Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ֆիլիպ Ռիքերին. քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական  Ֆիլիպ Ռիքերին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

On September 9, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the newly appointed OSCE Minsk Group Co-Chair of US, Senior Advisor for Caucasus Negotiations Philip Reeker. Welcoming the guest, Ararat Mirzoyan wished success to the latter in this responsible position.
The interlocutors touched upon a number of issues related to regional security and stability, and exchanged views on normalization of Armenia-Azerbaijan relations.
During the meeting, a wide framework of issues related to the Nagorno-Karabakh conflict was discussed. The role of the USA as an OSCE Minsk Group Co-Chair country was emphasized. Foreign Minister also underlined the importance of using the potential and experience of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship Institute in the context of a lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Minister Mirzoyan referred to the humanitarian issues resulting from the 44-day war, highlighting in this context the need for the repatriation of the Armenian PoWs and other detainees, as well as preservation of the Armenian cultural-religious heritage in the territories fallen under Azerbaijani control.