Եմեն. «Վճռականության փոթորիկ» գործողությունը շարունակվում է
Եմենը վերածվել է նոր մարտադաշտի, որտեղ բախվում են մերձավորարևելյան գրեթե բոլոր պետությունների շահերն ու տարաձայնությունները: Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած 10 արաբական երկրներից բաղկացած կոալիցիայի ռազմաօդային ուժերը «Վճռականության փոթորիկ» գործողության շրջանակներում անցյալ գիշեր ավիահարվածներ են հասցրել Եմենի մայրաքաղաք Սանայում և սաուդա-եմենական սահմանի մոտակայքում տեղակայված Ալ-Խոուսի շարժման դիրքերին: Ինչպես հայտնում է «Ալ-Մանար» հեռուստաալիքը, ռմբակոծությոնների են ենթարկվել կենսական նշանակություն ունեցող կարևոր կառույցներ և մի շարք պետական հաստատություններ: Եմենի առողջապահության նախարարության տվյալների համաձայն տասնյակ զոհեր և վիրավորներ կան: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, ավիահարվածների են ենթարկվել նաև Սաադ և Լահջ քաղաքներում գտնվող շիական շարժման ճամբարները:
Հիշեցնենք, որ հունվարին խոուսիտների ձևավորած Հեղափախական խորհուրդը, իշխանությունից հեռացնելով երկրի նախագահ Մ. Հադիին և կառավարությունը, մարտի 22-ին գրավեց մեծությամբ Եմենի երրորդ քաղաքը՝ Թաիզը, ինչպես նաև հարևանությամբ գտնվող  օդանավակայանը և ռազմաբազան: Հաղորդվում է, որ խոուսիտների զինյալները շարժվում են հարավային Ադեն քաղաքի ուղղությամբ, որտեղ ավելի վաղ տարհանվել են երկրի կառավարությունը և դիվանագիտական ներկայացուցչությունները:
Ի պատասխան՝ Եմենի նախագահը դիմեց ՄԱԿ-ին և Պարսից ծոցի միապետություններին՝ խնդրելով շտապ միջամտել և բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել օրինական իշխանությանը: Այսպես սկսվեցին Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած ավիահարվածները: Իրանի ԱԳՆ-ն պահանջել է անմիջապես դադարեցնել ագրեսիան Եմենի ինքնիշխանության դեմ:
Խոուսիտները պատկանում են զեյդի փոքրամասնությանը, որոնք կազմում են երկրի հյուսիսային շրջանների բնակչության հիմնական մասը: Մինչև 1962 թվականի միապետության դեմ ուղղված հեղաշրջումը Հյուսիսային Եմենում զեյդիական իմամաթ է գոյություն ունեցել: Շիական խմբավորումների հակառակորդները կարծում են, որ նրանք այժմ փորձում են վերականգնել այդ իմամաթը: Սակայն ապստամբները պնդում են, որ իրենց նպատակը «գլխավորապես սուննիական երկրում շիա մուսուլմանների իրավունքների ընդլայնումն է»:
Խոուսիտների և նրանց թիկունքում կանգնած Իրանի նպատակն է տապալել Եմենի իշխող վարչակազմը և այս կերպ հարված հասցնել Իրանի վաղեմի տարածաշրջանային մրցակցին՝ Սաուդյան Արաբիային: Սակայն ոչ ոք չէր սպասում, որ սաուդական պատասխանն այսքան կտրուկ կլինի և հակամարտության նոր օջախ կբացի Մերձավոր Արևելքում՝ հանգեցնելով այսքան երկրների մասնակցությամբ ռազմական գործողությունների:

Йемен превратился в новое поле боя на Ближнем Востоке
Йемен превратился в новое поле боя, где сталкиваются противоречивые интересы почти всех ближневосточных государств и не только. Военная авиация 10 арабских стран во главе с Саудовской Аравией в рамках операции "Буря решимости" нанесла минувшей ночью серию ударов по Сане и населенным пунктам в районе саудовско-йеменской границы. Как сообщил сегодня телеканал "Аль-Манар", бомбардировкам подверглись жизненно важные объекты в йеменской столице и ряд госучреждений. По данным минздрава Йеменской Республики, имеются десятки убитых и раненых. Как сообщает ТАСС, подверглись воздушным атакам лагеря и командные пункты шиитских мятежников в Сааде и Лахдже.
Напомним, что Революционный совет, сформированный шиитскими мятежниками-хоуситами в январе, после отстранения ими от власти в столице президента Йемена А. М. Хади и правительства республики, объявил о всеобщей мобилизации. 22 марта отряды хоуситов заняли Таиз – третий по величине город страны, расположенный в центральной части Йемена, а также находящийся рядом аэродром и военную базу. Сообщается о продвижении вооруженных формирований хоуситов в направлении южнойеменских городов Лахдж и Аден.
В ответ президент Йемена А. М. Хади обратился в ООН и к странам Персидского залива с просьбой о "срочной интервенции", чтобы "всеми возможными способами остановить агрессию и поддержать законную власть". Так начались авиаудары в рамках операции "Буря решимости", которую возглавила Саудовская Аравия. Иран потребовал немедленно прекратить агрессию против суверенитета Йемена.
Хоуситы относятся к общине зейдитов, которые составляют большинство жителей северных районов страны. До антимонархической революции 1962 года в Северном Йемене существовал зейдитский имамат, который, как считают противники шиитских формирований, они сейчас пытаются возродить. Сами мятежники утверждают, что их задача - расширение прав мусульман-шиитов в преимущественно суннитской стране.
Целью хоуситов и стоящего за ними Тегерана является свержение нынешнего правящего режима, что позволит Тегерану нанести мощный удар по Саудовской Аравии с юго-западного направления. Эксперты считали, что только региональный и международный консенсус может спасти Йемен от нового всплеска насилия. Однако никто не ожидал, что саудовский ответ будет настолько решительным и откроет новый очаг конфликта  на Ближнем Востоке, а также повлечет за собой масштабные боевые действия с участием многих стран.