Հայաստանը կարևորում է Եգիպտոսի հետ շարունակական երկխոսությունը. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկիին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետն արդյունավետ է գնահատել պարոն Դիսուկիի դիվանագիտական գործունեությունը ՀՀ-ում և հայ-եգիպտական կապերի զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը, ինչը նպաստել է երկկողմ հարաբերություններում դրական դինամիկայի արձանագրմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Եգիպտոսի հետ շարունակական երկխոսությունը և հետաքրքրված է դրա խորացմամբ:
Երախտագիտություն հայտնելով բարձր գնահատականի համար՝ ՀՀ-ում Եգիպտոսի դեսպանն ասել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում ներդրել է առավելագույն ջանքերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար: Նա նշել է քաղաքական, մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության բարձր մակարդակը և ընդգծել եգիպտական կողմի պատրաստակամությունը՝ տնտեսական կապերը ևս այդ նշաձողին հասցնելու, քանզի Հայաստանն ունի ներդրումային լավ հնարավորություններ:
Մտքեր են փոխանակվել զբոսաշրջության, կառուցապատման, տեխնոլոգիաների բնագավառներում համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Վարչապետը հաջողություն է մաղթել Եգիպտոսի դեսպանին հետագա գործունեության մեջ և հույս հայտնել, որ իր փորձառությամբ և գիտելիքներով պարոն Դիսուկին կշարունակի նպաստել հայ-եգիպտական կապերի սերտացմանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Armenia, Bahaa El Din Bahgat Dessouki, who is completing his diplomatic mission in our country.
The Prime Minister assessed the diplomatic activity of Mr. Dessouki in Armenia and the work done in the direction of the development of Armenian-Egyptian relations as effective, which contributed to the positive dynamics in bilateral relations. Nikol Pashinyan noted that Armenia values continuous dialogue with Egypt and is interested in deepening it.
Expressing gratitude for the appreciation, the Ambassador of Egypt to Armenia said that during his tenure, he invested maximum efforts for the development of relations between the two countries. He noted the high level of cooperation in the political and cultural spheres and emphasized the readiness of the Egyptian side to bring economic ties to that milestone as well, given that Armenia has good investment opportunities.
The sides exchanged thoughts on the perspectives of cooperation in the fields of tourism, construction, technology.
The Prime Minister wished success to the Egyptian Ambassador in his future activities and expressed hope that with his experience and knowledge, Mr. Dessouki will continue to contribute to the strengthening of Armenian-Egyptian relations.