Փաշինյանի այցը Թեհրան շրջադարձային կլինի երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնման հարցում. ԻԻՀ նախագահ
ԻԻՀ նախագահ Իբրահիմ Ռայիսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ «Սաադաբադ» պատմամշակութային համալիրում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ, անշուշտ, Փաշինյանի այցը Թեհրան բեկումնային պահ է երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնման գործում: Այս մասին հայտնում է IRNA-ն:
Ռայիսին ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման արդյունքներով բանակցությունների գլխավոր թեման է համարել տնտեսության, առևտրի և անվտանգության ոլորտներում հարաբերությունների զարգացումը։ Իրանի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի հետ առևտրային հարաբերությունները վերջին ամիսներին աճել են 43%-ով, սակայն կողմերը նախատեսում են ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 3 մլրդ դոլարի։
Նրա խոսքով, երկու երկրների միջև լավ կապերը կհանգեցնեն ավելի լավ հարաբերությունների տարածաշրջանային և միջազգային առումներով։
«Կովկասը համարվում է Իրանի պատմության, քաղաքակրթության և մշակույթի մաս, և մենք զգայուն ենք այդ տարածքում տեղի ունեցող զարգացումների նկատմամբ։ Անվտանգությունն ու խաղաղությունը Կովկասում շատ կարևոր են Իրանի համար»,- հավելել է Ռայիսին։
«Մենք կարծում ենք, որ Կովկասի խնդիրները պետք է լուծեն տարածաշրջանի խաղացողները, և օտարների ցանկացած միջամտություն կհանգեցնի նոր մարտահրավերների»,- եզրափակել է Իրանի կառավարության ղեկավարը։

Визит Пашиняна в Тегеран станет переломным моментом в расширении отношениях двух стран: президент Ирана
Раиси на пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в культурно-историческом комплексе ''Саадабад'' заявил, что, безусловно, визит Пашиняна в Тегеран станет переломным моментом в расширении отношениях двух стран, передает IRNA.
Указав на прошлые встречи с Пашиняном, Раиси по итогам встречи с премьер-министром Армении назвал развитие отношений в сферах экономики, торговли и безопасности главной темой переговоров.
Президент Ирана отметил, что торговые отношения с Арменией выросли на 43% за последние месяцы, но стороны планируют довести товарооборот до $3 млрд.
По его словам, хорошие связи между двумя странами приведут к лучшим отношениям в региональном и международном планах.
''Кавказ считается частью из истории, цивилизации и культуры Ирана, и мы чувствительны к событиям в этом районе. Безопасность и мир в Кавказе очень важны Ирану'', добавил Раиси.
''Мы считаем, что проблемы в Кавказе должны решать игроки региона, и любое вмешательство иностранцев приведет к новым вызовам'', заключил глава иранского правительства.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян во вторник во главе политико-экономической делегации прибыл с визитом в Тегеран по приглашению иранского президента Эбрахима Раиси.
Президент Ирана и премьер-министр Армении 22 сентября встретились в кулуарах 77-й Генассамблеи ООН в Нью-Йорке.