Շոլցն առայժմ չի պատրաստվում հավանություն տալու Leopard 2 տանկերի առաքմանն Ուկրաինա. Die Welt
Գերմանիան դժվար թե փոխի իր նախնական դիրքորոշումը և համաձայնի Leopard 2 մարտական ​​տանկեր ուղարկել Ուկրաինա։ Այս մասին, ըստ ՏԱՍՍ-ի, երեքշաբթի հայտնել է Die Welt թերթը՝ հղում անելով ուկրաինական կառավարական շրջանակների աղբյուրներին։
Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտնել Է, որ սեպտեմբերի 4-ին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հանդիպմանը քննարկել է Leopard 2 տանկերի մատակարարումների հարցը:
Ինչպես այժմ գրում է Die Welt-ը, Գերմանիայի կաբինետի ղեկավարն այս թեմայով քննարկման ժամանակ կոնկրետ խոստումներ չի տվել։ Հրատարակության համաձայն՝ նա «պատրաստակամություն չի ունեցել» փոխել իր ներկայիս դիրքորոշումը և հավանություն տալ հարձակողական զինատեսակների առաքմանը։ Մինչդեռ, ինչպես նշում է թերթը, Ուկրաինան իբր տակավին ապրիլից ունի Krauss-Maffei Wegmann (KMW) պաշտպանական կոնցեռնի առաջարկությունը հինգ ու կես տարվա ընթացքում 100 միավոր Leopard 2 գնելու վերաբերյալ: Հնարավոր գործարքի արժեքը գնահատվում է 1,5 միլիարդ եվրո, սակայն նման առաքումները դեռ պահանջում են պաշտոնական Բեռլինի հավանությունը:
Պաշտոնապես KMW-ն հարցում չի ուղարկել կառավարություն, գրում է թերթը։ Շոլցն ավելի վաղ ասել էր, որ Բեռլինը կշարունակի աջակցել Կիևին, սակայն պատրաստ չէ միակողմանի քայլերի։

Welt: Шольц пока не собирается одобрять отправку танков Leopard 2 на Украину
ФРГ вряд ли изменит свою первоначальную позицию и согласится отправить на Украину боевые танки Leopard 2. Как передает ТАСС, об этом сообщила во вторник газета Die Welt со ссылкой на источники в украинских правительственных кругах.Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль сообщил, что на встрече с канцлером ФРГ Олафом Шольцем в воскресенье обсудил вопрос поставок Leopard 2.
Как теперь пишет Die Welt, глава германского кабмина в ходе дискуссии на эту тему не давал конкретных обещаний. По данным издания, у него "не было никакой готовности" менять нынешнюю позицию и одобрить отправку наступательного вооружения.
Тем временем, как отмечает газета, у Украины якобы еще с апреля есть предложение от оборонного концерна Krauss-Maffei Wegmann (KMW) на покупку 100 единиц Leopard 2 в течение пяти с половиной лет. Стоимость возможной сделки оценивается в €1,5 млрд. Однако для осуществления таких поставок все равно требовалось бы одобрение официального Берлина. Официально KMW запроса в правительство не направлял, пишет газета.