friday, TASS reports.
"Establishing the origin of coronavirus should be based on a scientific approach and be free of political intervention. The theory of a laboratory leak is a lie fabricated for political purposes. It completely defies logic," he said, commenting on a recent report by experts from the World Health Organization (WHO) in which they urged to study this theory in greater detail.
"China has already organized visits of WHO expert groups several times. Their report clearly says that the theory of a coronavirus leak as a result of a laboratory incident is highly improbable," the diplomat added.
"If we want to conduct an investigation, why not look at Fort Detrick as well as at the University of South Carolina. Both of these sites in the US are highly suspicious. And also, there is increasingly more evidence that coronavirus appeared in different parts of the world," the spokesman added.