Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ավարտվեց, վերջացավ. Զարեհ Սինանյան
«Ի՞նչ Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի մասին է խոսքը։ Ճանաչվել է։ Գործընթացը վերջացավ, ավարտվեց,- այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝  պատասխանելով հարցին՝ հայտարարություններ են հնչում, որ այս իշխանության օրոք տապալվել է  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, փոխանցում է Panorama.am։
Նա նշեց, որ մեր Ցեղասպանության փաստը պետք է ուղղակիորեն կապվի մեր ժողովրդի այն հատվածի հետ, որը մնացել և ապրում է իր պատմական հայրենիքի հողի վրա, այդ ժողովրդի անվտանգության հետ։
«Ոչ թե պետք է ասենք՝ Ցեղասպանություն է եղել, ճանաչեք, այլ պետք է ասենք՝ Ցեղասպանության է եղել, կարևոր է ճանաչելը, քանի որ դուք չեք ճանաչում, Ցեղասպանության իրագործողները կարող են դա անել նաև Արևելյանի Հայաստանի, այն բոլոր տարածքների, որտեղ...
Դա պետք է լինի մեր քաղաքականությունը, որ աշխարհին կոմունիկացնենք, որ Ցեղասպանության ճանաչումն, ինքնին, օդի մեջ բան չի տալիս մեզ, բացի բարոյական շոյվածությունից։ Մենք այդ հարցը պետք է կապենք մեր այսօրվա անվտանգության հետ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում։
Կրկնում եմ՝ աշխատանքի ամբողջ բնույթը պետք է հենց այդպես կառուցվի, այսինքն ոչ թե զուտ Ցեղասպանության ճանաչումը, այլ տեսեք՝ քանի որ Ցեղասպանության ճանաչումն այսքան երկար տևեց, դուք ոգևորեցիք այլ պետությունների, որոնք այսօր շրջափակման մեջ են վերցրել 120.000 բնակչության»,- ասաց Սինանյանը։

Процесс международного признания Геноцида армян завершился: Заре Синанян
"О каком процессе признания Геноцида армян идет речь? Он признан. Процесс завершен", – заявил в Национальном Собрании Армении Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, отвечая на вопрос, что звучат заявления, что действующие власти Армении провалили процесс признания Геноцида армян, передает Panorama.am.
Он отметил, что факт Геноцида армян должен напрямую связываться с безопасностью той части народа, которая осталась и живет на своей исторической земле.
"То есть, вместо того чтобы говорить: был геноцид, и вы признайте, мы должны говорить: геноцид был и важно признать это, поскольку если вы не признаете, то осуществившие геноцид могут сделать это также в отношении всех территорий Восточной Армении.
Признание Геноцида просто в воздухе ничего не дает нам, кроме моральной удовлетворенности. Мы должны связать это с нашей сегодняшней безопасностью – в Республике Армения и Арцахе", – отметил З. Синанян.