Սիրիայի հարցով Աստանայի ձևաչափով բանակցությունների բոլոր կողմերը հաստատել են իրենց մասնակցությունը հանդիպմանը
© Yevgeny Biyatov/POOL/TASS
Սիրիայի հարցով Աստանայի ձևաչափով բանակցությունների բոլոր կողմերը հաստատել են իրենց մասնակցությունը հանդիպմանը, որը տեղի կունենա հունիսի 15-16-ը Ղազախստանի մայրաքաղաքում։  Այս մասին երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է Ղազախստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Այբեկ Սմեդյարովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սիրիայի հարցով Աստանայի գործընթացի բոլոր կողմերը հաստատել են իրենց մասնակցությունը բանակցություններին, որոնք կանցկացվեն Ղազախստանի մայրաքաղաքում հունիսի 15-16-ը։ Դրանց կմասնակցեն երաշխավոր երկրների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի պատվիրակությունները, ինչպես նաև սիրիական կառավարությունն ու սիրիական զինված ընդդիմությունը»,- ասել է Սմեդյարովը։
Միջոցառման մեկնարկից մեկ օր առաջ երաշխավոր երկրների ներկայացուցիչները մտադիր են փորձագիտական ​​մակարդակով երկկողմ և եռակողմ խորհրդակցություններ անցկացնել։ Հունիսի 16-ին նախատեսված է լիագումար նիստ բոլոր կողմերի մասնակցությամբ։

All Parties Confirm Participation for Syria Talks in Nur-Sultan on June 15-16: Diplomat
All negotiating parties for the Astana-format Syrian peace talks have confirmed their participation in the event, which is scheduled to be held in the Kazakh capital on June 15-16, Kazakhstan's Foreign Ministry Spokesman Aibek Smadiyarov told reporters on Tuesday, TASS reports.
"All parties to the Astana process on Syria have confirmed their participation in the talks to be held in the capital of Kazakhstan on June 15-16. Delegations from the guarantor countries: Russia, Turkey and Iran, as well as the Syrian government and the Syrian armed opposition will take part," Smadiyarov said.
According to him, the Russian delegation will be headed by Russia's Special Presidential Envoy for Syria, Alexander Lavrentiev, and Turkey will be represented by Selcuk Unal, Foreign Ministry’s Director General of Multilateral Relations. The Iranian delegation will take part as well, it will be headed by Ali Asghar Khaji, the country's foreign minister's senior advisor for political affairs.
"A UN delegation led by Robert Dunn, Principal Political Affairs Officer of the UN Office, Special Envoy for Syria, a Jordanian delegation, representatives of the UN High Commissioner for Refugees and the International Committee of the Red Cross will participate in the meeting as observers," the Foreign Ministry Spokesman explained.