Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան ռազմական գործողություններ է սկսել Եմենում
Սաուդյան Արաբիան և Պարսից ծոցի երկրները ռազմական գործողություններ են սկսել Եմենում: Սաուդյան Արաբիայի ռազմաօդային ուժերն օդային հարվածներ են հասցնում Եմենի մայրաքաղաք Սանայում շիա ապստամբների դիրքերի ուղղությամբ, հաղորդում է Al Arabian-ը:
Սաուդյան Արաբիայի կողմից ղեկավարվող կոալիցիան Եմենի օդային տարածքը հայտարարել է թռիչքների համար փակ տարածք:
Ռազմական գործողությունը սկսվել է Պարսից ծոցի պետությունների համագործակցության խորհրդի տարածած հայտարարությունից անմիջապես հետո, որում նշվում էր, որ Սաուդյան Արաբիան, Քուվեյթը, Բահրեյնը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Քաթարը «մտադիր են արձագանքել նախագահ Աբդ Ռաբու Մանսուր Հադիի կոչին և պաշտպանեն Եմենի օրինական իշխանությանը գրոհայիններից»:
Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիային միանալու իրենց մտադրության մասին հայտնել են նաև Պակիստանը, Սուդանը և Եգիպտոսը: Վերջիններս պատրաստակամություն են հայտնել Եմեն ուղարկել նաև ցամաքային զորքեր:

Саудовская Аравия начала бомбить повстанцев в Йемене
Саудовская Аравия в ночь на 26 марта объявила о начале военной операции против хоуситов. Коалиция объявила воздушное пространство над Йеменом зоной, запретной для полетов, сообщает Al Arabia.
Свою военную авиацию готовы предоставить также Объединенные Арабские Эмираты, Кувейт, Бахрейн, Катар и Иордания. В частности, ОАЭ направят 30 истребителей, Бахрейн и Кувейт - по 15, Катар - 10, Иордания - шесть.
Кроме того, в кампании принимают участие Египет и Пакистан, направившие в район Йемена ВМС и ВВС. Эти две страны, а также Судан выразили готовность выделить на операцию против хоуситов сухопутные контингенты. Из стран Персидского залива в операции не принимает участие Оман.
Министры иностранных дел стран, входящих в Лигу арабских государств, обсудят в пятницу, 27 марта, запрос правительства Йемена на военное вмешательство против поддерживаемых Ираном шиитских боевиков.
Министр иностранных дел Йемена Рияд Ясин заявил саудовскому телеканалу, что операция будет продолжаться до тех пор, пока хоуситы не согласятся на мирные переговоры и отступят со всех позиций, занятых с момента захвата столицы в сентябре прошлого года.