Չինաստանի ԱԳՆ-ն կոչ է անում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին դադարեցնել սադրանքները
Չինաստանի կառավարությունը կոչ է անում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին դադարեցնել սադրանքները և ուժի ցուցադրությունը՝ նավագնացության ազատության պատրվակով։  Այս մասին ասել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Չժաո Լիջյանը երկուշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում՝ մեկնաբանելով Թայվանի նեղուցով ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերի անցումը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նավարկության ազատության դրոշի ներքո ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավերը ուժի ցուցադրություններ են իրականացնում։ Սա ոչ թե նավագնացության ազատությունն ապահովելու պարտավորություն է, այլ սադրանք է դրա դեմ, որի նպատակը տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանը դիտավորյալ վնաս հասցնելն է»,- ասել է նա։
«Չինական կողմը ևս մեկ անգամ կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին դադարեցնել «Մեկ Չինաստան» սկզբունքի արատավորումը, պղտորումը ու այլասերումը, ինչպես նաև կոչ է անում խստորեն պահպանել այլ երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու հիմնական միջազգային նորմերը և իսկապես կատարել չին-ամերիկյան երեք համատեղ կոմյունիկեի դրույթները»,- եզրափակել է դիվանագետը։

МИД КНР призвал США прекратить осуществлять провокации под предлогом свободы судоходства
Правительство Китая призывает ВМС США прекратить осуществлять провокации и операции по демонстрации силы под предлогом свободы судоходства. Так официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь в понедельник на брифинге прокомментировал проход кораблей ВМС США через Тайваньский пролив, передает ТАСС.
"Корабли ВМС США под флагом свободы судоходства осуществляют демонстрации силы. Это не обязательство по обеспечению свободы судоходства, а провокации против нее и умышленный вред миру и стабильности в регионе", - сказал он.
"Китайская сторона вновь призывает США прекратить выхолащивать, размывать и извращать принцип одного Китая, строго соблюдать суверенитет и территориальную целостность других стран и основные международные нормы о невмешательстве во внутренние дела государств, действительным образом выполнять положения трех китайско-американских совместных коммюнике", - резюмировал дипломат.