Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարություններն արտացոլում են Ադրբեջանի ղեկավարության նկրտումները՝ ուղղված խաղաղության գործընթացի վիժեցմանը․ ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությունը է տարածել Ադրբեջանի նախագահի ելույթի վերաբերյալ:
«Այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում հնչեցված մտքերը ևս մեկ անգամ վկայում են, որ այս պետության ղեկավարությունը որևէ կերպ շահագրգիռ չէ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ: Ավելին, վերջինս ոչ միայն բացահայտորեն ընդունում է ուժի կիրառման միջոցով ՀՀ ինքիշխան տարածքի օկուպացիայի փաստը, այլև` Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ հնչեցնում է նոր տարածքային պահանջներ և ուժի կիրառման սպառնալիքներ, բացահայտ արհամարհանք ցուցաբերում թե՛ միջազգային իրավունքի և թե՛ միջազգային գործընկերների նկատմամբ:
Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները, որոնք հակասում են Պրահայում և Սոչիում այս տարի ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, արտացոլում են Ադրբեջանի ղեկավարության նկրտումները՝ ուղղված խաղաղության գործընթացի վիժեցմանը:
Իրականության հետ որևէ աղերս չունեն նաև Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ ելույթում հնչեցված բոլոր հիմնավորումները: Այս և նախկինում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ իրականացված այլ ագրեսիվ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ենթարկելու հետևողական քաղաքականության մասն են:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն կառուցելու հայկական կողմի հաստատակամությունը՝ միջազգային շահագրգիռ գործընկերներին կոչ ենք անում հասցեական հայտարարությունների և թիրախային գործողությունների միջոցով պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել ռազմատենչ և առավելապաշտական հռետորաբանությունը, իրագործել իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները, դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից և վերականգնել Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունը»:

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia regarding the speech of the President of Azerbaijan
Today, on December 24, the thoughts expressed by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev during the meeting with the representatives of the so-called "Western Azerbaijan" once again prove that the leadership of this state is in no way interested in the establishment of peace and stability in the South Caucasus. Moreover, the latter not only openly accepts the fact of the occupation of the sovereign territory of Armenia through the use of force but also makes new territorial demands and threats of force towards the Republic of Armenia, shows open disdain for both international law and international partners.
The statements of the Azerbaijani leader, which contradict the agreements reached in Prague and Sochi this year, reflect the aspirations of the Azerbaijani leadership aimed at the termination of the peace process.
All the justifications made in the speech regarding the illegal blockade of Lachin Corridor have nothing to do with reality. This and other previous aggressive actions carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno Karabakh are part of the consistent policy of ethnic cleansing of the people of Nagorno Karabakh.
Once again emphasising the determination of the Armenian side to build peace and stability in the region, we call on international partners, through targeted statements and actions, to oblige Azerbaijan to halt the warmongering and maximalist rhetoric, fulfil the assumed commitments, withdraw the Azerbaijani troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and restore the regular functioning of the Lachin Corridor.