Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ֆիլիպ Ռիքերին. քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ
Սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական  Ֆիլիպ Ռիքերին: Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян принял Филипа Рикера
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял новоназначенного сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США, старшего советника на переговорах по Кавказу Филиппа Рикера. Приветствуя гостя, Арарат Мирзоян пожелал ему успехов на этой ответственной должности.
Как сообщает пресс-служба МИД, Собеседники коснулись ряда вопросов региональной безопасности и стабильности, обменялись мнениями относительно урегулирования отношений Армения-Азербайджан.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся Нагорно-Карабахской проблемы. Была подчеркнута роль США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр иностранных дел РА также подчеркнул важность использования потенциала и опыта института сопредседательства Минской группы ОБСЕ в контексте долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Министр Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны, указав в этом контексте на необходимость немедленной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц, а также сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.