«Իսլամական պետությունը» շարունակում է Մերձավոր Արևելքում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն ավերել են Հյուսիսային Իրաքում գտնվող Խաթրա քաղաքի պատմական հուշարձանները, հայտնում է BBC-ն՝ հղում անելով իրաքյան քրդերի ներկայացուցիչներին: Մ.թ.ա III դարում հիմնված քաղաքի ավերակները ներառված են ՄԱԿ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում: ԻՊ-ի զինյալները էքսկավատորների օգնությամբ սկսել են կործանել հուշարձանի պատերը: Մոսուլում քրդական ժողովրդավարական կուսակցության ներկայացուցիչ Սաիդ Մամուզինը հայտնել է, որ հնագույն որոշ հուշակոթողներ պահպանվել էին մինչ այժմ, սակայն ոսկյա և արծաթյա իրերը զինյալները վաղուց արդեն սպառել էին: Բացի այդ, ծայրահեղ իսլամիստները կործանել են նաև Իրաքի տարածքում գտնվող ասորական հնագույն Նիմրուդ քաղաքի ավերակները:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար Իրինա Բոկովան իսլամիստների գործողությունները «ռազմական հանցագործություն» է անվանել: Իր հերթին, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը ևս իր դժգոհությունն է հայտնել: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, նա ծայրահեղականների գործողությունները ռազմական հանցանք է անվանել՝ մատնանշելով դրանք անմիջապես դադարեցնելու անհրաժեշտությունը: «Գլխավոր քարտուղարն ընդգծում է, որ մեր մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացումը ռազմական հանցագործություն է և դրա մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն», - ընդգծվում է հայտարարության մեջ:
Փետրվարին ԻՊ-ի զինյալները Իրաքի հյուսիսում մի շարք արձաններ և քանդակներ կործանեցին, որոնց տարիքը գերազանցում է մի քանի հազար տարին: Իրաքցի հնագետ Լամիա Ալ-Գայլանիի խոսքերով ծայրահեղականների հասցրած վնասը կարելի է համեմատել 2001 թվականին թալիբների կողմից Բուդդայի արձանի պայթեցման հետ: Ինչպես հիշեցնում է Lenta.ru-ն, փետրվարի 23-ին հայտնի դարձավ, որ իսլամիստները պայթեցրել են իրաքյան Մոսուլ քաղաքի կնետրոնական գրադարանը՝ ոչնչացնելով ավելի քան 10 հազար գրքեր:
ԻՊ-ի զինյալները ոչ միայն ոչնչացնում են Իրաքում և Սիրիայում իրենց վերահսկողության տակ գտնվող հնագույն հուշարձանները, այլ նաև վաճառում են դրանք սև շուկայում: Որոշ տվյալների համաձայն այս շրջանում գրեթե 2 հազար հուշակոթողներ կան: Միայն Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում վնասվել և ոչնչացվել է մշակութային ժառանգության ավելի քան 290 հուշակոթող: Հատկապես տուժել են Հելեպ, Ռաքքա, Բոսրա քաղաքներում տեղակայված մշակութային կառույցները և Պալմիրայի ավերակները: Ինչպես նշում է newsru.com-ը, 24 կառույց ամբողջովին ավերվել է, 104-ը լրջորեն վնասվել է, ևս 85 կառույց միջին աստիճանի վնասներ է կրել:

ИГ: не только разрушает мировые ценности, но и продает
Боевики террористической группировки "Исламское государство" приступили к разрушению исторических памятников древнего города Хатра в Северном Ираке, сообщает BBC со ссылкой на  представителей иракских курдов. Руины Хатры, города, который был основан в III веке до нашей эры, включены в список Всемирного наследия ООН. Боевики "Исламского государства" подогнали к территории древнего города экскаваторы и начали крушить стены, сообщают курдские СМИ со ссылкой на представителя Курдской демократической партии в Мосуле Саида Мамузини. Он сообщил, что многие артефакты древних времен были до сих пор в сохранности, но золотые и серебряные вещи боевики давно уже растащили. Кроме этого, радикальные исламисты бульдозерами уничтожали развалины ассирийского города Нимруд на территории Ирака.
Глава ЮНЕСКО Ирина Бокова назвала действия исламистов "военным преступлением". В свою очередь, генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун также выразил возмущение действиями ИГ. Как сообщает ТАСС, он назвал действия радикалов военным преступлением и указал на необходимость срочно положить им конец. "Генеральный секретарь подчеркивает, что преднамеренное уничтожение нашего общего культурного наследия является военным преступлением и виновные в этом должны быть привлечены к ответственности", - подчеркивается в заявлении.
В феврале боевики "Исламского государства" разрушили на севере Ирака коллекцию статуй и скульптур, возраст которых превышает несколько тысяч лет. По словам иракского археолога Ламии аль-Гайлани (Lamia al-Gailani), ущерб, нанесенный джихадистами, сравним с последствиями взрыва статуй Будды талибами в 2001 году. Как напоминает Lenta.ru, 23 февраля стало известно, что исламисты взорвали центральную библиотеку иракского города Мосул, уничтожив около 10 тысяч книг. Во дворе библиотеки исламисты устроили костер из книг и рукописей, являвшихся культурным наследием Ирака.
Боевики ИГ не только разрушают древние ценности, которые находятся на подконтрольной им территории в Сирии и Ираке, но и продают их на черном рынке. Согласно некоторым данным, на данной территории находится около 2 тысяч археологических древностей. Только в одной Сирии за время гражданской войны было уничтожено и повреждено почти 290 объектов культурного наследия. Наибольшие повреждения получили памятники в Алеппо, в городе Ракка, объекты в Босре и развалины Пальмиры. Как отмечает newsru.com, 24 объекта разрушены полностью, 104 серьезно пострадали, а у 85 объектов степень разрушения оценивается как средняя. Еще 77 культурных объектов ученые в докладе причислили к тем, что вероятно подверглись разрушению. Согласно данным со спутниковых снимков, самыми вопиющими случаями являются: древняя мечеть Омейядов в Дамаске, которая потеряла минарет XI века; серьезно пострадала крепость крестоносцев Крак де Шевалье; разграблены объекты в городах Алеппо, Дамаск, Босра.