Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը և ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը ստորագրել են ԵԱՏՀ-ի և Համագործակցության Գործադիր կոմիտեի միջև համագործակցության խորացման հուշագրի իրականացման՝ 2023-2025 թթ. միջոցառումների ծրագիր:
Փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել այսօր՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում։ Այս մասին հաղորդում է ԵԱՏՀ-ի կայքը:
«Ստորագրվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի միջև համագործակցության խորացման  հուշագրի իրականացման միջոցառումների ծրագիր առաջիկա երեք տարիների համար», - արարողության ընթացքում ասել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Նիստի ընթացքում ստորագրվել են նաև փաստաթղթեր արդյունաբերության ոլորտում միջպետական ​​ծրագրերի և նախագծերի մշակման, ֆինանսավորման և իրականացման կանոնադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու, ԵԱՏՄ ընդհանուր էլեկտրաէներգիայի շուկայի շրջանակներում էլեկտրաէներգիայի (հզորության) միջպետական ​​փոխանցման ծառայությունների հասանելիության կանոնների, ինչպես նաև Միության աշխատանքին վերաբերող որոշումների հաստատման մասին:

План мероприятий на 2023–2025 годы по реализации Меморандума об углублении взаимодействия между Евразийской экономической комиссией и Исполнительным комитетом Содружества Независимых Государств подписали Председатель Коллегии ЕЭК Михаил Мясникович и Генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев 3 февраля в Алматы, сообщает сайт ЕЭК.
План предполагает реализацию совместных проектов и проведение мероприятий. Особое внимание в нем уделено вопросам устранения существующих барьеров во взаимной торговле, развитию сотрудничества по реализации масштабных совместных проектов и цифровизации экономики. Также планируются консультации для выработки подходов по сопряжению права ЕАЭС и нормативной базы СНГ, в том числе в части устранения противоречий между проектами нормативных правовых актов, разрабатываемых в ЕАЭС и СНГ.
Кроме того, документом предусмотрено содействие вовлечению в процессы функционирования ЕАЭС и СНГ молодежи, общественных объединений и бизнес-сообществ, что ориентировано на повышение транспарентности работы двух структур и большей информированности граждан о сути экономических интеграционных процессов.
Документ обеспечит переход к сутевой работе между Союзом и СНГ, а также наполнение конкретикой сотрудничества между ЕЭК и Исполкомом СНГ.