ՀՀ արտգործնախարարն ընդունեց Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպանին
Մարտի 23-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Թուրքմենստանի նորանշանակ դեսպան Մուհամեդնիյազ Մաշալովին՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ։ Այս մասին հաղորդում է mfa.am-ը:
Ողջունելով նորանշանակ դեսպանին՝ Հայաստանի արտգործնախարարը հաջողություն մաղթեց նրան՝ իր առաքելության իրականացման գործում՝ հույս հայտնելով, որ դեսպան Մաշալովը իր նպաստը կբերի հայ-թուրքմենական բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Մաշալովը նշեց, որ Թուրքմենստանը կարևորում է Հայաստանի հետ բազմաոլորտ համագործակցության զարգացումը, վստահեցրեց, որ իր ջանքերն ուղղված են լինելու երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը։
Զրուցակիցներն ընդգծեցին, որ երկու երկրների ղեկավարներ Սերժ Սարգսյանի և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի փոխայցելությունները նոր լիցք են հաղորդել երկկողմ հարաբերություններին, և այդ համատեքստում քննարկեցին Նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը։
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Մաշալովն անդրադարձան միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, երկու արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացման, տնտեսական, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, մշակութային ոլորտներում համագործակցության հարցերին։

The RA Foreign Minister Received Newly-Appointed Ambassador of Turkmenistan to Armenia
On March 23, the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian received the newly-appointed Ambassador of Turkmenistan to Armenia Muhammad Niaz Mashalov on the occasion of handing over copies of credentials, the press office of the RA Foreign Ministry reports.
Congratulating the newly-appointed Ambassador, Nalbandian expressed hope that Ambassador Mashalov will bring his input in further strengthening of friendly Armenian-Turkmen relations.
In his turn, expressing gratitude for the good wishes, Ambassador Mashalov mentioned that Turkmenistan attaches importance to the development of multi-dimensional cooperation with Armenia and reassured that his efforts will be directed towards deepening of bilateral relations.
The two stressed, that mutual visits of Heads of the States – Serzh Sargsyan and Gurbanguly Berdymuhamedov – brought new impetus to bilateral relations, and in this context discussed the process of implementation of agreements reached by the Presidents.
Minister Nalbandian and Ambassador Mashalov reflected on inter-parliamentary cooperation, holding of regular consultations between Ministries of Foreign Affairs, and cooperation issues in the fields of economy, energy, transport, agriculture, culture.