G7-ի առաջնորդները դեմ են արտահայտվել տարածքների կարգավիճակը ուժով փոխելու միակողմանի փորձերին
Յոթնյակի (G7) երկրների ղեկավարները Հիրոսիմայի գագաթնաժողովի ժամանակ դեմ են արտահայտվել աշխարհի ցանկացած կետում տարածքների կարգավիճակը ուժով փոխելու միակողմանի փորձերին։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին ասվում է գագաթնաժողովի ամփոփիչ հայտարարության մեջ, որը շաբաթ օրը տարածել է Ճապոնիայի ԱԳՆ-ն։
«Մենք պաշտպանելու ենք միջազգային սկզբունքներն ու ընդհանուր արժեքները՝ վճռականորեն ընդդիմանալով աշխարհի ցանկացած կետում տարածքների խաղաղ ճանապարհով հաստատված կարգավիճակը փոխելու միակողմանի փորձերին և հաստատելով, որ տարածքների բռնազավթումն արգելված է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փաստաթղթում պարզաբանվում է նաև, որ Յոթնյակի երկրների ղեկավարները կողմ են «իրավունքի գերակայության վրա հիմնված ազատ և բաց միջազգային կարգի ամրապնդմանը, ի շահ երկրների՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության հարգմանը»։ Բացի այդ, հայտարարության մեջ խոսվում է «բազմակողմանիության, ներառյալ ՄԱԿ-ի և միջազգային համագործակցության դերը խաղաղության, կայունության և բարգավաճման գործում» և «սահմանված նորմերի համաձայն բազմակողմ առևտրային համակարգի» ամրապնդման անհրաժեշտության մասին։

Лидеры G7 выступили против односторонних попыток изменить статус территорий силой
Лидеры стран Группы семи (G7) в ходе саммита в Хиросиме выступили против односторонних попыток изменить статус территорий силой в любой точке мира. По сообщению ТАСС об этом говорится в итоговом заявлении саммита, распространенном в субботу японским МИД.
"Мы будем отстаивать международные принципы и общие ценности,  решительно выступая против любых односторонних попыток изменить мирно установленный статус территорий силой или принуждением в любой точке мира и подтверждая, что захват территории силой запрещен", - отмечается в коммюнике.
В документе также уточняется, что лидеры стран Группы семи выступают за "укрепление свободного и открытого международного порядка, основанного на верховенстве закона, соблюдении Устава ООН на благо стран". Кроме того, в заявление говорится о важности "многосторонности, включая роль ООН и международного сотрудничества в содействии миру, стабильности и процветанию", и необходимости укреплять "основанную на правилах многостороннюю торговую систему".
Япония в текущем году председательствует в Группе семи и с 19 по 21 мая проводит ее саммит в Хиросиме.