Մոսկվան, Բրյուսելն ու Վաշինգտոնը պատրաստ չեն ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունն ու ոչ մեկը պատրաստ չէ Ղարաբաղը ճանաչել որպես Հայաստանի մաս. Փաշինյան
Լրագրողն այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերաբերյալ Մոսկվան, Բրյուսելն ու Վաշինգտոնն իրենց սեփական փաթեթն ունե՞ն, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Չի կարելի ասել, որ  յուրաքանչյուրն իր սեփական փաթեթն ունի, բայց յուրաքանչյուրը որոշակի պատկերացում ունի: Եթե ինձ վրա պարտավորություն է դրված ժողովրդի հետ խոսել  ճշմարտության լեզվով, ես պիտի արձանագրեմ հետևյալը՝ այդ երկրներից ոչ մեկը պատրաստ չէ ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունն ու ոչ մեկը պատրաստ չէ Ղարաբաղը ճանաչել որպես Հայաստանի մաս: Նրանք, գուցե, մի քիչ  այլաբանորեն, գուցե, մի քիչ դիավանագիտորեն, երբեմն՝  շատ ուղիղ ասել են  դրա մասին ու մենք  պետք է այս փաստի հետ առերեսվենք», - Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
«Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուն պատրա՞ստ են, դա՞ է իրենց առաջարկը», - հետաքրքրվեց լրագրողը:
«Գիտեք՝ այդ  երկրների մեջ եղել է հայտարարություն, որոնք ասել են, որ, ըստ էության, միջազգային առումով Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, եղել է այդ հայտարարությունը հրապարակային», - արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Ни РФ, ни Брюссель, ни США не готовы признать независимость Карабаха или признать Карабах частью Армении: Пашинян
Ни Москва, ни Брюссель, ни Вашингтон не готовы признать независимость Карабаха и не готовы признать Карабах частью Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественной телекомпании сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос, есть ли у Москвы, Брюсселя и Вашингтона свои предложения по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
''Нельзя сказать, что у каждого свой пакет, но у каждого есть определенная идея. Если я обязан говорить с нашим народом на языке правды, а я обязан говорить на языке правды, то я должен зафиксировать следующее (должен был бы сделать это раньше, еще до войны): ни одна из упомянутых Вами стран не готова признать независимость Карабаха и ни одна не готова признать Карабах частью Армении. Мы должны признать этот факт'', - сказал Пашинян.
На вопрос, заключается ли их предложение в признании Арцаха частью Азербайджана, Пашинян ответил, что упомянутыми странами были сделаны заявления о том, что с международной точки зрения Нагорный Карабах является частью Азербайджана.