Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը կոչ է արել ստեղծել միացյալ եվրոպական բանակ
Եվրոպական բանակի առկայությունը Ռուսաստանին կհասկացնի, որ իր հարևանները լուրջ են վերաբերվում սեփական շահերի պաշտպանությանը: Նման հայտարարություն է արել Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերը, հաղորդում է Росбалт-ը:
Ըստ քաղաքական գործչի` նման բանակով Եվրամիությունը կկարողանա արձագանքել ինչպես իր, այնպես էլ այլ եվրոպական երկրներին ուղղված սպառնալիքներին: Նման կերպ Ռուսաստանը կհասկան, որ «մենք լրջորեն ենք վերաբերվում ԵՄ արժեքները պաշտպանելուն»:
Բացի այդ, ըստ Յունկերի, համաեվրոպական բանակն աշխարհին ցույց կտա, որ ԵՄ երկրների միջև երբեք պատերազմ չի լինի:
Այդ գաղափարի օգտին էր արտահայտվել նաև Բունդեստագի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Նորբերտ Ռետտգենը: Նա նշել էր, որ եվրոպական երկրները ծախսում են հսկայական միջոցներ ազգային բանակ պահելու համար, սակայն ԵՄ անդամ երկրների ռազմական հնարավորությունները, Ռուսաստանի հետ համեմատած, դեռևս ոչ բավարար են:
Ավելի վաղ, Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դել Լյաեն կարծիք էր հայտնել, որ ԵՄ-ին շուտով անհրաժեշտ կլինի սեփական բանակը: Ըստ նրա` համաեվորապական զինված ուժերը հնարավորություն կտան ամրապնդել անվտանգության ոլորտում եվրոպական քաղաքականությունը` հաշվի առնելով այնպիսի ճգնաժամեր, ինչպիսին է ուկրաինականը: Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ նման նախագծի իրականացումը ժամանակատար է և այն արագ կյանքի կոչել չի հաջողվի:
Փետրվարի սկզբին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարները համաձայնություն տվեցին արագ արձագանքման ուժերը 13 հազարից 30 հազարի հասցնելու առաջարկին: Ըստ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի` Արևելյան Եվրոպայում կստեղծվեն ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի հրամանատարական կենտրոններ: Նման կենտրոններ կստեղծվեն Լատվիայում, լիտվայում, Էստոնիայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում և Բուլղարիայում: Հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են նաև արագ արձագանքման առաջապահ խմբի ձևավորման վերաբերյալ, որը կազմված կլինի մոտ 5 հազար զինծառայողից:

Председатель Еврокомиссии призвал создать единую европейскую армию
Наличие европейской армии даст понять России, что ее соседи серьезно относятся к отстаиванию своих ценностей. Такое заявление сделал глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, передает Росбалт.
Как пишет Welt am Sonntag, по словам политика, с такой армией Евросоюз сможет отреагировать на угрозу как своим, там и прочим европейским странам. Юнкер заявил, что таким образом Европа даст России понять, что "мы серьезно относимся к отстаиванию ценностей Европейского союза".
Кроме этого, по его словам, общеевропейская армия покажет всему миру, что между странами ЕС никогда не будет войны.
В пользу этой идеи высказался также председатель комитета по иностранным делам бундестага Норберт Реттген (ХДС). Он отметил, что европейские страны тратят огромные суммы на содержание национальных армий, однако военные возможности стран — членов ЕС остаются все еще недостаточными по сравнению с Россией, передает РБК.
Ранее министр обороны Германии Урсула фон дел Ляйен выразила мнение, что Евросоюзу вскоре понадобится собственная армия. По ее словам, общеевропейские вооруженные силы позволят укрепить европейскую политику в сфере безопасности в свете кризисов, подобных украинскому. При этом министр отметила, что реализация такого проекта потребует времени и быстро его не удастся осуществить.
В начале февраля министры обороны стран НАТО одобрили идею о расширении сил быстрого реагирования с 13 тыс. до 30 тыс. человек. По словам генсека альянса Йенса Столтенберга, будут созданы командные центры сил реагирования НАТО в Восточной Европе. Речь идет о Латвии, Литве, Эстонии, Польше, Румынии и Болгарии. Участники встречи также договорились о создании передовой группы сил быстрого реагирования НАТО, которая будет насчитывать до 5 тыс. военнослужащих.