Բուրջանաձե. ԱՄՆ-ն չի հարգում Վրաստանին
Վրաստանի խորհդարանի նախկին խոսնակ, «Միացյալ դեմոկրատական շարժում» կուսակցության ղեկավար Նինո Բուրջանաձեն վիրավորական է համարում, որ  հայրենիքում հետախուզվող նախկին նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլիին հնարավորություն է տրվել ելույթ ունենալ ԱՄՆ Սենատի Եվրոպայի և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով ենթակոմիտեի լսումներին: Այս մասին հաղորդում է «Նովոստի-Գռուզիան»
Սահակաշվիլին, ով հանդիսանում է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի օգնականը և նախագահին կից գործող միջազգային խորհրդակցական խորհրդի ղեկավարը, ԱՄՆ Սենատում ելույթ է ունեցել մարտի 4-ին:
«Ինչպե՞ս հասկանալ այն հայտարարությունները, թե Արևմուտքը հարգում է Վրաստանի ինքնիշխանությունը: Վրաստանի ինքնիշխանությունը հարգելն առաջին հերթին նշանակում է, որ դու պետք է հարգես երկրի ղեկավարությանը և նրա կողմից ընդունված որոշումները: Իսկ այն անձը, ով հետախուզվում է իշխանությունների կողմից չպետք է ընդունվի որպես բարձրաստիճան ներկայացուցիչ երկրի բարձրագույն մարմիններում»,- հայտարարել  Բուրջանաձեն երեքշաբթի կայացած բրիֆինգի ժամանակ:
Բուրջանաձեն միաժամանակ դիմել է Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Նորլանդին՝ հայտարարելով, որ «նման քայլերը չեն դիտվի որպես բարեկամական ժեստ վրացական ժողովրդի և վրացական պետության նկատմամբ»:
Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը 2014թ-ին հեռակա կարգով Սահակաշվիլիին մեղադրանք է ներկայացրել մի քանի քրեական գործերի հիմքով՝ 5 միլիոն դոլար պետական միջոցների վատնում անձնական կարիքների համար, պաշտոնական լիազորությունների չարաշահում 2007թ-ի նոյեմբերի 7-ի ցույցի ցրման ժամանակ, պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիին ծեծի ենթարկելու և «Վրաստանի միացյալ բանկի» աշխատակից Սանդրո Գիրգվիլիանիի սպանության դեպքի հետ կապված: Նախկին նախագահի նկատմամբ հայտարարվել է ներպետական հետախուզում, և սկսվել է նրան միջազգային հետախուզում հայտարարելու գործընթացը:

Бурджанадзе: США не уважает Грузию
Экс-спикер парламента Грузии, лидер "Объединенного демократического движения" Нино Бурджанадзе считает оскорбительным то, что разыскиваемому на родине экс-президентуйф Михаилу Саакашвили была предоставлена возможность выступить во время слушаний в подкомитете сотрудничества по вопросам Европы и региональной безопасности Сената США, сообщает Новости-Грузия.
Саакашвили, который на сегодняшний день является внештатным советником президента Украины Петра Порошенко, председателем международного консультативного совета реформ при президенте Украины, выступил в подкомитете Сената США 4 марта.
"Что значат заявления о том, что Запад уважает суверенитет Грузии? Уважение суверенитета Грузии в первую очередь означает то, что ты должен уважать существующее в стране руководство и принятые им решения. А лицо, которое разыскивается властями, не должно быть принято в качестве официального представителя в высших органах страны", - заявила Бурджанадзе на брифинге в Тбилиси.
При этом Бурджанадзе обратилась к послу США в Грузии Ричарду Норланду и заявила, что "подобные действия не будут восприниматься как дружественный жест в отношении грузинского народа и грузинского государства".
Главная прокуратура Грузии в 2014 году заочно предъявила Саакашвили обвинения по нескольким уголовным делам - о растрате около 5 миллионов долларов государственных средств на личные нужды, о превышении служебных полномочий в деле о разгоне акции 7 ноября 2007 года, об избиении депутата парламента Валерия Гелашвили и об убийстве сотрудника "Объединенного банка Грузии" Сандро Гиргвлиани в 2006 году. Экс-президент объявлен во внутригосударственный розыск, а также начались процедуры его объявления в международный розыск.