Չինաստանը հերքում է COVID-19-ի արտահոսքի մասին վարկածը, կոչ է անում հետաքննել ամերիկյան լաբորատորիաները
PHOTO: THOMAS PETER/REUTERS
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Չժաո Լիջյանը ուրբաթ օրը հերթական ճեպազրույցի ժամանակ «հորինված սուտ է» անվանել  այն տեսությունը, որ SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի արտահոսքը տեղի է ունեցել Ուհանի լաբորատորիայից և նաև կոչ է արել հետաքննություն անցկացնել Միացյալ Նահանգների երկու կենսաբանական լաբորատորիաներում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կորոնավիրուսի ծագման հաստատումը պետք է հիմնված լինի գիտական ​​մոտեցման վրա և զերծ քաղաքական միջամտությունից։ Լաբորատոր արտահոսքի տեսությունը քաղաքական նպատակներով ստեղծված սուտ է: Այն լիովին զուրկ է տրամաբանությունից»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետների վերջին զեկույցը, որում նրանք կոչ էին անում ավելի մանրամասն ուսումնասիրել այս տեսությունը։
«Չինաստանն արդեն մի քանի անգամ կազմակերպել է ԱՀԿ-ի փորձագիտական ​​խմբերի այցերը: Նրանց զեկույցը հստակ ցույց է տալիս, որ լաբորատոր միջադեպի արդյունքում կորոնավիրուսի արտահոսքի տեսությունը չափազանց քիչ հավանական է», - ավելացրել է Չժաոն:
«Եթե մենք ուզում ենք ուսումնասիրություն անցկացնել, ինչու չենք դիտարկում Ֆորտ Դետրիկը և նաև Հարավային Կարոլինայի համալսարանը: ԱՄՆ-ի այս երկու վայրերն էլ չափազանց կասկածելի են: Եվ այնուամենայնիվ, ավելի ու ավելի շատ ապացույցներ ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսը հայտնվել է աշխարհի տարբեր մասերում»,- ասել է չինացի դիվանագետը։

МИД КНР отверг теорию о лабораторном инциденте в Ухане
Официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь в пятницу на регулярном брифинге назвал "сфабрикованной ложью" теорию об утечке коронавируса SARS-CoV-2 из лаборатории в Ухане, а также призвал провести расследование в двух биологических лабораториях в США, передает ТАСС
"Установление происхождения коронавируса должно быть основанным на научном подходе и свободным от политического вмешательства. Теория об утечке из лаборатории является ложью, сфабрикованной для политических целей. Она полностью лишена логики", - сказал он, комментируя недавний доклад экспертов Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в котором они призвали детальнее изучить эту теорию.
"Китай уже несколько раз организовывал визиты групп экспертов ВОЗ. Их доклад четко говорит о том, что теория об утечке коронавируса в результате инцидента в лаборатории является крайне маловероятной", - добавил Чжао Лицзянь.
"Если мы хотим провести расследование, почему бы не рассмотреть Форт-Детрик, а также Университет Южной Каролины. Оба этих места в США являются крайне подозрительными. И еще, все больше свидетельств говорят о том, что коронавирус появился в разных частях мира", - сказал китайский дипломат.