Եվրասիական տնտեսական երկրորդ համաժողովը կկայանա մայիսի 24-25-ը Մոսկվայում
Եվրասիական տնտեսական երկրորդ համաժողովը տեղի կունենա մայիսի 24-25-ը Մոսկվայում: Տեղեկությունը հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը։
Համաժողովի ընթացքում կկայանան ԵԱՏՄ առաջնահերթությունների, մաքսային կարգավորման, էներգետիկ անվտանգության, կլիմայական, ինտեգրացիոն և այլ խնդիրների վերաբերյալ քննարկումներ:
Համաժողովի թեման կլինի «Եվրասիական ինտեգրումը բազմաբևեռ աշխարհում»։ Այն լիովին համապատասխանում է եվրասիական ինտեգրման զարգացման խնդիրներին, երբ աշխարհը բախվում է նոր մարտահրավերների։ Համաժողովի նպատակն է ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացումը, տնտեսավարող սուբյեկտների միջև հուսալի կապերի ձևավորումը, ներդրումային և նորարարական ներուժի միավորումից սիներգետիկ էֆեկտի հասնելը:
Նախատեսվում է նաև լիագումար նիստ և պանելային քննարկումներ անցկացնել: Ընդհանուր առմամբ նախատեսված է շուրջ 35 միջոցառում, որոնց կմասնակցեն անդամ պետությունների առաջին դեմքերը, ԵԱՏՄ երկրների պետական իշխանության մարմինների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները:
Եվրասիական տնտեսական համաժողովը Եվրասիական տնտեսական միության ամենամյա գործարար միջոցառումն է տնտեսական ոլորտում, որն անցկացվում է հաջորդաբար ԵԱՏՄ այն պետությունում, որը նախագահում է Միության մարմիններում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդում և ԵՏՀ խորհրդում: Եվրասիական տնտեսական առաջին համաժողովն անցկացվել է 2022 թվականի մայիսի 26-ին Բիշքեկում։

Второй Евразийский экономический форум состоится 24–25 мая в Москве
Второй Евразийский экономический форум состоится 24–25 мая в Москве. Об этом сообщает пресс-служба ЕЭК, передает Спутник.
В деловую программу войдут обсуждения на тему приоритетов ЕАЭС, таможенного урегулирования, энергетической безопасности, климатических, интеграционных и других проблем.
"Тема форума - "Евразийская интеграция в многополярном мире". Она в полной мере отвечает задачам развития евразийской интеграции в условиях, когда мир сталкивается с новыми вызовами. Цель форума - дальнейшее развитие экономического сотрудничества стран ЕАЭС, формирование надежных связей между хозяйствующими субъектами, достижение синергетического эффекта от объединения инвестиционных и инновационных потенциалов.
Программа также предполагает проведение пленарного заседания, а также панельных сессий. Всего запланировано порядка 35 мероприятий. В них примут участие первые лица государств-членов, руководителей и представителей органов государственной власти стран ЕАЭС.
Евразийский экономический форум является ежегодным деловым мероприятием Евразийского экономического союза в экономической сфере, проводимым поочередно в государстве ЕАЭС, председательствующем в органах Союза - Высшем Евразийском экономическом совете, Евразийском межправительственном совете и Совете ЕЭК. Первый Евразийский экономический форум прошел 26 мая 2022 года в Бишкеке.