Չինաստանի ԱԳՆ-ն կոչ է անում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին դադարեցնել սադրանքները
Չինաստանի կառավարությունը կոչ է անում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին դադարեցնել սադրանքները և ուժի ցուցադրությունը՝ նավագնացության ազատության պատրվակով։  Այս մասին ասել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Չժաո Լիջյանը երկուշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում՝ մեկնաբանելով Թայվանի նեղուցով ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերի անցումը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նավարկության ազատության դրոշի ներքո ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերը ուժի ցուցադրություններ են իրականացնում։ Սա ոչ թե նավագնացության ազատությունն ապահովելու պարտավորություն է, այլ սադրանք է դրա դեմ, որի նպատակը տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը դիտավորյալ վնաս հասցնելն է»,- ասել է նա։
«Չինական կողմը ևս մեկ անգամ կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին դադարեցնել «Մեկ Չինաստան» սկզբունքի արատավորումը, պղտորումը ու այլասերումը, ինչպես նաև կոչ է անում խստորեն պահպանել այլ երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու հիմնական միջազգային նորմերը և իսկապես կատարել չին-ամերիկյան երեք համատեղ կոմյունիկեի դրույթները»,- եզրափակել է դիվանագետը։

China Calls on US to Stop Provocations under Pretext of Freedom of Navigation
The Chinese government calls on the US Navy to stop carrying out provocations and a show of force under the pretext of freedom of navigation, Chinese Foreign Ministry spokesman Zhao Lijian said at a briefing on Monday, TASS reports.
"US Navy ships under the flag of freedom of navigation are carrying out demonstrations of force. This is not a commitment to freedom of navigation, but a provocation against it causing deliberate harm to peace and stability in the region," he said, commenting on the passage of US Navy ships through the Taiwan Strait.
"The Chinese side once again calls on the United States to stop diluting and perverting the one-China principle, and strictly respect the sovereignty and territorial integrity of other countries and the basic international norms on non-interference in the internal affairs of states, while truly implementing the provisions of the three Sino-US joint communiques," the diplomat concluded.