Բանակցե՞լ Ասադի հետ, թե ոչ
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ բանակցությունները վերսկսելու հնարավորությունը դարձել է միջազգային քննարկումների առարկա: Այս անգամ Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ սիրիական ճգնաժամին կարելի է վերջ դնել միայն բանակցությունների սեղանի շուրջ, անգամ եթե դրա համար պահանջվի Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի մասնակցությունը: «Բռնությունը դադարեցնելու համար քաղաքական որոշման ճանապարհը բանակցություններն են: Անգամ եթե դրա համար անհրաժեշտ է բանակցել Ասադի վարչակազմի հետ», - Գերմանիայի արտգործնախարարի խոսքերը մեջբերում է ТАСС-ը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ասադի հետ բանակցությունների հնարավորության մասին հայտարարել էր ԱՙՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին. «Ասադին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեցնելու համար մենք մտադիր ենք ապացուցել նրան, որ պատրաստ ենք քաղաքական որոշումներ փնտրել»: Սակայն ավելի ուշ ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հերքեց Սիրիայի նախագահի հետ ուղղակի բանակցություններ անցկացնելու հնարավորությունը:
Հատկանշական է, որ ոչ բոլորն են համաձայն Գերմանիայի դիրքորոշման հետ: Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը, օրինակ, հայտարարել է. «Եթե քաղաքացիական պետերազմի ավարտից հետ Ասադը մնա իշխանության գլխում, դա հսկայական նվեր կլինի «Իսլամական պետության» համար», - Ֆաբիուսի խոսքերը մեջբերում է DW-ն՝ հղում անելով dpa-ին: Իր հերթին, Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հերքել է Սիրիայի նախագահի հետ բանակցելու հնարավորությունը՝ միաժամանակ Բաշար Ասադին համեմատելով Ադոլֆ Հիտլերի և Սադամ Հուսեյնի հետ:
Սիրիայում բավական չեզոք արձագանքեցին այս հայտարարություններին: Սիրիայի նախագահը հայտարարեց, որ «արտերկրից հնչող հայտարարությունները մեզ չեն վերաբերում»: «Մենք պետք է սպասենք հստակ գործողությունների, հետո նոր որոշումներ կայացնենք», - ընդգծեց Ասադը: Իսկ երկրի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան շարունակում են իրենց քաղաքականությունը, որի նպատակն է Եվրամիության երկրներին ներգրավել Սիրիայի դեմ ագրեսիայի մեջ: Ինչպես հայտնում է սիրիական տեղեկատվական SANA գործակալությունը, Սիրիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ այս երկու երկրները օգտագործում են ԵՄ-ն իրենց գաղութատիրական ծրագրերի իրականացման համար:
Սիրիական հակամարտությունը շարունակվում է արդեն 4 տարի, իսկ միջազգային հանրությունը դեռևս չի կարողանում որևէ լուծում գտնել: Այս ճգնաժամի հետևանքով ավելի քան 220 հազար մարդ է զոհվել, առնվազն 6 միլիոն մարդ ստիպված է եղել լքել իր տունը: Գոնե այս թվերը պետք է ստիպեն հակամարտության բոլոր կողմերին մի կողմ թողնել իրենց քաղաքական նկրտումները և նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ միջազգային հանրությունն աստիճանաբար սկսում է գիտակցել, որ Ասադի վարչակազմն, ի վերջո, շատ ավելի ընդունելի է, քան ծայրահեղ իսլամիստները, որոնց անհնար է վերահսկել:

Позиция мира меняется: сам Асад согласится на переговоры?
Возможность возобновления переговоров с президентом Сирии Башаром Асадом стала предметом международных обсуждений. На этот раз министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что положить конец кризису в Сирии можно только за столом переговоров, даже если потребуется участие в них президента Башара Асада. "Путь к политическому решению, которое поможет прекратить насилие, лежит через переговоры. Даже если для этого потребуются переговоры с режимом Асада", - слова немецкого министра цитирует ТАСС.
Напомним, что ранее госсекретарь США Джон Керри заявил о возможности переговоров с Асадом: "Чтобы посадить Асада за стол переговоров, мы намерены доказать ему, что все готовы искать политическое решение, и тем самым изменить его позицию насчет ведения переговоров", - сказад Керри. Однако позднее представитель госдепартамента Джен Псаки исключила  возможность прямых переговоров с президентом Сирии.
Примечательно, что не все согласны с позицией Германии. Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус, например, заявил: "Если бы Асад остался у власти после окончания гражданской войны, это стало бы абсолютным скандалом, гигантским подарком "Исламскому государству", слова Фабиуса цитирует DW со ссылкой на DPA. В свою очередь, премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу отверг возможность переговоров с президентом Сирии, передает РИА Новости. При этом Давутоглу провел параллели между Асадом и Адольфом Гитлером, сравнив его также с Саддамом Хусейном.
В Сирии довольно лояльно отнеслись ко всем этим заявлениям. Президент страны отметил, что "заявления из-за рубежа нас не касаются". "Мы должны подождать конкретных действий и затем принимать решения", - отметил он. А МИД страны заявил, что Франция и Великобритания продолжают свою политику, которая вовлекает Евросоюз в агрессию против Сирии. Как передает САНА, МИД Сирии отметил, что Евросоюз становится последним, кто имеет право преподносить уроки моральных ценностей и принципов. В ведомстве также отметили, что эти две страны используют Евросоюз для осуществления своих колониальных планов.
Сирийский конфликт продолжается уже четыре года, а международное сообщество еще не может найти хоть какое-то его решение. В результате этого кризиса погибли более чем 220 тысяч человек и еще как минимум 6 млн были вынуждены оставить свои дома. Хотя бы эти цифры должны заставить все стороны оставить на стороне свои политические амбиции и сесть за стол переговоров, учитывая также тот факт, что к международному сообществу постепенно приходит осознание того, что режим Асада, в конце концов, является намного более приемлемым для Сирии, чем радикальные исламисты, которых невозможно контролировать.